Swalec League results

1 NOVEMBER 2014

Welsh Principality Premiership

Bridgend 13-48 Llandovery

Carmarthen Quins 27-9 Cardiff

Ebbw Vale 14-9 Aberavon

Neath 32-19 Cross Keys

Newport 30-19 Llanelli

Pontypridd 16-13 Bedwas

Swalec Championship

Blackwood 30-41 Narberth

Bridgend Athletic 13-16 Pontypool

Cardiff Met 19-18 Llanharan

Glynneath 25-21 Tondu

Newbridge 9-15 Merthyr

Swansea 6-27 Bargoed

Tata Steel 20-13 RGC 1404

League 1 East

Garndiffaith 20-29 Penallta

Glamorgan Wanderers 44-8 Fleur De Lys

Nelson 30-21 Blaenavon

Rhiwbina 41-22 Cardiff Quins

Risca 21-26 Rumney

Senghenydd 29-18 Llanishen

League 1 East Central

Bedlinog 16-12 Llantwit Fardre

Gilfach Goch 10-6 Beddau

Heol y Cyw 13-22 Ystrad Rhondda

Mountain Ash 34-7 Dowlais

Rhydyfelin 32-17 Ynysybwl

Treorchy 24-17 Llantrisant

League 1 North

Bro Ffestiniog 15-11 Llandudno

Caernarfon 35-17 Denbigh

Cobra 26-24 Bethesda

Mold 15-10 Bala

Pwllheli 12-10 Nant Conwy

Ruthin 22-15 Dolgellau

League 1 West Central

Builth Wells 9-7 Ystalyfera

Kenfig Hill 19-22 Skewen

Maesteg Quins P-P Cwmllynfell

Mumbles 32-43 Waunarlwydd

Seven Sisters 5-17 Bonymaen

Trebanos 13-6 Dunvant

League 1 West

Amman United 20-17 Gorseinon

Ammanford 47-19 Felinfoel

Kidwelly 51-10 Carmarthen Athletic

Llangennech 39-16 Whitland

Loughor 12-18 Newcastle Emlyn

Tenby United 21-13 Crymych

League 2 East

Abergavenny 3-22 Abertysswg

Abertillery BG 16-13 Caerphilly

Nantyglo A-A Croesyceiliog

Newport HSOB 12-29 Pontypool United

Pill Harriers P-P Tredegar

Talywain 10-13 Brynmawr

League 2 East Central

Brecon 27-29 CR Cymry Caerdydd

Fairwater 15-42 Porth Harlequins

Penarth 34-15 Wattstown

Pentyrch 29-18 Gwernyfed

Pontyclun 16-30 Abercynon

St Josephs (Cardiff) 20-16 St Peters

League 2 North

Abergele 27-7 Rhyl

Colwyn Bay 97-0 Shotton Steel

Machynlleth 49-5 Menai Bridge

Newtown 10-80 Llangefni

Wrexham 12-7 Harlech

League 2 West Central

Aberavon Green Stars 6-48 Maesteg

Cwmgors 5-17 Brynamman

Glyncorrwg 7-41 Aberavon Green Stars

Maesteg Celtic 31-17 Pontycymmer

Neath Athletic 17-29 Pencoed

Taibach 43-8 Resolven

League 2 West

Aberystwyth 27-16 Haverfordwest

Cardigan 3-29 Gowerton

Hendy 27-32 Llanelli Wanderers

Llandeilo 3-35 Penlan

Llanybydder 12-17 Tycroes

Pontarddulais 24-14 Penclawdd

League 3 East A

Blackwood Stars 36-10 Caerleon

Chepstow 27-5 RTB Ebbw Vale

Cwmbran 48-13 Rhymney

Llanhilleth 14-33 Ynysddu

Monmouth 30-32 Oakdale

New Tredegar 24-36 Caldicot

League 3 East Central A

Barry 32-3 St Albans

Cowbridge 12-36 Llandaff North

Dinas Powys 39-5 Caerau Ely

Llandaff 20-8 Llantwit Major

Old Illtydians 22-8 Canton

Taffs Well 50-22 Old Penarthians

League 3 North

Bangor P-P Porthmadog

Bangor University 0-41 Llanidloes

Flint 23-39 Llangollen

Rhosllanerchrugog P-P Benllech

Welshpool P-P Holyhead

League 3 West Central A

Bridgend Sports 37-16 Tonmawr

Cefn Cribbwr 15-30 Ogmore Vale

Cwmtwrch 14-13 Fall Bay

Nantyffyllon 24-15 Pyle

Nantymoel 36-14 Bryncethin

Pontrhydyfen 11-41 Porthcawl

League 3 West A

Lampeter Town 40-0 Cefneithin

Llandybie 12-17 Burry Port

Nantgaredig 15-24 Penybanc

New Dock Stars 24-44 Trimsaran

Pontyberem 41-10 Bynea

League 3 East B

Blaina 29-15 Beaufort

Brynithel 0-20 Hafodyrynys

Machen 25-18 Bettws

Tredegar Ironsides 3-17 Abercarn

Trefil 5-17 Rogerstone

Usk 31-18 Crumlin

League 3 East Central B

Aberdare 19-20 Treharris

Cilfynydd 22-14 Tonyrefail

Hirwaun 10-87 Cefn Coed

Tylorstown 9-24 Treherbert

League 3 West Central B

Bryncoch 16-11 Briton Ferry

Cwmavon 36-6 Glais

Cwmgwrach 45-0 Baglan

Rhigos 16-5 Crynant

Tonna 12-18 Birchgrove

League 3 West B

Milford Haven 10-0 Laugharne

Neyland 86-18 St Davids

Pembroke 17-8 Aberaeron

Pembroke Dock Quins 18-15 Llangwm

St Clears 3-67 Fishguard

League 3 East C

Cefn Fforest 14-21 New Panteg

Crickhowell 50-0 Hollybush

Deri 18-55 Trinant

Hartridge P-P Aberbeeg

Pontllanfraith P-P Aberbargoed

League 3 East Central C

Cathays 33-0 Tongwynlais

Llandrindod Wells 80-7 Ferndale

Whitchurch 3-17 Cardiff Saracens

Ynysowen P-P CIACS

League 3 West Central C

Abercrave 7-13 Ystradgynlais

Alltwen 5-36 Morriston

Banwen 25-16 Pontardawe

South Gower 34-14 Vardre

League 3 West C

Penygroes 24-3 Blaenau

Furnace United 13-18 Betws

Llansawel 11-36 Llangadog

Mynydd y Garreg 24-32 Tregaron

Pontyates 18-18 Pantyffynnon

League 3 East D

Cwmcarn United 13-15 Abersychan

Rhayader 0-71 Girling

Newport Saracens 70-8 West Mon

Old Tyleryan 0-46 Forgeside

SWALEC Bowl second round

Glyncoch 39-19 Abercwmboi

Top Stories