Badminton results

UK Results (Scroll down for overseas results)

BADMINTON

Click on a date:
Monday, 21 March, 2016

Monday, 21 March, 2016
National Badminton League:

MK Badminton 1 Loughborough Sport 4

University of Nottingham 3 Team Derby 2

Birmingham Lions 2 Surrey Smashers 3,

^^ Back to top

Overseas Results

BADMINTON

Click on a date:
Sunday, 24 July, 2016
Saturday, 23 July, 2016
Friday, 22 July, 2016
Thursday, 21 July, 2016
Wednesday, 20 July, 2016
Tuesday, 19 July, 2016

Sunday, 24 July, 2016
Yonex Sunrise Vietnam Open, Ho Chi Minh:

Finals

Men's Singles:

(4) Wing Ki Vincent Wong (Hkg) bt (11) Wei Feng Chong (Mas) 21-12 14-21 21-13



Women's Singles:

Jia Min Yeo (Sin) bt Ayumi Mine (Jpn) 21-14 21-17



Men's Doubles:

(2) Jhe-Huei Lee & Yang Lee (Tpe) bt (1) Kien Keat Koo & Boon Heong Tan (Mas) 18-21 21-14 21-7



Women's Doubles:

(3) Della Destiara Haris & Rosyita Eka Putri Sari (Ina) bt (5) Tiara Rosalia Nuraidah & Rizki Amelia Pradipta (Ina) 21-11 21-15



Mixed Doubles:

(3) Kian Meng Tan & Pei Jing Lai (Mas) bt (4) Alfian Eko Prasetya & Annisa Saufika (Ina) 21-16 21-11,

^^ Back to top

Saturday, 23 July, 2016
Yonex Sunrise Vietnam Open, Ho Chi Minh:

Semi-Finals

Men's Singles:

(11) Wei Feng Chong (Mas) bt Firman Abdul Kholik (Ina) 21-19 21-15

(4) Wing Ki Vincent Wong (Hkg) bt (14) Yu Hsien Lin (Tpe) 21-11 21-17



Women's Singles:

Jia Min Yeo (Sin) bt Soniia Su Ya Cheah (Mas) 21-17 21-12

Ayumi Mine (Jpn) bt (1) Ya Ching Hsu (Tpe) 21-16 8-21 21-12



Men's Doubles:

(2) Jhe-Huei Lee & Yang Lee (Tpe) bt (4) Hardianto Hardianto & Kenas Adi Haryanto (Ina) 16-21 21-19 21-15

(1) Kien Keat Koo & Boon Heong Tan (Mas) bt Khim Wah Lim & Jian Guo Ong (Mas) 21-14 21-10



Women's Doubles:

(5) Tiara Rosalia Nuraidah & Rizki Amelia Pradipta (Ina) bt Shu Cheng & Xiaoli Sun (Chn) 21-15 21-19

(3) Della Destiara Haris & Rosyita Eka Putri Sari (Ina) bt Ayako Sakuramoto & Yukiko Takahata (Jpn) 13-21 21-19 21-15



Mixed Doubles:

(3) Kian Meng Tan & Pei Jing Lai (Mas) bt (2) Hafiz Faisal & Shella Devi Aulia (Ina) 23-21 21-19

(4) Alfian Eko Prasetya & Annisa Saufika (Ina) bt Min Hao Tseng & Pei Shan Hsieh (Tpe) 18-21 21-19 21-16,

^^ Back to top

Friday, 22 July, 2016
Yonex Sunrise Vietnam Open, Ho Chi Minh:

Quarter-Finals



Men's Singles:

Wing Wong (Hkg) bt Zulfadli Zulkiffli (Mal) 21-8 21-12

Firman Abdul Kholik (Ina) bt Evert Sukamta (Ina) 21-13 21-14

Wei Chong (Mal) bt Shesar Rhustavito (Ina) 21-19 21-14

Yu Hsien Lin (Tpe) bt Siril Verma (Ind) 21-4 15-21 21-19



Women's Singles:

