Rowing: Men's Single Sculls

Final A

RankCountryAthleteTime
1 NZMahe Drysdale06:41.340
2 CRODamir Martin06:41.340
3 CZEOndrej Synek06:44.100
4 BELHannes Obreno06:47.420
5 BLRStanislau Shcharbachenia06:48.780
6 CUBAngel Fournier Rodriguez06:55.900

Final B

RankCountryAthleteTime
1 POLNatan Wegrzycki-Szymczyk06:47.950
2 MEXJuan Carlos Cabrera06:50.020
3 AUSRhys Grant06:51.900
4 EGYAbdelkhalek Elbanna06:54.940
5 NORNils Jakob Hoff07:02.660
6 GBAlan CampbellDNS

Final C

RankCountryAthleteTime
1 INDDattu Baban Bhokanal06:54.960
2 HUNBendeguz Petervari-Molnar06:57.750
3 ARGBrian Rosso06:58.580
4 INAMemo06:59.440
5 KORDongyong Kim06:59.720
6 URUJhonatan Esquivel07:13.650

Final D

RankCountryAthlete Time
1 LTUArmandas Kelmelis07:00.720
2 PERRenzo Leon Garcia07:02.280
3 IRQMohammed Al-Khafiaji07:03.730
4 UZBShakhboz Kholmurzaev07:04.780
5 ALGSid Ali Boudina07:06.640
6 PARArturo Rivarola Trappe07:18.340

Semi-final A/B One

RankCountryAthleteTimeQualified
1 CZEOndrej Synek06:58.560Qualified for Final A 
2 CRODamir Martin06:59.430Qualified for Final A 
3 CUBAngel Fournier Rodriguez07:02.650Qualified for Final A 
4 MEXJuan Carlos Cabrera07:03.680Qualified for Final B 
5 EGYAbdelkhalek Elbanna07:13.550Qualified for Final B 
6 NORNils Jakob Hoff07:39.120Qualified for Final B 

Semi-final A/B Two

RankCountryAthleteTimeQualified
1 NZMahe Drysdale07:03.700Qualified for Final A 
2 BLRStanislau Shcharbachenia07:06.690Qualified for Final A 
3 BELHannes Obreno07:06.760Qualified for Final A 
4 GBAlan Campbell07:09.540Qualified for Final B 
5 AUSRhys Grant07:14.680Qualified for Final B 
6 POLNatan Wegrzycki-Szymczyk07:15.610Qualified for Final B 

Semi-final E/F One

PositionCountryNameTimeQualified
1 THAJaruwat Saensuk07:54.380Final E 
2 TUNMohamed Taieb08:02.050Final E 
3 VANLuigi Teilemb08:19.150Final E 
4 KAZVladislav Yakovlev11:45.220Final F 

Semi-final E/F Two

PositionCountryNameTimeQualified
1 ZIMAndrew Graham Peebles07:45.200Final E 
2 VENJakson Vicent Monasterio07:50.560Final E 
3 ECUBryan Gabriel Sola Zambrano07:52.860Final E 
4 LBYAlhussein Gambour08:13.170Final F 

Quarter-final One

PositionCountryNameTimeQualified
1CUBAngel Fournier Rodriguez06:51.890Q
2AUSRhys Grant06:55.140Q
3NORNils Jakob Hoff06:57.940Q
4INAMemo06:59.760Semi-final C/D
5KORDongyong Kim07:05.690Semi-final C/D
6UZBShakhboz Kholmurzaev07:09.990Semi-final C/D

Quarter-final Two

PositionCountryNameTimeQualified
1 NZMahe Drysdale06:46.510Q
2 CZEOndrej Synek06:50.510Q
3 BLRStanislau Shcharbachenia06:55.190Q
4 ARGBrian Rosso07:03.230Semifinal C/D 
5 LTUArmandas Kelmelis07:04.670Semifinal C/D 
6 PERRenzo Leon Garcia07:30.910Semifinal C/D 

