International Championship 2014: Scores and schedule

Snooker scores

Sunday 2 November

Final result

Mark Allen (NI) 7-10 Ricky Walden (Eng)

1-109 (59), 85-1, 25-69 (64), 52-57, 76-48, 113-1 (113), 49-67, 67-18, 71-31 (52), 0-100, 44-79, 4-85 (85), 69-1 (68), 88-7 (74), 0-85 (85), 0-103 (103), 0-116 (54, 62)

Saturday 1 November

Semi-final result

Mark Allen (NI) 9-8 Mark Williams (Wal)

92-0 (92), 79-36 (71), 0-120 (120), 0-135 (135), 72-42 (52), 60-76 (Allen 54, Williams 70), 111-0 (105), 74-36 (55), 77-0 (77), 32-84 (84), 75-4 (67), 46-70, 1-70, 40-102 (102), 73-71, 0-86 (86), 60-46

Friday 31 October

Semi-final result

Ricky Walden (Eng) 9-2 Robert Milkins (Eng)

67-37, 75-4, 0-97 (75), 65-54 (Walden 65, Milkins 53), 12-88 (52), 107-13 (107), 68-11 (54), 59-48, 91-9 (87), 106-7, 84-0 (74)

Thursday 30 October

Quarter-finals results

Mark Williams (Wal) 6-5 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Michael White (Wal) 3-6 Mark Allen (NI)

Robert Milkins (Eng) 6-5 Marco Fu (HK)

Ricky Walden (Eng) 6-1 Jamie Burnett (Sco)

Wednesday 29 October

Third round results

Peter Ebdon (Eng) 2-6 Jamie Burnett (Sco)

Stuart Bingham (Eng) 4-6 Mark Allen (NI)

Michael White (Wal) 6-2 Ian Burns (Eng)

Li Hang (Chn) 1-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Mark Williams (Wal) 6-4 Sam Baird (Eng)

Joe Swail (NI) 4-6 Ricky Walden (Eng)

Robert Milkins (Eng) 6-4 Xiao Guodong (Chn)

Marco Fu (HK) 6-4 Rod Lawler (Eng)

Tuesday 28 October

Second round results

Mitchell Mann (Eng) 4-6 Michael White (Wal)

Ian Burns (Eng) 6-3 Craig Steadman (Eng)

Stuart Bingham (Eng) 6-3 Ryan Day (Wal)

Sam Baird (Eng) 6-5 Mark Davis (Eng)

Barry Hawkins (Eng) 2-6 Mark Williams (Wal)

Neil Robertson (Aus) 5-6 Joe Swail (NI)

Joe Perry (Eng) 1-6 Peter Ebdon (Eng)

Shaun Murphy (Eng) 1-6 Robert Milkins (Eng)

Xiao Guodong (Chn) 6-5 Noppon Saengkham (Tha)

Fergal O'Brien (Ire) 1-6 Rod Lawler (Eng)

Martin Gould (Eng) 4-6 Mark Allen (NI)

Li Hang (Chn) 6-1 Zhao Xintong (Chn)

Anthony McGill (Sco) 1-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Zhou Yuelong (Chn) 5-6 Ricky Walden (Eng)

Jamie Burnett (Sco) 6-5 Judd Trump (Eng)

Marco Fu (HK) 6-5 David Gilbert (Eng)

Monday 27 October

First round results

Wang Zepeng (Chn) 5-6 Mitchell Mann (Eng)

Zhao Xintong (Chn) 6-3 Kurt Maflin (Nor)

Neil Robertson (Aus) 6-3 Matthew Selt (Eng)

Joe Swail (NI) 6-2 Andrew Higginson (Eng)

Zhou Yuelong (Chn) 6-1 Chris Melling (Eng)

David Morris (Ire) 3-6 Ricky Walden (Eng)

Joe Perry (Eng) 6-3 Mike Dunn (Eng)

Andrew Pagett (Wal) 1-6 Peter Ebdon (Eng)

Matthew Stevens (Wal) 1-6 Jamie Burnett (Sco)

Jimmy Robertson(Eng) 5-6 Judd Trump (Eng)

Shaun Murphy (Eng) 6-1 Yu Delu (Chn)

Barry Pinches (Eng) 2-6 Robert Milkins (Eng)

Xiao Guodong (Chn) 6-2 Eden Sharav (Sco)

Noppon Saengkham (Tha) 6-5 Stephen Maguire (Sco)

Marco Fu (HK) 6-5 Liam Highfield (Eng)

David Gilbert (Eng) 6-4 Zak Surety (Eng)

Fergal O'Brien (Ire) 6-5 Thepchaiya Un-Nooh (Tha)

Rod Lawler (Eng) 6-3 Oliver Lines (Eng)

Sunday 26 October

Wildcard round results

Mitchell Mann (Eng) 6-1 Niu Zhuang (Chn)

Jamie Jones (Wal) 5-6 Zhao Xintong (Chn)

Joe Swail (NI) 6-4 Yan Bingtao (Chn)

Oliver Lines (Eng) 6-3 Huang Jiahao (Chn)

First round results

Aditya Mehta (Ind) 0-6 Michael White (Wal)

Dominic Dale (Wal) 5-6 Ian Burns (Eng)

Craig Steadman (Eng) 6-1 Graeme Dott (Sco)

Stuart Bingham (Eng) 6-4 Robbie Williams (Eng)

Mark Joyce (Eng) 5-6 Ryan Day (Wal)

Martin Gould (Eng) 6-4 Joel Walker (Eng)

Nigel Bond (Eng) 0-6 Mark Allen (NI)

Barry Hawkins (Eng) 6-4 Jimmy White (Eng)

Oliver Brown (Eng) 1-6 Mark Williams (Wal)

Sam Baird (Eng) 6-2 Kyren Wilson (Eng)

Dechawat Poomjaeng (Tha) 2-6 Mark Davis (Eng)

John Higgins (Sco) 1-6 Li Hang (Chn)

Alan McManus (Sco) 5-6 Anthony McGill (Sco)

Ben Woollaston (Eng) 4-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Top Stories