Sonia Su Ya Cheah (Mal) bt Thi Trang Vu (Vie) 21-10 Retired

Ya Ching Hsu (Kor) bt Fitriani Fitriani (Ina) 21-13 14-21 21-17

Ayumi Mine (Jpn) bt Ngan Cheung (Hkg) 21-18 21-16

Jia Min Yeo (Sin) bt Mei Hui Chiang (Tpe) 21-18 21-13



Men's Doubles:

Hardianto Hardianto & Kenas Adi Haryanto (Ina) bt Kuan Hao Liao & Chia Pin Lu (Tpe) 21-15 21-14

Khim Wah Lim & Jien Guo Ong (Mal) bt Chin Chung Or & Chun Man Tang (Hkg) 21-17 21-19

Kien Keat Koo & Boon Heong Tan (Mal) bt Kah Ming Chooi & Juan Shen Low (Mal) 21-7 18-21 21-19

Jhe-Huei Lee & Yang Lee (Tpe) bt Ching Yao Lu & Po Han Yang (Tpe) 18-21 21-17 21-16



Women's Doubles:

Ayako Sakuramoto & Yukiko Takahata (Jpn) bt Thi Sen Nguyen & Thi Trang Vu (Vie) w/o

Tiara Rosalia Nuraidah & Rizki Amelia Pradipta (Ina) bt Gabriela Stoeva & Stefani Stoeva (Bul) 21-15 21-17

Shu Cheng & Xiaoli Sun (Chn) bt Chaladchalam Chayanit & Phataimas Muenwong (Tha) 16-21 21-17 21-10

Della Harris & Rosyita Eka Putri Sari (Ina) bt Shiho Tanaka & Koharu Yonemoto (Jpn) 21-15 21-11



Mixed Doubles:

Kian Meng Tan & Pei Jing Lai (Mal) bt Ko-Chi Chang & Hsin Tien Chang (Tpe) 27-25 19-21 21-4

Min Hao Tseng & Pei Shan Hsieh (Tpe) bt Ching Yao Lu & Kai Hsin Chiang (Tpe) 18-21 21-19 21-16

Alfian Eko Prasetya & Annisa Saufika (Ina) bt Irfan Fadhilah & Weni Anggraini (Ina) 21-18 21-14

Hafiz Faisal & Shella Devi Aulia (Ina) bt Edi Subaktiar & Masita Mahmudin (Ina) 21-19 21-16,

^^ Back to top

Thursday, 21 July, 2016
Yonex Sunrise Vietnam Open, Ho Chi Minh:

3rd rd:



Men's Singles:

Shesar Hiren Rhustavito (Ina) bt Wisnu Yuli Prasetyo (Ina) 21-15 21-9

Firman Abdul Kholik (Ina) bt Tan Chun Seang (Mal) 21-14 21-15

Evert Sukamta (Ina) bt (7) Wang Tzu Wei (Tpe) 21-17 17-21 21-15

(8) Zulfadli Zulkiffli (Mal) bt Mek Narongrit (Tha) 21-8 21-9

(11) Chong Wei Feng (Mal) bt Koki Watanabe (Jpn) 21-16 21-12

(4) Wong Wing Ki Vincent (Hkg) bt Aditya Joshi (Ind) 21-11 21-16

Siril Verma (Ind) bt Loh Kean Yew (Sin) 21-19 21-15

(14) Lin Yu Hsien (Tpe) bt Riyanto Subagja (Ina) 21-13 18-21 21-14



2nd rd:



Women's Singles:

Yeo Jia Min (Sin) bt Sarita Suwannakitborihan (Tha) 21-16 22-20

(5) Fitriani Fitriani (Ina) bt Natsuki Nidaira (Jpn) 21-14 21-16

(1) Hsu Ya Ching (Tpe) bt Dinar Dyah Ayustine (Ina) 21-15 21-12

Chiang Mei Hui (Tpe) bt Rituparna Das (Ind) 21-19 19-21 21-14

Cheah Soniia Su Ya (Mal) bt Yin Fun Lim (Mal) 21-9 21-18

(4) Vu Thi Trang (Vie) bt Susanto Yulia Yosephin (Ina) 21-17 22-20

(3) Cheung Ngan Yi (Hkg) bt Nguyen Thuy Linh (Vie) 21-5 21-13

Ayumi Mine (Jpn) bt Supanida Katethong (Tha) 21-17 15-21 21-15



Men's Doubles:

Chooi Kah Ming & Low Juan Shen (Mal) bt (7) Hendra Aprida Gunawan & Markis Kido (Ina) 20-22 21-16 21-18

(3) Or Chin Chung & Tang Chun Man (Hkg) bt Viriyangkura Tanupat & Wasapon Uttamang (Tha) 21-16 21-14

(4) Hardianto Hardianto & Kenas Adi Haryanto (Ina) bt Liao Min Chun & Su Cheng Heng (Tpe) 19-21 21-16 21-15

Lim Khim Wah & Ong Jian Guo (Mal) bt Tai An Khang & Yew Hong Kheng (Mal) 21-16 21-19

(1) Koo Kien Keat & Tan Boon Heong (Mal) bt Tan Chee Tean & Tan Wee Gieen (Mal) 21-13 21-12

Liao Kuan Hao & Lu Chia Pin (Tpe) bt (8) Fajar Alfian & Muhammad Rian Ardianto (Ina) 21-19 14-21 21-19

Lu Ching Yao & Yang Po Han (Tpe) bt (5) Hoon Thien How & Teo Kok Siang (Mal) 26-24 21-16

(2) Lee Jhe-Huei & Lee Yang (Tpe) bt Nur Mohd Azriyn Ayub & Jagdish Singh (Mal) 21-18 21-18



Women's Doubles:

Cheng Shu & Sun Xiaoli (Chn) bt Nguyen Thi Phuong Ha & Nguyen Thuy Linh (Vie) 21-17 17-21 21-15

(4) Chaladchalam Chayanit & Phataimas Muenwong (Tha) bt Yuki Fukushima & Chiharu Shida (Jpn) 21-12 20-22 21-19

(5) Tiara Rosalia Nuraidah & Rizki Amelia Pradipta (Ina) bt Benyapa Aimsaard & Nuntakarn Aimsaard (Tha) 21-9 14-21 21-16

(1) Gabriela Stoeva & Stefani Stoeva (Bul) bt Cheng Chi Ya & Yu Chien Hui (Tpe) 21-6 21-10

(6) Shiho Tanaka & Koharu Yonemoto (Jpn) bt Nisak Puji Lestari & Merisa Cindy Sahputri (Ina) 21-17 21-17

Ayako Sakuramoto & Yukiko Takahata (Jpn) bt Sayaka Hirota & Nao Ono (Jpn) 21-17 21-11

(3) Della Destiara Haris & Rosyita Eka Putri Sari (Ina) bt Chen Szu Yu & Hsu Ya Ching (Tpe) 21-18 21-15

Nguyen Thi Sen & Vu Thi Trang (Vie) bt Dong Yourong & Xia Yuting (Chn) 21-16 21-12



Mixed Doubles:

(4) Alfian Eko Prasetya & Annisa Saufika (Ina) bt Danny Bawa Chrisnanta & Chua Yi Ling Elaine (Sin) 21-19 21-17

Lu Ching Yao & Chiang Kai Hsin (Tpe) bt Tomoya Takashina & Rie Etoh (Jpn) 21-17 12-21 21-19

(6) Chang Ko-Chi & Chang Hsin Tien (Tpe) bt Warit Sarapat & Rawimon Iamratanamaetheekul (Tha) 21-13 21-19

Tseng Min Hao & Hsieh Pei Shan (Tpe) bt (5) Rafiddias Akhdan Nugroho & Richi Puspita Dili (Ina) 14-21 28-26 23-21