Quarter-final Three

PositionCountryNameTimeQualified
1 BELHannes Obreno 06:48.900Q
2 MEXJuan Carlos Cabrera06:50.040Q
3 EGYAbdelkhalek Elbanna06:50.820Q
4 HUNBendeguz Petervari-Molnar06:52.800Semifinal C/D
5 ALGSid Ali Boudina07:13.590Semifinal C/D
6 PARArturo Rivarola Trappe07:17.120Semifinal C/D

Quarter-final Four

PositonCountryNameTimeQualified
1 CRODamir Martin06:44.440Q
2 GBAlan Campbell06:49.410Q
3 POLNatan Wegrzycki-Szymczyk06:53.520Q
4 INDDattu Baban Bhokanal06:59.890Semi-final C/D 
5 URUJhonatan Esquivel07:40.270Semi-final C/D 
6 IRQMohammed Al-Khafaki08:29.760Semi-final C/D 

Repechage One

PositionCountryNameTimeQualified
1 ALGSid Ali Boudina7:20.84Q
2 PERRenzo Leon Garcia 7:25.55Q
3 VANLuigi Teilemb7:34.12Semi-final E/F
4 LBYAlhussein Gambour7:45.09Semi-final E/F
5 KAZVladislav Yakovlev12:04.17Semi-final E/F

Repechage Two

PositionCountryNameTimeQualified
1 KORDongyong Kim07:12.960Q
2 IRQMohammed Al-Khafaji07:14.380Q
3 THAJaruwat Saensuk07:16.390Semi-final E/F
4 ECUBryan Gabriel Sola Zambrano07:28.300Semi-final E/F

Repechage Three

PositionCountryNameTimeQualified
1 LTUArmandas Kelmelis07:13.360Q
2 UZBShakhboz Kholmurzaev07:14.580Q
3 ZIMAndrew Graham Peebles07:17.190Semi-final E/F 
4 TUNMohamed Taieb07:27.180Semi-final E/F 
5 VENJakson Vincent Monasterio07:28.670Semi-final E/F

Heat One

RankCountryNameTimeQualified
1 CUBAngel Fournier Rodriguez07:06.890Q
2 MEXJuan Carlos Cabrera07:08.270
3 INDDattu Baban Bhokanal07:21.670
4 THAJaruwat Saensuk07:25.060
5 LITArmandas Kelmelis07:34.590
6 VANLuigi Teilemb08:00.420R

Heat Two

RankCountryNameTimeQualified
1 NZMahe Drysdale07:04.450Q
2 HUNBendeguz Petervari-Molnar07:12.860Q
3 URUJhonatan Esquivel07:16.080Q
4 PERRenzo Leon Garcia07:21.040R
5 IRQMohammed Al-Khafaji07:25.040R
6 VENJakson Vicent Monasterio07:28.360R

Heat Three

RankCountryNameTimeQualified
1 BELHannes Obreno07:09.060Q
2 POLNatan Wegrzycki-Szymczyk07:12.430
3 ARGBrian Rosso07:22.690
4 UZBShakhboz Kholmurzaev07:25.030R
5 LBYAlhussein Gambour07:43.850R

Heat Four

RankCountryNameTimeQualified
1 GBAlan Campbell07:08.310Q
2 BLRStanislau Shcharbachenia07:11.490Q
3 IDNMemo07:14.170Q
4 KORDongyong Kim07:20.850R
5 ZIMAndrew Graham Peebles07:25.390R

Heat Five

PositionNationalityNameTimeQualified
1 CZEOndrej Synek07:21.900Q
2 AUSRhys Grant07:29.000Q
3 PARArturo Rivarola Trappe07:29.230Q
4 ALGSid Ali Boudina07:45.900R
5 ECUBryan Gabriel Sola Zambrano07:48.770R

Heat Six

PositionNationalityNameTimeQualified
1 NORNils Jakob Hoff07:17.470
2 CRODamir Martin07:23.080
3 EGYAbdelkhalek Elbanna07:34.050Q
4 TUNMohamed Taieb07:37.950R
5 KAZVladislav Yakovlev07:38.650R

Q= Qualified for the next round

R= Qualified for Repechage

Top Stories