Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Summary

  1. Germany lead in team standings table, Great Britain third
  2. 14 athletes representing Great Britain senior team for the first time
  3. Olympic hammer throw bronze medallist Sophie Hitchon finishes fifth in women's hammer throw final
  4. Men's 4x100m relay team clock championship record at 38.08 seconds
  5. Eilidh Doyle records season best time in women's 400m hurdles final
  6. Harry Aikines-Aryeetey takes victory in men's 100m, Jack Green wins men's 400m hurdles final
  7. Dwayne Cowan awarded first place in men's 400m final after Netherlands' Liemarvin Bonevacia disqualified
  8. Daniel Bramble earns maximum points for Great Britain with victory in men's long jump final

Live Reporting

All times stated are UK

Get involved

GB end the day in third place with a total of 144.50 points after 21 events. Germany are currently in first place with 166 points and Poland are in second with 150.50.

Coverage returns tomorrow at 11:55 and you can follow all of the action here.

Mixed emotions for relay teams

Men's and Women's 4x100m Relay Finals

It's been a mixed day for the men's and women's teams in the 4x100m relay finals.

The men's team secured victory clocking 38.08 seconds for a Championship Record. However the women's team suffered agony as senior team debutant Shannon Hylton failed to exchange the baton with Daryll Neita meaning Great Britain did not finish.

Impressive GB performances

Women's 3000m Steeplechase & Men's 5000m finals

We've seen some other strong performances for Great Britain here in Lille, including Lennie Waite's second place finish in the women's 3000m steeplechase final, whilst Nick Goolab narrowly misses out in the men's 5000m final just behind winner Antonio Abadia of Spain.

Nick Goolab
AFP/Getty Images

Bramble jumping for joy

Men's Long Jump Final

Daniel Bramble impresses in the men's long jump final, equalling his season best of 8.00m. Elsewhere, Jake Wightman finishes well in the men's 1500m final in second place.

Dan Bramble
Getty Images

Doyle records season best time

Women's 400m Hurdles

Eilidh Doyle
AFP/Getty Images

It's good news for Great Britain in the Women's 400m Hurdles final as Eilidh Doyle records a season best time crossing the finishing line in 54.60 seconds.

Happy Harry

Men's 100m Final

Harry Aikines-Aryeetey takes maximum points for Great Britain with victory in the men's 100m final in 10.21 seconds.

Harry Aikines-Aryeetey
AFP/Getty Images

Disappointment for Hitchon

Women's Hammer Throw

Rio 2016 Olympic bronze medalist Sophie Hitchon finishes fifth in the women's hammer throw final.

Sophie Hitchon
Getty Images

Cowan awarded first place

Men's 400m Final

Dwayne Cowan has been awarded first place in 400m final after the Netherlands' Liemarvin Bonevacia was disqualified for a false start, but then allowed to still run the race.

Dwayne Cowan
Getty Images
Dwayne Cowan (left) in the Men's 400m heat 1 during day one of the European Athletics Team Championships

Green eases to victory

Men's 400m Hurdles final

Great Britain's Jack Green wins the 400m Hurdles final in a time of 49.47 seconds.

Jack Green
Getty Images

Who is on GB's female squad?

Eilidh Doyle
Getty Images

Track:

100m: Corinne Humphreys

200m: Finette Agyapong

400m: Mary Iheke

800m: Katie Snowden

1500m: Rhianwedd Price

3000m: Harriet Knowles-Jones

5000m: Calli Thakery

3000m steeplechase: Lennie Waite

100m hurdles: Alicia Barrett

400m hurdles: Eilidh Doyle

4x100m: Asha Philip, Desiree Henry, Daryll Neita, Shannon Hylton

4x400m Emily Diamond, Anyika Onuora, Laviai Nielsen, Kirsten McAslan, Zoey Clark, Eilidh Doyle

Morgan Lake
Reuters

Field:

High Jump: Morgan Lake

Pole Vault: Sally Peake

Long Jump: Jazmin Sawyers

Triple Jump: Shara Proctor

Shot Put: Amelia Strickler

Discus: Jade Lally

Hammer: Sophie Hitchon

Javelin: Jo Blair

Who is on GB's male squad?

Harry Aikines-Aryeetey
Getty Images

Track:

100m: Harry Aikines-Aryeetey

200m: Sam Miller

400m: Dwayne Cowan

800m: James Bowness

1500m: Jake Wightman

3000m: Marc Scott

5000m: Nick Goolab

3000m steeplechase: Rob Mullett

110m hurdles: David Omoregie

400m hurdles: Jack Green

4x100m: Zharnel Hughes, Danny Talbot, Harry Aikines-Aryeetey, Chijindu Ujah, Reece Prescod

4x400m: Delano Williams, Rabah Yousif, Jarryd Dunn, Cameron Chalmers

Chris Baker
Getty Images

Field:

High Jump: Chris Baker

Pole Vault: Luke Cutts

Long Jump: Dan Bramble

Triple Jump: Ben Williams

Shot: Scott Lincoln

Discus: Zane Duquemin

Hammer: Nick Miller

Javelin: Matti Mortimore

Who are the ones to watch?

There are a number of Olympians taking part in the Championships. The GB team is led by 2016 Hammer medallist Sophie Hitchon and will also feature European medalist Jazmin Sawyers in the women’s long jump plus Olympians Morgan Lake and Chris Baker in the high jump.

Track athletes to watch include Rio 2016 bronze medallists in the relay squads including 4x100m athletes Asha Philip, Desiree Henry and Daryll Neita and 4x400m stars Emily Diamond, Anyika Onuora and Eilidh Doyle.

Other names to watch include 2015 4x400m World bronze medallists Rabah Yousif, Jarryd Dunn and Delano Williams and sub-ten runner CJ Ujah in the 4x100m.

Sophie Hitchon
Getty Images

What are the European Team Championships?

The European Team Championships are an international athletics competition in which 11 countries will compete.

This is the seventh edition of the games, which succeeded the former European Cup in 2009.

The British team won four of the 40 events in the last event two years ago and finished in fifth place.

The competing countries are Belarus, Czech Republic, hosts France, Germany, Great Britain and Northern Ireland, Greece, Italy, the Netherlands, Poland, Spain and Ukraine.