(8) Irfan Fadhilah & Weni Anggraini (Ina) bt Parinyawat Thongnuam & Natcha Saengchote (Tha) 21-16 9-21 21-18

(3) Tan Kian Meng & Lai Pei Jing (Mal) bt Cai Ruiqing & Dong Yourong (Chn) 21-15 21-16

(2) Hafiz Faisal & Shella Devi Aulia (Ina) bt Lee Yang & Yu Min Ju (Tpe) 21-14 21-17

(7) Edi Subaktiar & Masita Mahmudin (Ina) bt Kang Jun & Sun Xiaoli (Chn) 21-16 21-19,

^^ Back to top

Wednesday, 20 July, 2016
Yonex Sunrise Vietnam Open, Ho Chi Minh:

2nd rd



Men's Singles:

(7) Tzu Wei Wang (Tpe) bt Kuei Chun Shih (Tpe) 21-9 21-19

Shesar Hiren Rhustavito (Ina) bt (5) Tanongsak Saensomboonsuk (Tha) 21-14 14-21 21-17

Tan Chun Seang (Mas) bt Chia Hung Lu (Tpe) 21-11 21-10

Firman Abdul Kholik (Ina) bt (10) Vladimir Malkov (Rus) 21-14 9-21 21-12

Evert Sukamta (Ina) bt Kittipong Imnark (Tha) 21-17 18-21 21-12

Kean Yew Loh (Sin) bt (16) Muhammad Bayu Pangisthu (Ina) 21-10 21-18

Koki Watanabe (Jpn) bt Krishna Adi Nugraha (Ina) 22-20 17-21 21-17

(11) Wei Feng Chong (Mas) bt Cheuk Yiu Lee (Hkg) 21-12 21-17

(14) Yu Hsien Lin (Tpe) bt Giap Chin Goh (Mas) 21-16 6-21 21-19

Wisnu Yuli Prasetyo (Ina) bt Panji Ahmad Maulana (Ina) 21-11 21-15

(8) Zulfadli Zulkiffli (Mas) bt Pratul Joshi (Ind) 21-10 21-13

Aditya Joshi (Ind) bt (15) Harsheel Dani (Ind) 21-18 16-21 21-18

(4) Wing Ki Vincent Wong (Hkg) bt Hashiru Shimono (Jpn) 16-21 21-19 21-15

Siril Verma (Ind) bt Shreyansh Jaiswal (Ind) 21-14 21-15

Mek Narongrit (Tha) bt Abhishek Yelegar (Ind) 21-13 21-9

Riyanto Subagja (Ina) bt Kunlavut Vitidsarn (Tha) 21-14 21-12



1st rd



Women's Singles:

Susanto Yulia Yosephin (Ina) bt Chasinee Korepap (Tha) 21-18 16-21 21-14

Natsuki Nidaira (Jpn) bt Rusydina Antardayu Riodingin (Ina) 21-8 21-15

Ayumi Mine (Jpn) bt Li Lian Yang (Mas) 23-21 21-10

Dinar Dyah Ayustine (Ina) bt P. C. Thulasi (Ind) 15-21 21-7 21-13

(5) Fitriani Fitriani (Ina) bt Hui Zhen Grace Chua (Sin) 21-12 15-21 21-16

(3) Ngan Yi Cheung (Hkg) bt Ruselli Hartawan (Ina) 21-16 21-13

Supanida Katethong (Tha) bt (8) Nanna Vainio (Fin) 21-11 21-16

(4) Thi Trang B Vu (Vie) bt Chi Ya Cheng (Tpe) 21-12 23-25 21-14

(1) Ya Ching Hsu (Tpe) bt Kunjira Khongdee (Tha) 21-18 21-16

Nguyen Thuy Linh (Vie) bt Chien Hui Yu (Tpe) 21-13 21-17

Soniia Su Ya Cheah (Mas) bt Febby Angguni (Ina) 21-16 21-13

Yin Fun Lim (Mas) bt (7) Hana Ramadhini (Ina) 21-17 22-20

Sarita Suwannakitborihan (Tha) bt Saili Rane (Ind) 21-9 21-15

Jia Min Yeo (Sin) bt (6) Natalia Perminova (Rus) 21-17 21-18

Mei Hui Chiang (Tpe) bt Lyddia Yi Yu Cheah (Mas) 21-19 23-21

Rituparna Dad (Ind) bt Sri Fatmawati (Ina) 21-23 21-17 21-18



Men's Doubles:

