Giro d'Italia 2015: Results and final standings

Philippe Gilbert

Stage results

Final general classification

NameCountryTeamTime
1Alberto ContadorSpainTinkoff-Saxo88:22:25
2Fabio Aru ItalyAstana Pro Team0:01:53
3Mikel Landa MeanaSpain Astana Pro Team0:03:05
4Andrey Amador Costa Rica Movistar Team 0:08:10
5Ryder Hesjedal CanadaCannondale-Garmin Pro Cycling Team0:09:52
6Leopold KonigCzech RepublicTeam Sky0:10:41
7Steven KruijswijkNetherlandsTeam LottoNL-Jumbo0:10:53
8Damiano CarusoItalyBMC Racing Team0:12:08
9Alexandre GeniezFranceFDJ.fr0:15:51
10Yury Trofimov Russia Team Katusha0:16:14

Points classification

NameCountryTeamPoints
1Giacomo NizzoloItalyTrek Racing181
2Philippe Gilbert BelgiumBMC Racing Team148
3Sacha ModoloItalyLampre-Merida147
4Elia VivianiItalyTeam Sky144
5Nicola BoemItalyBardiani CSF127
6Iljo Keisse SpainEtixx - Quick-Step98
7Alberto ContadorSpainTinkoff-Saxo96
8Marco BandieraItaly Androni Giocattoli92
9Diego UlissiLampre-Merida 83
10Luka MezgecSloveniaTeam Giant-Alpecin78

Mountains Classification

NameCountryTeam Points
1Giovanni Visconti Italy Movistar Team125
2Mikel Landa MeanaSpain Astana Pro Team122
3Steven Kruijswijk Netherlands Team LottoNL-Jumbo115

Team Classification

TeamTime
1Astana Pro Team264:42:31
2BMC Racing Team0:43:16
3Team Sky1:13:51
4Movistar Team1:20:16
5Cannondale-Garmin Pro Cycling Team2:26:57

Stage 21

NameCountryTeamTime
1Iljo KeisseBelgiumEtixx - Quick-Step4:18:37
2Luke DurbridgeAustraliaOrica GreenEdge
3Roger KlugeGermanyIAM Cycling

Stage 20

NameCountryTeamTime
1Fabio AruItalyAstana Pro Team5:12:25
2Ryder HesjedalCanadaCannondale-Garmin Pro Cycling Team
3Rigoberto UranColumbiaEtixx - Quick-Step

Stage 19

NameCountryTeamTime
1Fabio AruItalyAstana Pro Team6:24:13
2Ryder HesjedalCanadaCannondale-Garmin Pro Cycling Team
3Rigoberto UranColumbiaEtixx - Quick-Step

Stage 18

NameCountryTeamTime
1Philippe GilbertBelgiumBMC Racing Team4:04:14
2Francesco BongiornoItalyBardiani CSF0:00:47
3Sylvain Chavanel FranceIAM Cycling0:01:01

Stage 17

NameCountryTeamTime
1Sacha ModoloItalyLampre-Merida3:07:51
2Giacomo NizzoloItalyTrekRacing
3Luka MezgecSloveniaTeam Giant-Alpecin

Stage 16

NameCountryTeamTime
1Mikel Landa MeanaSpainAstana Pro Team5:02:53
2Steven KruijswijkNetherlandsTeam LottoNL-Jumbo
3Alberto ContadorSpainTinkoff-Saxo

Stage 15

NameCountryTeamTime
1Mikel Landa MeanaSpainAstana Pro Team4:22:35
2Yury TrofimovRussiaTeam Katusha
3Alberto ContadorSpainTinkoff-Saxo

Stage 14

NameCountryTeamTime
1Vasil KiryienkaBlrTeam Sky1:17:52
2Luis Leon SanchezSpainAstana Pro Team
3Alberto ContadorSpainTinkoff-Saxo

Stage 13

NameCountryTeamTime
1Sacha ModoloItalyLampre-Merida3:03:58
2Giacomo NizzoloItalyTrek Factory Racing
3Diego UlissiItalyLampre-Merida

Stage 12

NameCountryTeamTime
1Philippe GilbertBelgiumBMC Racing Team4:22:50
2Alberto ContadorSpainTinkoff-Saxo0:00:03
3Diego UlissiItalyLampre-Merida

Stage 11

NameCountryTeamTime
1Ilnur ZakarinRussiaTeam Katusha3:55:08
2Carlos BetancurColumbiaAG2R La Mondiale
3Franco PellizottiItalyAndroni Giocattoli

Stage 10

NameCountryTeamTime
1Nicola BoemItalyBardiani CSF4:26:16
2Matteo BusatoItalySoutheast Pro Cycling
3Alessandro MalagutiItalyNippo - Vini Fantini

Stage 9

NameCountryTeamTime
1Paolo TiralongoItalyAstana Pro Team5:50:31
2Steven KruijswijkNetherlandsTeam LottoNL-Jumbo
3Simon GeschkeGermanyTeam Giant-Alpecin

Stage 8

NameCountryTeamTime
1Benat IntxaustiSpainMovistar Team4:51:34
2Mikel Landa MeanaSpainAstana Pro Team
3Sébastien ReichenbachSwitzerlandIAM Cycling

Stage 7

NameCountryTeamTime
1Diego UlissiItalyLampre-Merida7:22:21
2Juan Jose LobatoSpainMovistar Team
3Simon GerransAustraliaOrica GreenEdge

Stage seven report

Stage 6

NameCountryTeamTime
1Andre GreipelGermanyLotto Soudal 4:19:42
2Matteo Pelucchi ItalyIAM Cycling
3Sacha ModoloItalyLampre-Merida

Stage six report

Stage 5

NameCountryTeamTime
1Jan PolancSloveniaLampre-Merida4:09:18
2Sylvain ChavanelFranceIAM Cycling0:01:31
3Fabio AruItalyAstana Pro Team

Stage five report

Stage 4

NameCountryTeamTime
1Davide FormoloItalyCannondale-Garmin Pro Cycling Team3:47:59
2Simon ClarkeAustraliaOrica GreenEdge0:00:22
3Jonathan MonsalveVenezuelaSoutheast Pro Cycling

Stage four report

Stage 3

NameCountryTeamTime
1Michael MatthewsAustraliaOrica GreenEdge3:33:53
2Fabio FellineItalyTrek Factory Racing
3Philippe GilbertBelgiumBMC Racing Team

Stage three report

Stage 2

NameCountryTeamTime
1Elia VivianiItalyTeam Sky4:13:18
2Moreno HoflandNetherlandsTeam LottoNL-Jumbo
3André GreipelGermanyLotto Soudal

Stage two report

Stage 1 (Time trial)

NameCountryTime
1Orica GreenEdgeAustralia0:19:26
2Tinkoff-SaxoRussia0:00:07
3Astana Pro TeamKazakhstan0:00:13

Stage one report

Full results (external link)

Top Stories