ඇමරිකාව රුසියාවේ සහයෝගය බැහැර කරනවා - ලව්රොෆ්

Image copyright AP

සිරියාවේ බටහිර රටවල සහය ලබන කැරලිකාර කණ්ඩායමකට සහය දැක්වීමට රුසියාව සිය එකඟතාව පල කර තිබෙන නමුත් රුසියාවේ විදේශ අමාත්‍ය සෙර්ගෙයි ලව්රොෆ් කියා සිටියේ ඇමරිකාව මොස්කව් පාලනයත් සමග සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීම ප්‍රතික්ෂේප කළ බවයි.

රූපවාහිනී වැඩසටහනකට සහභාගී වූ රුසියාවේ විදේශ අමාත්‍ය සෙර්ගෙයි ලව්රොෆ් කියා සිටියේ ඉස්ලාම් රාජ්‍ය සංවිධානයට එරෙහිව සටන් වදින නිදහස් සිරියානු හමුදාව(FSA) වෙනුවෙන් රුසියාවේ ගුවන් සහය ලබා දීමට සුදානම් බවයි.

කෙසේ වෙතත් ඉස්ලාම් රාජ්‍ය සංවිධානයට මෙන්ම සිරියානු රජයට ද එරෙහිව නැගී සිටින FSA හමුදා වලට පළමුවෙන්ම ඇමරිකාවේ සහය හිමි වුවත් රුසියාව විසින් FSA කණ්ඩායම් ඉලක්ක කර ගනිමින් ගුවන් ප්‍රහාර එල්ල කරනු ලැබීය.

මේ වන විට සිරියානු අර්බුදය සම්බන්ධයෙන් රුසියාවේ මැදිහත් වීම පිළිබඳ මොස්කව් ක්‍රියාකලාපය ප්‍රශ්න කිරීම් වලට ලක් වී තිබෙන අතර විවේචකයන් පවසන්නේ ඉස්ලාම් රාජ්‍ය සංවිධානයට එරෙහිව යුද වැදීමකට වඩා රුසියාවේ පරමාර්ථය වී ඇත්තේ අසාද් රෙජීමයට විරෝධී කණ්ඩායම් වලට පහර දීම බවයි.

බීබීසි රූපවාහිනී වැඩසටහනකට සහභාගී වූ රුසියානු ජනාධිපති ව්ලැදිමීර් පූතින් ගේ මාධ්‍ය ප්‍රකාශක දිමිත්‍රි පෙශ්කොව් මෙම චෝදනා ප්‍රතික්ෂේප කරමින් කියා සිටියේ රුසියාවේ උත්සාහය අන්තවාදී කැරලි කණ්ඩායම් සහ ත්‍රස්තවාදයෙන් සිරියාව රැක ගැනීම වන බවයි.