Swalec league results

1 MARCH 2014

Also see details from the Principality Welsh Premiership

Swalec Championship

Bargoed 25-27 Cardiff Met

Bonymaen 14-21 Newbridge

Bridgend Athletic 23-5 Beddau

Ebbw Vale 33-10 Pontypool

Llanharan 5-34Tata Steel

Narberth 63-0 Blackwood

RGC 1404 64-0 Tondu

View full Swalec Championship details

Division 1 East

Gilfach Goch 15-5Rhydyfelin

Heol y Cyw P-P Ynysybwl

Merthyr 45-10 Rumney

Nelson 8-50 Ystrad Rhondda

Penallta16-16 Bedlinog

Treorchy 25-14Glamorgan Wanderers

View full Division 1 East details

Division 1 West

Ammanford 17-30 Carmarthen Athletic

Builth Wells 27-13 Loughor

Cwmllynfell 28-17 Crymych

Glynneath 25-10 Kenfig Hill

Kidwelly 56-11 Llangennech

Waunarlwydd 8-13 Whitland

View full Division 1 West details

Division 1 North

Bro Ffestiniog 0-18 COBRA

Denbigh 17-46Bala

Dolgellau 10-5Caernarfon

Nant Conwy 29-5Bethesda

Ruthin 42-21Pwllheli

View full Division 1 North details

Swalec Bowl Round 5

Cowbridge 10-18Nantymoel

Division 2 West

Aberavon Quins 14-22Amman United

Dunvant 23-16Mumbles

Maesteg Quins 40-5Aberystwyth

Newcastle Emlyn 50-0Skewen

Seven Sisters 11-7Felinfoel

Trebanos 31-22Maesteg

Division 2 North

Abergele 33-26Shotton Steel

Llangefni 45-8Colwyn Bay

Machynlleth 28-15Rhyl

Mold 15-6Llandudno

Wrexham 25-5Newtown

Division 3 East

Abergavenny 17-24Pontypool United

Blaenavon 57-7Rhymney

Cilfynydd 17-22Caerphilly

Croesyceiliog 10-24Risca

Newport HSOB 21-16Brynmawr

Talywain 26-13Pill Harriers

Division 3 West

Gorseinon 15-18Tycroes

Llandeilo 6-17Pontarddulais

Llanybydder 6-18Penclawdd

Pontyberem 33-13Llanelli Wanderers

Tenby Utd 81-8Cardigan

Tumble13-20Haverfordwest

Division 3 North

Benllech 19-5Bangor University

Holyhead 7-69Menai Bridge

Llangollen 29-30Flint

Llanidloes P-PPorthmadog*COULDN'T FIELD A SIDE

Rhosllanerchrugog 8-52Harlech

Welshpool P-PBangor*COULDN'T FIELD A SIDE

Division 3 South East

Brecon 23-15Porth Harlequins

Fairwater 20-8Cardiff Quins

Gwernyfed 20-16Pontyclun

Penarth 29-13Tylorstown

Pentyrch 39-11Aberdare

St Peters 17-25Wattstown

Division 3 South West

Bryncoch 17-19Taibach

Morriston 6-25Neath Athletic

Penlan 21-21Maesteg Celtic

Pontycymmer 6-21Pencoed

Resolven 15-23Brynamman

Ystalyfera 22-5Glyncorrwg

Division 4 East

Abercarn 18-17New Tredegar

Abertysswg 18-9Cwmbran

Chepstow 20-14Monmouth

Nantyglo 25-14Caldicot

Oakdale 21-9Hafodyrynys

Ynysddu 29-18Old Illtydians

Division 4 West

Aberaeron 10-53Hendy

Fishguard 23-18Laugharne

Gowerton 43-5Nantgaredig

Lampeter 15-0Trimsaran

Milford Haven 13-47Penybanc

Swansea Uplands 45-3Furnace United

Division 4 South East

Llandaff 12-29CRC Caerdydd

Llandaff North 16-18Barry

St Josephs (Cardiff)16-13 Llantwit Major

Tonyrefail 14-31Bryncethin

Division 4 South West

Aberavon Green Stars 46-10Cwmtwrch

Briton Ferry 12-17Cwmavon

Cefn Cribbwr 30-6Pontardawe

Cwmgors 27-20Bridgend Sports

Nantyffyllon 36-11Betws

Vardre 18-0Pyle

Division 5 East

Blaina 12-15Brynithel

Caerleon 20-24Blackwood Stars

Llanhilleth 23-12Beaufort

Pontllanfraith P-PDeri

RTB Ebbw Vale 50-5Crumlin

Usk 34-10Trefil

Division 5 West

Cefneithin 83-0Penygroes

Llangadog 35-22Bynea

Llangwm 0-11St Clears

New Dock Stars 19-8Pantyffynnon

Neyland 41-7Pembroke Dock Quins

Pembroke 29-13Pontyates

Division 5 South Central

Cambrian Welfare 11-18Cefn Coed

Dinas Powys 31-34Treharris

Ferndale 30-13Porthcawl

Penygraig 31-18Ogmore Vale

Treherbert 68-0Hirwaun

Ynysowen 17-22Rhigos

Division 5 South East

Canton 10-22Rogerstone

Cardiff Saracens 0-46Caerau Ely

Machen 22-52St Albans

Newport Saracens 0-53Old Penarthians

Sully Sports 14-7Bettws

Taffs Well 25-19New Panteg

Division 5 South West

Abercrave 19-10Tonmawr

Birchgrove 29-9Alltwen

Cwmgwrach 13-11Baglan

Pontrhydyfen26-26Ystradgynlais

Tonna 12-27Glais

Division 6 East

Hollybush 0-18Crickhowell

Rheadyr P-PMarkham

Tredegar Ironsides 87-6Old Tylerians

Tref y Clawdd P-PAberbeeg

Trinant 12-20Llandrindod Wells

Division 6 West

Burry Port 60-3South Gower

Fall Bay 10-10Mynydd y Garreg

Llandybie 7-19Tregaron

Llansawel P-PSt Davids

Division 6 South Central

Cathays 17-21Aberbargoed

Cefn Fforest P-PBlaengarw

CIACS 66-10Sea View

Llanrumney P-PWick*COULDN'T FIELD A SIDE

Tongwynlais 24-19Whitchurch

Division 6 South East

Cwmcarn 3-20Abersychan

Girling 30-35Whiteheads

Newbridge Utd P-PHartridge *Newbridge dropped out of league

St Julians HSOB 29-10Forgeside

West Mon 28-10Malpas

Top Stories