Cycling results

CYCLING

Click on a date:
Monday, 24 November, 2014

Monday, 24 November, 2014
UCI Track Cycling 6-day International Competition, Ghent:

Final result (13 teams)



1 Jasper De Buyst (Bel) / Kenny De Ketele (Bel) (Team: Baloise Insurance) 440 points

2 Mark Cavendish (Gbr) / Iljo Keisse (Bel) (Omega Pharma-QuickStep) 394

3 Leif Lampater (Bel) / Dillier Silvan (Sui) (Team Caruur) 311 (+1 lap)

4 Alex Rasmussen (Den) / Marc Hester (Den) (Team Lotto) 279 (+2 laps)

5 Nick Stopler (Bel) / Otto Vergaerde (Bel) (Topsport Vlaanderen) 215 (+7 laps)

6 Moreno De Pauw (Bel) / Christian Grasmann (Ger) (Provincie Oost-Vlaanderen) 253 (+10 laps)

7 Albert Torres (Spa) / David Muntaner (Spa) (John Saey Lecot) 153 (+15 laps)

8 Glenn O'Shea (Aus) / Shane Archbold (Nzl) (Callant - Upgrade Estate) 186 (+21 laps)

9 Ivan Savitsky (Rus) / Viktor Manakov (Rus) (Primus Haacht) 186 (+26 laps)

10 Michael Vingerling (Ned) / Yoeri Havik (Ned) Team 3M 109 (+29 laps)

,
UCI Track Cycling International Competition:

Elite Men



Team Pursuit

1 Hong Kong (Siu Wai Ko / Burr Ho / Ching Ying Mow / Ka Yu Leung) 4 mins18.800 secs

2 Kazakhstan 4:22.940

3 India

4 India



Keirin (12 competitors)

1 Pavel Vorzhev (Kaz) 60 points

2 Worayuth Kapunya (Tha) 54

3 Satjakul Sianglam (Tha) 48

4 Ka Yu Leung (Hkg) 44

5 Kwun Wan Law (Hkg) 40

6 Amarjeet Singh (Ind) 36

7 Zaki Sultanov (Kaz) 32

8 Gurpal Singh (Ind) 28

9 Vikram Duhan (Ind) 24

10 Faris Salam (Ind) 20



Elite Women



Keirin

1 Deborah (Ind) 19 points

2 Tatyana Zadnepryanova (Kaz) 18

3 Sonia Takhellambam Devi (Ind) 20



Sprint



1 Deborah (Ind) 30 points

2 Kezia Vargheese (Ind) 27

3 Tatyana Zadnepryanova (Kaz) 24

4 Farhana Sultana Shila (Ban) 22

,

^^ Back to top

CYCLING

Click on a date:
Sunday, 7 December, 2014
Saturday, 6 December, 2014
Friday, 5 December, 2014

Sunday, 7 December, 2014
UCI Track Cycling World Cup, London:

Some competitors are representing Teams not countries



Men



Omnium (29 competitors):

1 Fernando Gaviria Rendon (Col) 186 points, 2 Scott Law (Aus) 162, 3 Tim Veldt (Ned) 156, 4 Bobby Lea (USA) 156, 5 Thomas Boudat (EUC) 140, 6 Jonathan Dibben (Gbr) 127, 7 Jasper de Buyst (Bel) 118, 8 Olivier Beer (Swi) 108, 9 Casper Pedersen (Den) 108, 10 Aaron Gate (Nzl) 108



Sprint (3 laps, 41 competitors):

1 Jeffrey Hoogland (Ned), 2 Fabian Hernando Puerta Zapata (Col), 3 Hersony Canelon (Ven), 4 Matthew Archibald (HPS), 5 Stefan Botticher (Ger), 6 Edward Dawkins (Nzl), 7 Nikita Shurshin (Rus), 8 Robert Forstemann (Ger), 9 Matthew Glaetzer (JAY), 10 Seiichiro Nakagawa (Jpn), 17 Philip Hindes (Gbr)



Women



Omnium (23 competitors)



Final Classification:

1 Laura Trott (Gbr) 193 points, 2 Jolien D'Hoore (Bel) 181, 3 Kirsten Wild (Ned) 167, 4 Isabella King (Aus) 155, 5 Marlies Mejias Garcia (Cub) 140, 6 Jennifer Valente (USA) 136, 7 Malgorzata Wojtrya (Pol) 120, 8 Amalie Dideriksen (Den) 109, 9 Laurie Berthon (Fra) 104, 10 Anna Knauer (Ger) 104



Keirin (8 laps, 29 competitors)



Final 1-6:

1 Shuang Guo (MSP), 2 Kristina Vogel (Ger) +0.082 secs, 3 Huejin Lee (Kor) +0.093, 4 Wai Sze Lee (Hkg) +0.276, 5 Jessica Varnish (Gbr) +0.376, 6 Tianshi Zhong (Chn) +0.818



Final 7-12:

7 Simona Krupeckaite (Ltu), 8 Anna Meares (JAY) +0.045, 9 Olivia Montauban (Fra) +0.103, 10 Ekaterina Gnidenko (Rus) +0.201

,

^^ Back to top

Saturday, 6 December, 2014
UCI Track Cycling World Cup, London:

Some competitors are representing Teams not countries



Men



Madison (Class 1) (30km with 6 sprints, 18 teams)



Final:

1 Great Britain1 (Mark Christian / Owain Doull) 4 points, 2 New Zealand 10 points (-1 lap), 3 Germany 9 (-1), 4 Australia 8 (-1), 5 France 8 (-1), 6 Belgium 7 (-1), 7 Great Britain2 (Christopher Latham / Oliver Wood) 7 (-1), 8 Colombia 5 (-1), 9 Italy1 3 (-1), 10 Switzerland 0 (-1)



Men's Keirin (8 laps, 31 competitors)



Final 1-6:

1 Stefan Botticher (Ger), 2 Fabian Hernando Puerta Zapata (Col) +0.039 secs, 3 Christos Volikakis (Gre) +0.099, 4 Azizulhasni Awang (Ysd) +0.106, 5 Kazunari Watanabe (Jpn) +0.115, 6 Jason Kenny (Gbr) +0.813



Final 7-12:

7 Edward Dawkins (Nzl), 8 Krzysztof Maksel (Pol) +0.059, 9 Nikita Shurshin (Rus) +0.102, 10 Francesco Ceci (Ita) +0.136



Women



Points Race (Class 1) (20km with 8 sprints, 24 competitors)



Final:

1 Amy Cure (Aus) 34 points, 2 Jasmin Glaesser (Can) 33, 3 Elinor Barker (Gbr) 27, 4 Yao Pang (Hkg) 25, 5 Rushlee Buchanan (Nzl) 21, 6 Maria Luisa Calle Williams (Col) 20, 7 Lauren Stephens (USA) 20, 8 Giorgia Bronzini (Ita) 11, 9 Jarmila Machacova (Cze) 8, 10 Stephanie Pohl (Ger) 6, 11 Katie Archibald (Gbr) 6



Women's Sprint



Finals:

(3 laps, 40 competitors): 1 Kristina Vogel (Ger), 2 Anastasiia Voinova (Rus), 3 Elis Ligtlee (Ned), 4 Tianshi Zhong (Chn), 5 Shuang Guo (Msp), 6 Ann Meares (Jay), 7 Wai Sze Lee (Hkg), 8 Miriam Welte (Ger), 9 Stephanie Morton (Jay), 10 Lin Junhong (Sly), 11 Jessica Varnish (Gbr), 14 Victoria Williamson (Gbr)

,

^^ Back to top

Friday, 5 December, 2014
UCI Track World Cup II 2014:

Men



Points Race (Class 1)

Final (30 km with 12 sprints

23 competitors)



1 Eloy Teruel Rovira (Spa) 43 points

2 Kenny de Ketele (Bel) 34

3 Eduardo Sepulveda (Arg) 31

4 Takulo Kurabayashi (Jpn) 30

5 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) 29

6 Adrian Teklinski (Pol) 15

7 Vitaly Hryniv (Ukr) 10

8.Oliver Wood (Gbr) 9

9. Pierre-Luc Perichon (Fra) 8

10 Roger Kluge (Ger) 5

15 Mark Stewart (Gbr) 1



Team Sprint

Finals (3 laps

raced in pairs

10 teams competing)



1 Germany (Rene Enders / Robert Forstemann / Joachim Eilers) 43.665

2 Team Jayco-Ais 44.113

3 New Zealand 43.713

4 France 43.863

5 Russia (no times given)

6 Netherlands

7 Great Britain (Callum Crichton Skinner / Jason Kenny / Philip Hindes)

8 Venezuela

9 Poland

10 China



Team Pursuit

Finals (4000m)

raced in pairs



1 Great Britain (Andrew Tennant / Owain Doull / Mark Christian / Steven Burke) 4:01.151

2 New Zealand 4:05.463

3 Denmark 4:02.248

4 Switzerland 4:05.37

5 Netherlands

6 China



Women



Scratch Race (Class 1)

Final (10 km

24 competitors)



1 Jannie Milena Salcedo Zambrano (Col)

2 Lauren Stephens (USA)

3 Katarzyna Pawlowska (Pol) -1

4 Laurie Berthon (Fra) -1

5 Evgeniya Romanyuta (Rus) -1

6 Kelly Druyts (Bel) -1

7 Kirsten Wild (Ned) -1

8 Giorgia Bronzini (Ita) -1

9 Alzbeta Pavlendova (Svk) -1

10 Emily Kay (Wal) -1



Team Sprint

Finals (2 laps

raced in pairs

10 teams competing)



1 China (Jinjie Gong / Tianshi Zhong) 33.010

2 Germany 33.024

3 Russia 33.429

4 Team Jayco-Ais 33.487

5 Great Britain (Victoria Williamson / Jessica Varnish)

6 France

7 Netherlands

8 Spain

9 Rusvelo

10 New Zealand



Team Pursuit

Finals (4000m)



1 Great Britain (Katie Archibald / Laura Trott / Elinor Barker / Clara Horne) 4:22.194

2 Australia 4:24.335

3 Canada 4:24.188

4 China 4:32.156

5 New Zealand 4:32.893

6 Germany 4:33.200,

^^ Back to top