පෞරුෂ වර්ධනය තුළින් සිහින සැබෑකරගත හැකිද?

Image caption ආත්ම විශ්වාසය ගොඩනැංවීම සඳහා උපදෙස් ලබා දීම අවශ්‍ය බවයි යුරති පවසන්නේ

ලොව ජීවත්වන සෑම පුද්ගලයෙකුම අනාගත බලාපොරොත්තු හදවතේ රඳවාගෙන සිටිති. එම බලාපොරොත්තු සාර්ථක කරගැනීමේ සිහිනයක් ඔවුන් තුළ පවතින අතර එම සිහින සාක්ෂාත් කර ගන්නා අය මෙන්ම සිහින බිඳ වැටීමෙන් වේදනාකාරී අත් දැකීම් ලබන අයද බහුලය.

සාක්ෂාත් කරගතහැකි සිහින හඳුනාගැනීමෙන් සතුටුදායක ප්‍රතිඵල ලැබෙන අතර ඇතැමුන් සාර්ථක නොවූ සිහින අතරම තම ජීවිතය ගෙවා දමන්නේ ඒවා හඹා යාමට ඇති 'බිය' නිසා බවයි පෞරුෂ වර්ධන උපදේශිකාවක සහ පුහුණුකරන්නියක වන ලිතුවේනියානු ජාතික යුරාති සුවිස්දිතා පවසන්නේ. එවන් අය ගේ ආත්ම විශ්වාසය ගොඩනැංවීම සඳහා උපදෙස් ලබා දීම අවශ්‍ය බව ඇය පැවසුවේ බීබීසී සංදේශය සමග විශේෂ සාකච්ඡාවකට එක්වෙමින්. පහත පළවන්නේ සංදේශය ඇයට යොමුකළ ප්‍රශ්න සහ ඇය ඒවාට දුන් පිළිතුරුයි.

ප්‍රශ්ණය

ඔබ පෞරුෂ වර්ධන උපදේශිකාවක් ලෙසටයි තමන්ව හඳුන්වාගන්නෙ. මොකක්ද ඔබේ කාර්යභාරය?

පිළිතුර:

හුඟක් අය ඇවිත් මට කියනව මම සිහින දකින ජීවිතය ගත කරන්න මම කැමතියි, මම සිහින දකින දේවල් කරන්න මම කැමතියි නමුත් ගොඩක් වෙලාවට ඒවා සාක්ෂාත් කරගන්න බැරි ‘බියක්’ තියනව කියල. ඒවගේම කොහොමද ඒක කරන්නෙ කියල දන්නෙ නැහැ කියල. ඒ නිසා මම කරන්නෙ ඔවුන්ගේ සිත්වල තියන දේ ඔවුනට ඇති සීමාවන්, මුවුන් සතු විශ්වාස සහ හැඟීම් දැනගෙන ඔවුන්ගේ අපේක්ෂාවන් සාර්ථක කරගන්න බැරි හේතු නැතිකරගෙන ජීවිතය සාර්ථක කර ගන්න අවශ්‍ය උපදෙස් ලබා දීම.

ප්‍රශ්ණය:

ඔබ විශ්වාස කරනවද ඕනෑම අයෙකුට ඕනෑම අපේක්ෂාවක් සාක්ෂාත් කරගන්න පුළුවන් කියල තමන් තුළ තියන ඒ ‘බිය’ නැති කර ගත්තොත්?

පිළිතුර:

ඔව්, හැම කෙනෙකුටම ඔවුනටම සුවිශේෂී වූ හැකියාවන් සහ කුසලතා තියනව. ඔවුන් කරන්න අවශ්‍ය වෙන්නෙ ඒවා සොයා හඳුනා ගැනීම පමණයි. බොහෝ වෙලාවට එම සොයා හඳුනාගැනීමට බාධාවක් වෙන්නෙ ඔය කියන ‘බිය’.

ප්‍රශ්ණය:

ඔබ හිතනවද හැමකෙනෙකුටම ‘පෞරුෂ වර්ධන සහායකයෙකු’ අවශ්‍යයි කියල?

පිළිතුර:

මට හැඟෙන්නේ ජීවිතය කියන්නෙ දිගු ගමනක්. අපිට අපි පිළිබඳව වඩා හොඳින් තේරුම් ගන්න අවශ්‍ය නම්, ගැඹුරට දැනගන්න අවශ්‍ය නම් ඒවගේම අපි කවුද අපේ සීමාවන් මොනවද, අපිට වැඩියෙන් කිරීමේ හැකියාව තියෙන්නෙ මොන වගේ දේවල් ද කියල පුළුල්ව දකින්න අවශ්‍ය නම්, ඇත්තටම ඒක කරන්න පුළුවන් වෙන්නෙ තමා විසින්ම වගේම අනෙක් අයගේ උදව් ඇතිව පෞරුෂ වර්ධනය කිරීමෙන්.

