Boxing schedule and results 2014

APRIL

19: Washington DC, United States, Bernard Hopkins v Beibut Shumenov (IBF/WBA light-heavyweight), Shawn Porter v Paulie Malignaggi (IBF welterweight), Peter Quillin v Lukas Konecny (WBO middleweight)

Manchester, England, Scott Quigg v Nehomar Cermeno (WBA junior featherweight), Anthony Crolla v John Murray

23: Osaka, Japan, Shinsuke Yamanaka v Stephane Jamoye (WBC bantamweight), Kiko Martinez v Hozumi Hasegawa (IBF super-bantamweight)

25: Moscow, Russia, Denis Lebedev v Guillermo Jones (WBA cruiserweight), Richar Abril v Eduard Troyanovsky (WBA lightweight)

26: Oberhausen, Germany, Wladimir Klitschko v Alex Leapai (WBO/IBF/WBA heavyweight)

Carson, United States, Keith Thurman v Julio Diaz (WBA interim welterweight), Omar Figueroa v Jerry Belmontes (WBC lightweight)

Puerto Penasco, Mexico, Juan Francisco Estrada v Richie Mepranum (WBA/WBO flyweight)

MAY

2: Jesus Cuellar v Rico Ramos (WBA interim featherweight)

3: Las Vegas, United States, Floyd Mayweather v Marcos Maidana (WBC/WBA welterweight), Amir Khan v Luis Collazo, Adrien Broner v Carlos Molina

Cebu City, Philippines, Johnreil Casimero v Mauricio Fuentes (IBF junior flyweight)

7: Osaka, Japan, Amnat Ruenroeng v Kazuto Ioka (IBF flyweight title), Katsunari Takayama v Shin Ono (IBF strawweight)

10: Los Angeles, USA, Bermane Stiverne v Chris Arreola (vacant WBC heavyweight)

Pasay City, Philippines, Donnie Nietes v Moises Fuentes (WBO junior flyweight)

Liverpool, England, Martin Gethin v Derry Mathews, Billy Joe Saunders v Emanuele Blandamura (vacant European middleweight), Chris Eubank Jr. v TBA, Thomas Stalker v TBA

Sheffield, England, Kid Galahad v TBA (European junior featherweight)

17: Cardiff, Lee Selby v TBA, Nathan Cleverly v TBA, Gary Buckland v Gavin Rees, Callum Smith v Tobias Webb

24: Montreal, Canada, Adonis Stevenson v Andrzej Fonfara (WBC light heavyweight)

Tuxtla Gutierrez, Mexico, David Sanchez v Breilor Teran (WBA junior bantamweight)

31: London, England, Carl Froch v George Groves (IBF/WBA super middleweight), James DeGale v Brandon Gonzales (IBF super middleweight eliminator), Jamie McDonnell v Tabtimdaeng Na Rachawat (WBA regular bantamweight), Anthony Joshua v TBA

Macau, China, Simpiwe Vetyeka v Nonito Donaire (WBA featherweight), Nicholas Walters v Vic Darchinyan (WBA regular featherweight), Evgeny Gradovich v Alexander Miskirtchian (IBF featherweight)

Krefeld, Germany, Felix Sturm v Sam Soliman (IBF middleweight)

Berlin, Germany, Arthur Abraham v TBA (WBO super-middleweight)

JUNE

7: New York, United States, Sergio Martinez v Miguel Cotto (WBC middleweight)

14: Brooklyn, United States, Ruslan Provodnikov v Chris Algieri (WBO junior welterweight), Demetrius Andrade v Brian Rose (WBO junior middleweight)

21: TBA, Vasyl Lomachenko v Gary Russell Jr. (WBO featherweight)

JULY

26: Manchester, England, Tyson Fury v Dereck Chisora (WBO heavyweight)

RESULTS

JANUARY

3: Minneapolis, United States, Rances Barthelemy bt Argenis Mendez by second-round KO (IBF super-featherweight)

25: New York, United States, Mikey Garcia bt Juan Carlos Burgos by unanimous decision (WBO super-featherweight)

Washington DC, United States, Lamont Peterson bt Dierry Jean by unanimous decision (IBF light-welterweight)

