Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Summary

  1. 14 athletes representing Great Britain senior team for the first time
  2. GB's European medallist Jazmin Sawyers goes in women’s long jump

Live Reporting

All times stated are UK

Get involved

It's a ninth place finish for GB's men's team in the 4 x 400m relay which gives them three points.

France, who were just nipping at GB's heels in the overall standings, secured seven points.

This pushes GB down to fourth place and France up to third in the final standings - with just a single point in it.

It's a fourth place finish for GB's women's 4 x 400m relay with the team securing another eight points.

Poland, Ukraine and Germany finished ahead of the GB team in the event.

Meanwhile, in the women's javelin Jo Blair was ninth.

Next up is the final event: the men's 4 x 400m.

Another second place spot for GB - this time it's Ben Williams in the triple jump.

We're now onto the last couple of events - we've got the women's javelin and both the men's and women's 4 x 400m relay finals to go.

A fantastic performance from GB's Marc Scott in the men's 3000m. He's finished second and gained a new personal best in the process.

GB remain in third place in the standings with 231 points after 34 of 40 events.

Germany are in first with 271 points and Poland are in second with 251.5 points. Hosts France are just behind GB with 227 points.

Here's a rundown of GB's finishes in some recent events:

Men's 3000m Steeplechase: Rob Mullett finished fourth

Men's Discus: Zane Duquemin finished seventh

Women's 5000m: Calli Thackery finished sixth.

In the 200m it's a good performance for GB's male and female athletes.

Finette Agyapong, who finished fourth, secured a personal best as did Sam Miller who came fifth place.

GB retain their third place slot in the overall standings.

The women's long jump and high jump have both now finished. GB's Morgan Lake shared seventh place with Karina Taranda in the high jump, while it was a fourth place finish in the long jump for Jazmin Sawyers.

Back on the track, GB's James Bowness has secured third place in the men's 800m after Poland's Adam Kszczot was disqualified.

In the women's 1500m, it's ninth place for GB's Rhianwedd Price and Germany's Konstanze Klosterhalfen took first after dominating the race.

GB remain in third in the overall table behind Germany and Poland.

Over on the field, GB's Nick Miller has finished the men's Hammer Throw in third place adding another nine points to the team's overall tally.

Amelia Strickler has finished competing in the women's Shot Put in tenth place.

GB remain in third place behind Germany and Poland.

It's a second place finish for GB's David Omoregie in the men's 110m hurdles.

Meanwhile, in the women's 100m hurdles after a false start which led to Poland's Karolina Koleczek being disqualified, Alicia Barrett of GB finished in sixth place.

Who is on GB's female squad?

Eilidh Doyle
Getty Images

Track:

100m: Corinne Humphreys

200m: Finette Agyapong

400m: Mary Iheke

800m: Katie Snowden

1500m: Rhianwedd Price

3000m: Harriet Knowles-Jones

5000m: Calli Thakery

3000m steeplechase: Lennie Waite

100m hurdles: Alicia Barrett

400m hurdles: Eilidh Doyle

4x100m: Asha Philip, Desiree Henry, Daryll Neita, Shannon Hylton

4x400m Emily Diamond, Anyika Onuora, Laviai Nielsen, Kirsten McAslan, Zoey Clark, Eilidh Doyle

Morgan Lake
Reuters

Field:

High Jump: Morgan Lake

Pole Vault: Sally Peake

Long Jump: Jazmin Sawyers

Triple Jump: Shara Proctor

Shot Put: Amelia Strickler

Discus: Jade Lally

Hammer: Sophie Hitchon

Javelin: Jo Blair

Who is on GB's male squad?

Harry Aikines-Aryeetey
Getty Images

Track:

100m: Harry Aikines-Aryeetey

200m: Sam Miller

400m: Dwayne Cowan

800m: James Bowness

1500m: Jake Wightman

3000m: Marc Scott

5000m: Nick Goolab

3000m steeplechase: Rob Mullett

110m hurdles: David Omoregie

400m hurdles: Jack Green

4x100m: Zharnel Hughes, Danny Talbot, Harry Aikines-Aryeetey, Chijindu Ujah, Reece Prescod

4x400m: Delano Williams, Rabah Yousif, Jarryd Dunn, Cameron Chalmers

Chris Baker
Getty Images

Field:

High Jump: Chris Baker

Pole Vault: Luke Cutts

Long Jump: Dan Bramble

Triple Jump: Ben Williams

Shot: Scott Lincoln

Discus: Zane Duquemin

Hammer: Nick Miller

Javelin: Matti Mortimore

Who are the ones to watch this weekend?

There are a number of Olympians taking part in the Championships. The GB team is led by 2016 Hammer medallist Sophie Hitchon and will also feature European medalist Jazmin Sawyers in the women’s long jump plus Olympians Morgan Lake and Chris Baker in the high jump.

Track athletes to watch include Rio 2016 bronze medallists in the relay squads including 4x100m athletes Asha Philip, Desiree Henry and Daryll Neita and 4x400m stars Emily Diamond, Anyika Onuora and Eilidh Doyle.

Other names to watch include 2015 4x400m World bronze medallists Rabah Yousif, Jarryd Dunn and Delano Williams and sub-ten runner CJ Ujah in the 4x100m.

Sophie Hitchon
Getty Images

What are the European Team Championships?

The European Team Championships are an international athletics competition in which 11 countries will compete.

This is the seventh edition of the games, which succeeded the former European Cup in 2009.

The British team won four of the 40 events in the last event two years ago and finished in fifth place.

The competing countries are Belarus, Czech Republic, hosts France, Germany, Great Britain and Northern Ireland, Greece, Italy, the Netherlands, Poland, Spain and Ukraine.