Badminton: Men's Singles

Gold medal match

NameCountryResultNameCountry
Chong Wei LeeMAS0-2Long ChenCHN

Bronze medal match

NameCountryResultNameCountry
Viktor AxelsenDEN2-1Dan LinCHN

Semi-finals

NameCountryResultNameCountry
Chong Wei LeeMAS2-1Dan LinCHN
Viktor AxelsenDEN0-2Long ChenCHN

Quarter-finals

NameCountryResultNameCountry
Chong Wei LeeMAS2-0Tien Chen ChouTPE
Dan LinCHN2-1Srikanth KidambiIND
Rajiv OusephGB0-2Viktor AxelsenDEN
Wan Ho SonKOR1-2Long ChenCHN

Round of 16

NameCountryResultNameCountry
Jan O JorgensenDEN0-2Srikanth KidambiIND
Ka Long Angus NgHK0-2Wan Ho SonKOR
Tien Chen ChouTPE2-0Yun HuHK
Scott EvansIRE0-2Viktor AxelsenDEN
Rajiv OusephGB2-1Tommy SugiartoIDN

Group A

NameCountryResultNameCountry
Zi Liang Derek WongSIN2-0Soren Opti SUR
Chong Wei LeeMAS2-0Soren Opti SUR
Chong Wei LeeMAS2-0Zi Liang Derek WongSIN

Group C

Tien Chen ChouTPE2-0Misha ZilbermanISR
Yuhan TanBEL0-2Misha ZilbermanISR
Tien Chen ChouTPE2-0Yuhan TanBEL

Group D

NameCountryResultNameCountry
Yun HuHK2-0Jaspar Woon Chai YuBRU
Pablo AbianSPA2-0Jaspar Woon Chai YuBRU
Yun HuHK2-0Pablo AbianSPA

Group E

NameCountryResultNameCountry
Dan LinCHN2-0David ObernostererAUT
Tien Minh NguyenVIE2-1Vladimir MalkovRUS
Dan LinCHN2-0Vladimir MalkovRUS
Tien Minh NguyenVIE2-0David ObernostererAUT
Vladimir MalkovRUS2-0David ObernostererAUT
Dan LinCHN2-0Tien Minh NguyenVIE

Group G

NameCountryResultNameCountry
Jan O JorgensenDEN2-0Raul MustEST
Brice LeverdezFRA2-1Raul MustEST
Jan O JorgensenDEN2-0Brice LeverdezFRA

Group H

NameCountryResultNameCountry
Srikanth KidambiIND2-0Lino MunozMEX
Srikanth KidambiIND2-0Henri Hurskaninen SWE
Henri Hurskaninen SWE2-0Lino MunozMEX

Group I

NameCountryResultNameCountry
Rajiv OusephGB2-0Petr KoukalCZE
Sho SasakiJPN2-1Petr KoukalCZE
Rajiv OusephGB2-0Sho SasakiJPN

Group J

NameCountryResultNameCountry
Tommy SugiartoINA2-0Howard ShuUS
Osleni GuerreroCUB2-0Howard ShuUS
Tommy SugiartoINA2-0Osleni GuerreroCUB

Group K

NameCountryResultNameCountry
Marc ZwieblerGER1-2Scott EvansIRE
Ygor Coelho De OliveriraBRZ1-2Scott EvansIRE
Marc ZwieblerGER2-0Ygor Coelho De OliveriraBRZ

Group L

NameCountryResultNameCountry
Viktor AxelsenDEN2-0Boonsak PonsanaTHA
Keun Dong Lee KOR1-2Boonsak PonsanaTHA
Viktor AxelsenDEN2-0Dong Keun LeeKOR

Group M

NameCountryResultNameCountry
Ka Long Angus NgHK2-0Martin GiuffreCAN
Pedro Martins POR1-2Martin GiuffreCAN
Ka Long Angus NgHK2-0Pedro MartinsPOR

Group N

NameCountryResultNameCountry
Wan Ho SonKOR2-0Jacob MaliekalSA
Artem PochtarovUKR0-2Jacob MaliekalSA
Wan Ho SonKOR2-0Artem PochtarovUKR

Group P

NameCountryResultNameCountry
Long ChenCHN2-0Niluka KarunaratneSRI
Kevin CordonGUA1-2Adrian DziolkoPOL
Long ChenCHN2-0Adrian DziolkoPOL
Adrian DziolkoPOL0-2Niluka KarunaratneSRI
Long ChenCHNCKevin CordonGUA
Kevin CordonGUACNiluka KarunaratneSRI

C=Cancelled

Top Stories