Badminton results

BADMINTON

Click on a date:
Sunday, 23 November, 2014
Saturday, 22 November, 2014
Friday, 21 November, 2014
Thursday, 20 November, 2014
Wednesday, 19 November, 2014

Sunday, 23 November, 2014
BWF Badminton Grand Prix, Glasgow, Scotland:

Final

Men's Singles:

(4) Ville Lang (Fin) bt (10) Tzu Wei Wang (Tpe) 17-21 22-20 21-16



Women's Singles:

Sayaka Sato (Jpn) bt (2) Beatriz Corrales (Spa) 21-18 21-9



Men's Doubles:

(6) Mathias Christiansen & David Daugaard (Den) bt (4) Raphael Beck & Andreas Heinz (Ger) 21-13 21-17



Women's Doubles:

(1) Gabriela Stoeva & Stefani Stoeva (Bul) bt Heather Olver & Lauren Smith (Eng) 21-7 21-15



Mixed Doubles:

(1) Robert Blair & Imogen Bankier (Sco) bt (4) Niclas Nohr & Sara Thygesen (Den) 21-18 21-14,

^^ Back to top

Saturday, 22 November, 2014
BWF Badminton Grand Prix, Glasgow, Scotland:

Semi-Finals



Men Singles:

(4) Ville Lang (Fin) bt (11) Dmytro Zavadsky (Ukr) 2-1

(10) Tzu Wei Wang (Tpe) bt (7) Anand Pawar (Ind) 2-0



Women Singles:

Sayaka Sato (Jpn) bt (1) Kirsty Gilmour (Sco) 2-1

(2) Beatriz Corrales (Spa) bt Saili Rane (Ind) 2-0



Men's Doubles:

(6) Mathias Christiansen / David Daugaard (Den) bt Matthew Nottingham / Harley Towler (Eng) 2-0

(4) Raphael Beck / Andreas Heinz (Ger) bt (7) Laurent Constantin / Matthieu Lo Ying Ping (Fra) 2-0



Women's Doubles:

Heather Olver / Lauren Smith (Eng) bt (2) Johanna Goliszewski / Carla Nelte (Ger) 2-0

(1) Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva (Bul) bt (3) Imogen Bankier / Kirsty Gilmour (Sco) 2-0



Mixed Doubles:

(1) Robert Blair / Imogen Bankier (Sco) bt (3) Peter Kaesbauer / Isabel Herttrich (Ger) 2-1

(4) Niclas Nohr / Sara Thygesen (Den) bt (2) Max Schwenger / Carla Nelte (Ger) 2-1

,

^^ Back to top

Friday, 21 November, 2014
BWF Badminton Grand Prix, Glasgow: Quarter-Finals:

Men Singles:

(1) Dmytro Zavadsky (Ukr) bt (13) Petr Koukal (Cze) 2-0

(7) Anand Pawar (Ind) bt Yuhan Tan (Bel) 2-1

(4) Ville Lang (Fin) bt (9) Emil Holst (Den) 2-0

(10) Tzu Wei Wang (Tpe) bt Christian Lind Thomsen (Den) 2-1



Women Singles:

(1) Kirsty Gilmour (Sco) bt Ellinor Widh (Swe) 2-1

Sayaka Sato (Jpn) bt (4) Karin Schnaase (Ger) 2-0

Saili Rane (Ind) bt (3) Linda Zetchiri (Bul) 2-0

(2) Beatriz Corrales (Spa) bt Sabrina Jaquet (Swi) 24-22

9-5 Retired



Men's Doubles:

(7) Laurent Constantin & Matthieu Lo Ying Ping (Fra) bt Nico Ruponen & Andy Hartono Tandaputra (Swe) 2-0

(4) Raphael Beck & Andreas Heinz (Ger) bt (8) Fabian Holzer & Mark Lamsfuss (Ger) 2-0

Matthew Nottingham & Harley Towler (Eng) bt (5) Adrian Liu & Derrick Ng (Can) 2-0

(6) Mathias Christiansen & David DAUGAARD (Den) bt (3) Max Schwenger & Josche Zurwonne (Ger) 2-0



Women's Doubles:

(3) Imogen Bankier & Kirsty Gilmour (Sco) bt Sophie Brown & Kate Robertshaw (Eng) Walkover

Heather Olver & Lauren Smith (Eng) bt Jessica Hopton & Lydia Jane Powell (Eng) 2-0

(1) Gabriela Stoeva & Stefani Stoeva (Bul) bt Soraya de Visch Eijbergen & Iris Tabeling (Ned) 2-0

(2) Johanna Goliszewski & Carla Nelte (Ger) bt Sarka Krizova & Katerina Tomalova (Cze) 2-0



Mixed Doubles:

(1) Robert Blair & Imogen Bankier (Sco) bt (8) Gaetan Mittelheisser & Audrey Fontaine (Fra) 2-0

(2) Max Schwenger & Carla Nelte (Ger) bt (7) Ronan Labar & Emilie Lefel (Fra) 2-0

(3) Peter Kaesbauer & Isabel Herttrich (Ger) bt Mathias Christiansen & Lena Grebak (Den) 2-1

(4) Niclas Nohr & Sara Thygesen (Den) bt (5) Toby Ng & Alex Bruce (Can) 2-0,

^^ Back to top

Thursday, 20 November, 2014
BWF Badminton Grand Prix, Glasgow, Scotland:

Second Round

Men's Singles:

Rhys Walker (Eng) bt Matthew Carder (Sco) 2-1

Dmytro Zavadsky (Ukr) bt Josh Neil (Sco) 2-1

Joachim Perrson (Den) bt Ben Torrance (Sco) 2-1

Joachim Perrson (Den) bt Ben Torrance (Sco) 2-1

Emil Holst (Den) bt Sam Parsons (Eng) 2-0

Erik Meijs (Ned) bt Kestutis Navickas (Lit) 2-0

Anand Pawar (Ind) bt Kim Bruun (Den) 2-0

Yuhan Tan (Bel) bt Mark Caljouw (Ned) 2-0

Lucas Claerbout (Fra) bt Nick Fransman (Ned) 2-0

Christian Thomsen (Den) bt Darren Adamson (Eng) 2-0

Tzu Wei Wang (Tpe) bt Flemming Quach (Den) 2-0

Fabian Roth (Ger) bt Henri Hurskainen (Swe) 2-0

Ville Lang (Fin) bt Matthias Almer (Aut) 2-0

Toby Penty (Eng) bt Raul Must (Est) 2-0

Petr Koukal (Cze) bt Alexander Roovers (Ger) 2-0

Andre Tedjono (Ina) bt Mathias Bonny (Swi) 2-1



First Round

Women's Singles:

Kirsty Gilmour (Sco) bt Rong Schafer (USA) 2-0

Karin Schnaase (Ger) bt Soraya De Visch Eijbergen (Ned) 2-1

Ya Lan Chang (Tpe) bt Lydia Jane Powell (Eng) 2-1

Anna Thea Madsen (Den) bt Chloe Birch (Eng) 2-1

Saili Rane (Ind) bt Matilda Petersen (Swe) 2-0

Line Kjaersfeldt (Den) bt Stefani Stoeva (Bul) 1-0 ret

Sabrina Jaquet (Swi) bt Holly Newall (Sco) 2-0

Tanapat Pisitpong (Eng) bt Martina Repiska (Svk) 2-0

Fabienne Deprez (Ger) bt Sandra-Maria Jensen (Den) 2-0

Ellinor Widh (Swe) bt Katerina Tomalova (Cze) 2-0

Kati Tolmoff (Est) bt Perrine Lebuhanic (Fra) 2-0

Linda Zetchiri (Bul) bt Mia Blichfeldt (Den) 2-0

Beatriz Corrales (Spa) bt Jana Ciznarova (Svk) 2-0

Fontaine Chapman (Eng) bt Jenny Wan (Swe) 2-1

Zuzana Pavelkova (Cze) bt Kate Foo Kune (Mri) 2-0

Sayaka Sato (Jpn) bt Petya Nedelcheva (Bul) 2-0,

^^ Back to top

Wednesday, 19 November, 2014
BWF Badminton Grand Prix, Glasgow, Scotland:

First Round

Men's Singles:

Rhys Walker (Eng) bt Eric Pang (Ned) 2-0

Dmytro Zavadsky (Ukr) bt Alex Lane (Eng) 2-1

Joachim Perrson (Den) bt Alex Marritt (Eng) 2-1

Ben Torrance (Sco) bt Chun Hsien Yu (Tpe) 2-0

Petr Koukal (Cze) bt Daniel Font (Wal) 2-0

Alexander Roovers (Ger) bt Jarolim Vicen (Svk) 2-1

Ville Lang (Fin) bt Gabriel Ulldahl (Swe) 2-0

Matthias Almer (Aut) bt Lukas Schmidt (Ger) 2-0

Thomas Rouxel (Fra) bt Jonathan Persson (Ger) 2-0

Pavel Florian (Cze) bt Gregory Mairs (Eng) 2-1

Andre Tedjono (Ina) bt Richard Domke (Ger) 2-0

Mathias Bonny (Swi) bt Michael Spencer-Smith (Eng) 2-0

Emil Holst (Den) bt Jiann Shiarng Chiang (Mal) 2-1

Lucas Corvee (Fra) bt Kestutis Navickas (Lit) 2-0

Kim Bruun (Den) bt Oliver Thompson (Eng) 2-0

Josh Neil (Sco) bt George Isherwood (Eng) 2-0

Matthew Carder (Sco) bt Thomas Joseph Stanford (Eng) 2-0

Erik Meijs (Ned) bt Sam Vendy (Eng) 2-0

Yuhan Tan (Bel) bt Jan Froehlich (Cze) 2-0

Lucas Claerbout (Fra) bt Joshua Young (Eng) 2-0

Anand Pawar (Ind) bt Mikael Westerback (Swe) 2-0

Tzu Wei Wang (Tpe) bt Kwong Beng Chan (Mal) 2-0

Sam Parsons (Eng) bt Ben Muir (Eng) 2-1

Mark Caljouw (Ned) bt Vilson Vattanirappel (Aut) 2-0

Toby Penty (Eng) bt Kieran Merrilees (Sco) 2-1

Raul Must (Est) bt Vincent De Vries (Ned) 2-0

Christian Thomsen (Den) bt James Farmer (Eng) 2-0

Henri Hurskainen (Swe) bt Joel Douse (Eng) 2-0

Flemming Quach (Den) bt Rohan Midha (Eng) 2-0

Darren Adamson (Eng) bt Adam Dolman (Eng) 2-0

Nick Fransman (Ned) bt Ross Green (Eng) 2-0

Fabian Roth (Ger) bt Christian Kirchmayr (Swi) 2-1,

^^ Back to top