(7) Hendra Aprida Gunawan & Markis Kido (Ina) bt Takuto Inoue & Yuki Kaneko (Jpn) 21-19 8-21 21-18

(3) Chin Chung Or & Chun Man Tang (Hkg) bt Shang Kai Lin & Po-Hsuan Yang (Tpe) 21-11 21-19

An Khang Tai & Hong Kheng Yew (Mas) bt Li-Wei Po & Ming-Tse Yang (Tpe) 23-21 16-21 21-18

Viriyangkura Tanupat & Wasapon Uttamang (Tha) bt Venkatesh Prasad & Jagadish Yadav (Ind) 21-14 21-12

(4) Hardianto Hardianto & Kenas Adi Haryanto (Ina) bt Minh Bao & Bao Duc Duong (Vie) 21-15 14-21 21-15

(1) Kien Keat Koo & Boon Heong Tan (Mas) bt Wei Chen Liu & Min Hao Tseng (Tpe) 15-21 21-19 21-17

Min Chun Liao & Cheng Heng Su (Tpe) bt Taiki Shimada & Yoshinori Takeuchi (Jpn) 21-8 21-10

(8) Fajar Alfian & Muhammad Rian Ardianto (Ina) bt Ko-Chi Chang & Jui Wei Liang (Tpe) 21-12 21-13

Kuan Hao Liao & Chia Pin Lu (Tpe) bt Noppanai Singrueang & Parinyawat Thongnuam (Tha) 21-14 21-9

Tan Chee Tean & Tan Wee Gieen (Mal) bt Kang Jun & Zhang Sijie (Chn) 21-10 12-21 21-18

Chooi Kah Ming & Low Juan Shen (Mal) bt Do Tuan Duc & Pham Hong Nam (Vie) 21-12 21-8

Lu Ching Yao & Yang Po Han (Tpe) bt K. Nandagopal & Sanyam Shukla (Ind) 21-18 21-13

(5) Hoon Thien How & Teo Kok Siang (Mal) bt Hee Yong Kai Terry (Sin) & Loh Kean Hean (Sin) 21-17 21-6

Nur Mohd Azriyn Ayub & Jagdish Singh (Mal) bt Huang Chu-En & Wang Chih Hao (Tpe) 21-13 20-22 21-16

(2) Lee Jhe-Huei & Lee Yang (Tpe) bt Chung Yonny & Tam Chun Hei (Hkg) 21-18 21-17



Women's Doubles:

(6) Shiho Tanaka & Koharu Yonemoto (Jpn) bt Kai Hsin Chiang & Shih Han Hung (Tpe) 21-10 17-21 21-19

(5) Tiara Rosalia Nuraidah & Rizki Amelia Pradipta (Ina) bt Hsin Tien Chang & Li Ting Peng (Tpe) 21-17 21-13

Shu Cheng & Xiaoli Sun (Chn) bt (7) Rie Etoh & Aoi Matsuda (Jpn) 21-17 21-14

Benyapa Aimsaard & Nuntakarn Aimsaard (Tha) bt Yi Ling Elaine Chua & Citra Dewi Sari (Sin) 21-13 22-20

(4) Chaladchalam Chayanit & Phataimas Muenwong (Tha) bt Wei Tzu Lee & Min Ju Yu (Tpe) 21-17 21-13

Yuki Fukushima & Chiharu Shida (Jpn) bt Natchpapha Chatupornkarnchana & Sanicha Chumnibannakarn (Tha) 21-6 21-12

Chi Ya Cheng & Chien Hui Yu (Tpe) bt Pattaranan Chamnaktan & Kwanchanok Sudjaipraparat (Tha) 21-14 21-11