Image caption සාක්ෂාත් කරගතහැකි සිහින හඳුනාගැනීමෙන් සතුටුදායක ප්‍රතිඵල ලැබෙන බවයි පැවසෙන්නේ

විස්තාරණය වූ සිතුවිලි

ප්‍රශ්ණය:

ඒ කියන්නෙ, ඔබේ උපදෙස වෙන්නෙ. ඔබ යම් දේ කට බියක් තිබෙනවනම් ඔබ එයට මුහුණ දිය යුතුයි කියන එකද?

පිළිතුර:

ඔව්, හැබැයි සාමාන්‍යයෙන් ‘බිය’ කියන දේ ඇතිවෙන්නේ අපිම අපේ සිතට ඇතුළුකරගත් යම් කතාවක් පිලිබඳ විස්තාරණය වූ සිතුවිලි හේතුවෙන්. එම කතාව හැමවිටම සත්‍ය නොවෙන්න පුළුවන්. අපි අපේ මනස තුළ නිර්මාණය කරගත් එකක් වෙන්න පුළුවන්. එත් ‘බිය’ නිසා අපි ඒ කතාව තවත් තීව්‍ර කර ගන්නව. එහෙම නැතිනම් ඒක ලොකු කරලා වඩාත් බිය ජනක ආකාරයට පෙරලාගන්නව. එතකොට ඇත්තටම ඒක බිය ජනකයි. එනිසා මෙය හුදු කතාවක් බව අවබෝධ කරගත්ත මොහොතේ ඉඳල ජීවිතය වෙනස් වෙන්න පටන් ගන්නව.

ප්‍රශ්ණය:

ඒ අනුව ඔබ කියන්නෙ යමෙකු ගේ සාර්ථකත්වය හෝ පරාජය යන දෙකටම හේතුව වෙන්නෙ ඔහු හෝ ඇයගේ මනස කියන කරණය ද?

පිළිතුර:

ඔබේ බිය, සිතුවිලි හා හැඟීම් හටගන්නේ කොතනද කියල හඳුනාගන්න තරමට මනස පිලිබඳ අවබෝධයක් ලබා ගත්තොත් ඔබට ඒවා ට මුහුණ දෙන්නත් ඒවා ඔබට අවශ්‍ය ආකාරයට වෙනස්කර ගන්නත් පුළුවන්. මොකද හැමතිස්සෙම අප විශ්වාස කළ යුත්තේ මොනවද විශ්වාස නොකළ යුත්තේ මොනවද කියල තෝරාගැනීම අප සතුයි. ඒ වගේම ඒ සිතුවිලි අනුව ක්‍රියා කිරීම හෝ නොකිරීමත් අප සතුයි. ඒ නිසා මනස පිලිබඳ තේරුම් ගැනීමෙන් අපිට වඩාත් සාර්ථක තෝරාගැනීම් කළ හැකි වෙනව.

මනස, ශරීරය සහ ආත්මය

ප්‍රශ්ණය:

මම දන්න විදියට ඔබ 'යෝග' පිළිබද උපදෙස් දෙන කෙනෙක්. මේ ඉන්දියානු ‘යෝග’ ක්‍රමය සහ ඔබ කියන ඔය පෞරුෂ වර්ධනය අතර යම් සම්බන්ධයක් තියනව ද?

පිළිතුර:

අපි දන්න විදියට ‘යෝග’ කියන්නෙ මනස, ශරීරය සහ ආත්මය සම්බන්ධ කිරීමේ ක්‍රම වේදයක්. පෞරුෂ වර්ධනය කියන එක මනස වර්ධනය කිරීම ම පමණක් නොවෙයි. ශරීරය හා ආත්මය මනස සමග සම්බන්ධ කිරීම තුලින් තමයි පෞරුෂ වර්ධනය සිදු වෙන්නෙ.

ප්‍රශ්ණය:

පුද්ගලයන් මෝහනය කිරීමත් ඔබ කරනව ?.

පිළිතුර:

ඔව්, සායනික මෝහනය කියන්නෙ ‘නියුරෝ ලින්ග්විස්ටික්’ වැඩසටහනේ එක කොටසක්. අපේ මානසික රටාවන් හඳුනාගැනීම ඉතා වැදගත් වෙනව. ඒ මානසික රටාවන් වඩාත් ධනාත්මක ආකාරයට වෙනස් කරන්න මෝහනය කිරීම තුළින් සංසිඳීමේ ස්ථාවරයකට මනස රැගෙන යායුතුයි. එසේ සංසිඳුණු මනස සහ ශරීරය, විශේෂයෙන් යටිසිත හා සම්බන්ධ මනස ධනාත්මක වෙනසකට බොහෝ උපකාරී වෙනව.