World results

ATHLETICS

Click on a date:
Sunday, 9 March, 2014

Sunday, 9 March, 2014
IAAF World Indoor Championships, Sopot:

Men's

60m Hurdles

Semi-final 1:

1 Omo Osaghae (USA) 7.49secs Q

2 Pascal Martinot-Lagarde (Fra) 7.50 Q

3 William Sharman (Gbr) 7.53 Q

4 Erik Balnuweit (Ger) 7.54 Q

5 Konstadinos Douvalidis (Gre) 7.62

6 Balazs Baji (Hun) 7.63

7 Konstantin Shabanov (Rus) 7.67

8 Wenjun Xie (Chn) 7.71



Semi-final 2:

1 Garfield Darien (Fra) 7.52secs Q

2 Andrew Pozzi (Gbr) 7.56 Q

3 Gregor Traber (Ger) 7.58 Q

4 Andrew Riley (Jam) 7.59 Q

5 Dominic Berger (USA) 7.64

6 Dominik Bochenek (Pol) 7.66

7 Sergey Shubenkov (Rus) 7.66

8 Jhoanis Portilla (Cub) 8.03



Final:

1 Omo Osaghae (USA) 7.45secs

2 Pascal Martinot-Lagarde (Fra) 7.46

3 Garfield Darien (Fra) 7.47

4 Andrew Pozzi (Gbr) 7.53

5 GregorTraber (Ger) 7.56

6 Erik Balnuweit (Ger) 7.56

7 William Sharman (Gbr) 7.60

8 Andrew Riley (Jam) DNS



4x400m Relay

Final:

1 United States 3mins 2.13secs

2 Great Britain & NIrl 3:3.49

3 Jamaica 3:3.69

4 Poland 3:4.39

5 Russia 3:7.12

6 Ukraine 3:8.79



800m

Final:

1 Mohammed Aman (Eth) 1mins 46.40secs

2 Adam Kszczot (Pol) 1:46.76

3 Marcin Lewandowski (Pol) 1:47.09

4 Andrew Osagie (Gbr) 1:47.10secs

5 Andre Olivier (Rsa) 1:47.31

6 Thijmen Kupers (Ned) 1:47.74



3000m

Final:

1 Caleb Mwangangi Ndiku (Ken) 7mins 54.94secs

2 Bernard Lagat (USA) 7:55.22

3 Dejen Gebremeskel (Eth) 7:55.39

4 Galen Rupp (USA) 7:55.84

5 Hagos Gebrhiwet (Eth) 7:56.34

6 Hayle Ibrahimov (Aze) 7:56.37

7 Elroy Gelant (Rsa)7:57.31

8 Cameron Levins (Can) 7:57.37

9 Augustine Kiprono Choge (Ken) 7:57.46

10 Collis Birmingham (Aus) 7:57.55

11 Andrew Vernon (Gbr) 7:58.25

12 Zane Robertson (Nzl) 8:1.81



Triple Jump

Final:

1 Lyukman Adams (Rus) 17.37m

2 Ernesto Reve (Cub) 17.33

3 Pedro Pablo Pichardo (Cub) 17.24

4 Marian Oprea (Rom) 17.21

5 Karol Hoffmann (Pol) 16.89

6 Chris Carter (USA) 16.74

7 Shuo Cao (Chn) 16.55

8 Viktor Kuznietsov (Ukr) 16.51



High Jump

Final:

1 Mutaz Essa Barshim (Qat) 2.38m

2 Ivan Ukhov (Rus) 2.38

3 Andriy Protsenko (Ukr) 2.36

4 Erik Kynard (USA) 2.34

5 Daniil Tsyplakov (Rus) 2.32

6 Marco Fassinotti (Ita) 2.29

7 Guowei Zhang (Chn) 2.29

8 Michael Mason (Can) 2.25



Women's

60m

Semi-final 1:

1 Murielle Ahoure (USA) 7.06secs Q

2 Gloria Asumnu (USA) 7.11 Q

3 LaKeisha Lawson (USA) 7.18

4 Ruddy Zang Milama (Gab) 7.19

5 Sheniqua Ferguson (Bah) 7.25

6 Sophie Papps (Gbr) 7.30

7 Carina Horn (Rsa) 7.34

8 Jamile Samuel (Ned) 7.39



Semi-final 2:

1 Verena Sailer (Ger) 7.12secs Q

2 Tianna Bartoletta (USA) 7.14 Q

3 Veronica Campbell-Brown (Jam) 7.17 Q

4 Dafne Schippers (Ned) 7.18

5 Ezinne Okparaebo (Nor) 7.19

6 Yongli Wei (Chn) 7.30

7 Natalia Pohrebniak (Ukr) 7.34

8 Marta Jeschke (Pol) 7.41



Semi-final 3:

1 Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jam) 7.08secs Q

2 Asha Philip (Gbr) 7.09 Q

3 Michelle-Lee Ahye (Tri) 7.10 Q

4 Tahesia Harrigan-Scott (Isb) 7.17

5 Franciela Krasucki (Bra) 7.31

6 Anna Kielbasinska (Pol) 7.31

7 Yasmin Kwadwo (Ger) 7.32

8 Hanna-Maari Latvala (Fin) 7.34



Final:

1 Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jam) 6.98secs

2 Murielle Ahoure (USA) 7.01

3 Tianna Bartoletta (USA) 7.06

4 Asha Philip (Gbr) 7.11

5 Veronica Campbell-Brown (Jam) 7.13

6 Michelle-Lee Ahye (Tri) 7.16

7 Gloria Asumnu (USA) 7.18

8 Verena Sailer (Ger) 7.18



800m

Final:

1 Chanelle Price (USA) 2mins 0.09secs

2 Angelika Cichocka (Pol) 2:0.45

3 Marina Arzamasova (Blr) 2:0.79

4 Selina Buchel (Swi) 2:1.06

5 Nataliia Lupu (Ukr) 2:1.17

6 Lenka Masna (Cze) 2:2.46



3000m

Final:

1 Genzebe Dibaba (Eth) 8mins 55.04secs

2 Hellen Onsando Obiri (Ken) 8m:57.72

3 Maryam Yusuf Jamal (Brn) 8:59.16

4 Irene Jelagat (Ken) 9:2.67

5 Sifan Hassan (Ned) 9:3.22

6 Betlhem Desalegn (UAE) 9:4.06

7 Renata Plis (Pol) 9:7.05

8 Shannon Rowbury (USA) 9:7.82

9 Margherita Magnani (Ita) 9:10.13

10 Gabrielle Grunewald (USA) 9:11.76

11 Hiwot Ayalew (Eth) 9:12.51

12 Alia Saeed Mohammed (UAE) 9:21.23



4x400m Relay

Final:

1 United States 3mins 24.83secs

2 Jamaica 3:26.50

3 Great Britain & NIrl 3:27.90

4 Russia 3:28.39

5 Poland 3:29.89

6 Nigeria 3:31.59



Long Jump

Final:

1 Eloyse Lesueur (Fra) 6.85m

2 Katarina Johnson-Thompson (Gbr) 6.81

3 Ivana Spanovic (Ser) 6.77

4 Shara Proctor (Gbr) 6.68

5 Tori Polk (USA) 6.61

6 Teresa Dobija (Pol) 6.52

7 Darya Klishina (Rus) 6.51

8 Erica Jarder (Swe) 6.36



Pole Vault

Final:

1 Yarisley Silva (Cub) 4.7m

2 Jirina Svobodova (Cze) 4.7

2= Anzhelika Sidorova (Rus) 4.7

4 Fabiana Murer (Bra) 4.7

5 Anna Rogowska (Pol) 4.65

5= Jennifer Suhr (USA) 4.65

7 Silke Spiegelburg (Ger) 4.65

8 Mary Saxer (USA) 4.55

9 Holly Bleasdale (Gbr) 4.55

10 Tina Sutej (Slo) 4.55

11 Anastasia Savchenko (Rus) 4.45

12 Nikoleta Kiriakopoulou (Gre) 4.30,

^^ Back to top