Thi Phuong Ha Nguyen & Nguyen Thuy Linh (Vie) bt Thu Huyen Le & Nhu Thao Pham (Vie) 21-19 14-10 ret

Nisak Puji Lestari & Merisa Cindy Sahputri (Ina) bt Ruethaichanok Laisuan & Alisa Sapniti (Tha) 21-14 21-12

Szu Yu Chen & Ya Ching Hsu (Tpe) bt Virni Putri Jafar & Phita Haningtyas Mentari (Ina) 21-18 21-12

(3) Della Destiara Haris & Rosyita Eka Putri Sari (Ina) bt Rawimon Iamratanamaetheekul & Supamart Mingchua (Tha) 21-7 21-9

Ayako Sakuramoto & Yukiko Takahata (Jpn) bt Natasha Herloardjo & Rofahadah Supriadi Putri (Ina) 21-10 21-5

Lim Khim Wah & Ong Jian Guo (Mal) bt (6) Danny Bawa Chrisnanta & Hendra Wijaya (Sin) 21-17 21-19

Sayaka Hirota & Nao Ono (Jpn) bt (8) Chow Mei Kuan & Meng Yean Lee (Mal) 21-15 21-13

Nguyen Thi Sen & Vu Thi Trang (Vie) bt Hsieh Pei Shan & Lee Chih Chen (Tpe) 19-21 21-19 21-19

Dong Yourong & Xia Yuting (Chn) bt Kunjira Khongdee & Thanyasuda Wongya (Tha) 21-11 21-15



Mixed Doubles:

Tomoya Takashina & Rie Etoh (Jpn) bt (1) Yong Kai Terry Hee & Wei Han Tan (Sin) 21-15 15-21 22-20

(8) Irfan Fadhilah & Weni Anggraini (Ina) bt Jui Wei Liang & Chi Ya Cheng (Tpe) 21-18 21-10

Jun Kang & Xiaoli Sun (Chn) bt Viriyangkura Tanupat & Thanyasuda Wongya (Tha) 12-21 21-14 21-18

Ching Yao Lu & Kai Hsin Chiang (Tpe) bt Wasapon Uttamang & Kunjira Khongdee (Tha) 21-15 21-16

Min Hao Tseng & Pei Shan Hsieh (Tpe) bt Aji Firmansyah & Natasha Herloardjo (Ina) 21-11 21-9

(4) Alfian Eko Prasetya & Annisa Saufika (Ina) bt Min Chun Liao & Chih Chen Lee (Tpe) 21-18 21-15

(7) Edi Subaktiar & Masita Mahmudin (Ina) bt Jhe-Huei Lee & Szu Yu Chen (Tpe) 21-18 21-12

Parinyawat Thongnuam & Natcha Saengchote (Tha) bt Tuan Duc Do & Nhu Thao Pham (Vie) 21-18 22-20

Warit Sarapat & Rawimon Iamratanamaetheekul (Tha) bt Chia Pin Lu & Li Ting Peng (Tpe) 21-15 19-21 21-14

(6) Ko-Chi Chang & Hsin Tien Chang (Tpe) bt Panachai Worasaktyanan & Alisa Sapniti (Tha) 21-16 16-21 21-13

Ruiqing Cai & Yourong Dong (Chn) bt Drajat Beno & Rofahadah Supriadi Putri (Ina) 21-5 21-10

(3) Kian Meng Tan & Pei Jing Lai (Mas) bt Pakin Kuna-Anuvit & Kwanchanok Sudjaipraparat (Tha) 21-12 21-11

Danny Bawa Chrisnanta & Yi Ling Elaine Chua (Sin) bt Sijie Zhang & Shu Cheng (Chn) 21-13 19-21 21-16

(2) Hafiz Faisal & Shella Devi Aulia (Ina) bt Hong Nam Pham & Thu Huyen Le (Vie) 21-19 21-11

