Europa League draw: Everton face Lille and Wolfsburg

Everton will face Lille, Wolfsburg and FC Krasnodar in the Europa League groups stages as they begin their first European campaign since 2009-10.

Tottenham have been drawn against Besiktas, Partizan Belgrade and Greek side Asteras Tripolis after beating AEL Limassol in their qualifier.

Scottish champions Celtic meet Salzburg, Dinamo Zagreb and Romanians FC Astra.

This season's winners qualify for next year's Champions League.

After qualifying for the competition by finishing fifth in the Premier League last season, Roberto Martinez's Everton will face each of their Group H opponents for the first time.

Lille finished third in France's Ligue 1 and Wolfsburg came fifth in Germany's Bundesliga, while Krasnodar finished fifth in the Russian league.

Everton's Steven Naismith tells of Sean Connery phone call

Tottenham were knocked out at the quarter-final stage in 2013 and were beaten in the last 16 by Benfica last season.

They beat Group C rivals Besiktas in the Uefa Cup in 2006 but have never met either Partizan Belgrade or Asteras Tripolis.

Celtic, who dropped into the Europa League after their Champions League exit against Maribor, were beaten in a Champions League qualifier by Dinamo Zagreb in 1998.

Holders Sevilla line up in Group G alongside Standard Liege and Feyenoord, while three-time winners Inter Milan are in Group F.

The group phase begins on Thursday, 18 September and the final of this season's competition takes place at Stadion Narodowy in Warsaw on 27 May, 2015.

Europa League groups

Group A

Villarreal

Borussia Monchengladbach

FC Zurich

Apollon Limassol

Group B

FC Copenhagen

Club Bruges

Torino

HJK Helsinki

Group C

TOTTENHAM

Besiktas

Partizan Belgrade

Asteras Tripolis

Group D

Salzburg

CELTIC

Dinamo Zagreb

FC Astra

Group E

PSV Eindhoven

Panathinaikos

Estoril Praia

Dynamo Moscow

Group F

Inter Milan

FC Dnipro

St Etienne

Qarabag FK

Group G

Sevilla

Standard Liege

Feyenoord

Rijeka

Group H

Lille

Wolfsburg

EVERTON

FC Krasnodar

Group I

Napoli

Sparta Prague

Young Boys

Slovan Bratislava

Group J

Dynamo Kiev

Steaua Bucharest

Rio Ave

Aalborg

Group K

Fiorentina

PAOK Salonika

Guingamp

Dinamo Minsk

Group L

Metalist Kharkiv

Trabzonspor

Legia Warsaw

KSC Lokeren