Stuttgart, Germany, Marco Huck bt Firat Arslan by sixth-round stoppage (WBO cruiserweight), David Price bt Istvan Ruzsinszky by first-round KO (heavyweight)

FEBRUARY

1: Monte Carlo, Gennady Golovkin bt Osumanu Adama by seventh-round TKO (WBA super-middleweight)

Cardiff, Wales, Lee Selby bt Rendall Munroe by sixth-round stoppage (British featherweight), Gary Buckland bt Gavin Rees by split-decision, Anthony Joshua bt Dorian Darch by second-round KO

5: Haikou, China, Oswaldo Novoa bt Xiong Zhao Zhong by fifth-round stoppage (WBC strawweight)

8: Huixquilucan, Mexico, Adrian Hernandez bt Janiel Rivera by third round TKO (WBC super-flyweight)

15: London, England, Dereck Chisora bt Kevin Johnson by unanimous decision (European heavyweight), Tyson Fury bt Joey Abell by fourth-round KO, Thomas Stalker bt Dan Carr on points

22: Macau, China, Miguel Vazquez bt Denis Shafikov by unanimous decision (IBF lightweight)

Hull, England, Curtis Woodhouse bt Darren Hamilton by split-decision (British light-welterweight), Gavin McDonnell bt Leigh Wood by sixth-round stoppage (British super-bantamweight), Luke Campbell bt Scott Moises by eighth-round stoppage

London, England, Tony Conquest bt Daniel Ammann by unanimous decision (Commonwealth cruiserweight)

March

1: Glasgow, Scotland, Terence Crawford bt Ricky Burns by unanimous decision (WBO lightweight)

Magdeburg, Germany, Arthur Abraham bt Robert Stieglitz by split decision (WBO super-middleweight)

San Antonio, United States, Orlando Salido bt Vasyl Lomachenko by split decision (WBO featherweight)

Bristol, England, James DeGale bt Gevorg Khatchikian by 11th-round stoppage

8: Las Vegas, United States, Las Vegas, Leo Santa Cruz bt Cristian Mijares by unanimous decision (WBC super-bantamweight)

Liverpool, England, Kevin Satchell bt Isaac Quaye by unanimous decision (Commonwealth flyweight)

15: Bayamon, Puerto Rico, Danny Garcia bt Mauricio Herrera by split decision (WBC/WBA light-welterweight)

Liverpool, England, Tony Bellew bt Valery Brudov by seventh-round stoppage, Kell Brook bt Alvaro Robles by eighth-round stoppage

21: Buenos Aires, Argentina, Juan Carlos Reveco bt Manuel Vides by second-round stoppage (WBA flyweight)

22: Monterrey, Mexico, Francisco Rodriguez bt Merlito Sabilo by 10th-round stoppage (WBO strawweight)

Panama City, Panama, Anselmo Moreno bt Javier Chacon by unanimous decision (WBA bantamweight)

Sheffield, England, Kid Galahad bt Sergio Prado by unanimous decision (European super-bantamweight)

26: Tokyo, Japan, Kohei Kono bt Denkaosen Kaovichit by eighth-round stoppage (WBA super-flyweight )

29: Newcastle, England, Stuart Hall bt Martin Ward by second-round technical draw (IBF bantamweight), Frankie Gavin bt Sacky Shikukutu by unanimous decision (Commonwealth welterweight), Jon Lewis Dickinson bt Neil Dawson by tenth-round stoppage (British cruiserweight)

Atlantic City, USA, Sergey Kovalev bt Cedric Agnew by seventh-round stoppage (WBO light-heavyweight)

April

4: Belfast, Northern Ireland, Carl Frampton bt Hugo Cazares by second-round knock-out (WBC super-bantamweight eliminator)

5: Rostock, Germany, Juergen Brahmer bt Enzo Maccarinelli by fifth-round stoppage (WBA light-heavyweight)

6: Tokyo, Japan, Akira Yaegashi bt Odilon Zaleta by ninth-round knockout (WBC flyweight), Naoya Inoue bt Adrian Hernandez by sixth-round technical knockout (WBC light-flyweight)

12: Las Vegas, USA, Manny Pacquiao bt Timothy Bradley by unanimous decision (WBO welterweight), Jessie Vargas bt Khabib Allakhverdiev by unanimous decision (WBA light-welterweight)