(5) Rafiddias Akhdan Nugroho & Richi Puspita Dili (Ina) bt Vinh Quang Ho Nguyen & Thi Thanh Thuy Le (Vie) 21-14 21-15

Yang Lee & Min Ju Yu (Tpe) bt Chaloempon Charoenkitamorn & Chasinee Korepap (Tha) 21-18 21-12,

^^ Back to top

Tuesday, 19 July, 2016
Yonex Sunrise Vietnam Open, Ho Chi Minh:

Men's 1st rd:

Tan Chun Seang (Mal) bt Harshit Aggarwal (Ind) 21-12 14-21 21-9

(10) Vladimir Malkov (Rus) bt Rahul Yadav Chittaboina (Ind) 22-20 21-17

(7) Wang Tzu Wei (Tpe) bt Yu Igarashi (Jpn) 23-21 21-16

Firman Abdul Kholik (Ina) bt Yusuke Onodera (Jpn) 22-20 23-21

Shih Kuei Chun (Tpe) bt Tran Trong Hung (Vie) 21-13 21-14

Kittipong Imnark (Tha) bt Nguyen Hoang Nam (Vie) 21-10 21-14

Evert Sukamta (Ina) bt Phanuwat Srimanta (Tha) 21-12 21-11

(5) Tanongsak Saensomboonsuk (Tha) bt Wu Zheng Jhonatan (Ven) w/o

Koki Watanabe (Jpn) bt (3) Wei Nan (Hkg) 21-16 14-21 21-19

Krishna Adi Nugraha (Ina) bt Mohamad Arif Abdul Latif (Mal) 21-19 18-21 21-12

Shesar Hiren Rhustavito (Ina) bt Truong Thanh Long (Vie) 21-9 21-13

Panji Ahmad Maulana (Ina) bt Lee Chak Wai (Hkg) 16-21 21-13 21-11

Abhishek Yelegar (Ind) bt Lin Chia Hsuan (Tpe) 21-13 21-5

Mek Narongrit (Tha) bt (13) Jacob Maliekal (Rsa) 23-21 21-15

Pratul Joshi (Ind) bt Fikri Ihsandi Hadmadi (Ina) 11-21 21-16 21-19

(8) Zulfadli Zulkiffli (Mal) bt Henrikho Kho Wibowo (Ina) 19-21 21-13 21-11

Aditya Joshi (Ind) bt Mahbub Thomi Azizan (Ina) 21-18 21-15

(15) Harsheel Dani (Ind) bt Korakrit Laotrakul (Tha) 15-21 21-15 21-18

Loh Kean Yew (Sin) bt Pachaarapol Nipornram (Tha) 21-14 27-25

Lu Chia Hung (Tpe) bt Le Duc Phat (Vie) 21-18 21-10

(4) Wong Wing Ki Vincent (Hkg) bt Kuo Ching-Hung (Tpe) 17-21 21-12 21-12

(11) Chong Wei Feng (Mal) bt Chi Yu Jen (Tpe) 21-9 21-8

(16) Muhammad Bayu Pangisthu (Ina) bt Noppanai Singrueang (Tha) 21-17 21-6

Shreyansh Jaiswal (Ind) bt Saran Jamsri (Tha) 21-8 21-15

Lee Cheuk Yiu (Hkg) bt Xu Yiming (Chn) 26-24 17-21 21-15

Wisnu Yuli Prasetyo (Ina) bt Chang En Chia (Tpe) 21-18 11-21 21-17

Hashiru Shimono (Jpn) bt Chiang Jiann Shiarng (Mal) 21-18 21-12

Goh Giap Chin (Mal) bt Subhankar Dey (Ind) 21-5 21-7

(14) Lin Yu Hsien (Tpe) bt Krishna Kumar S (Mal) 21-11 21-7

Riyanto Subagja (Ina) bt Kaushal Dharmamer (Ind) 21-14 21-15

Kunlavut Vitidsarn (Tha) bt Andre Marteen (Ina) 21-19 16-21 22-20,

^^ Back to top

Top Stories