Başbakan Yıldırım: Gülen için dört dosya gönderdik

Telif hakkı Reuters

Başbakan Binali Yıldırım, Fethullah Gülen'in iadesi için ABD'ye dört dosya gönderdiklerini söyledi ve Washington'a"11 Eylül'de kuleler aşağı indirildiğinde teröristleri isterken kanıt mı sordunuz?" diye seslendi.

"15 Temmuz zaferi kutlu destandır" diyen Başbakan, "Sizlerle beraber direnen CHP, MHP vekillerini de, yetkililerini de kutluyorum. Darbe bildirisine imza atan HDP'yi de kutluyorum" diye konuştu.

15 Temmuz bir şeyi ortaya koymuştur. Tankın gücü halkın gücünü yenememiştir. Bu millet gücünü tanktan değil, halktan almaktadır." ifadelerini kullanan Yıldırım, "İstisnasız her darbe kötüdür, cinayettir, ihanettir. Ancak siyasi tarihimizde hiçbir darbe girişimi 15 Temmuzdaki kadar kötü ve alçakça olmamıştır." dedi.

'Bizi siner, korkar mı sandınız?'

Yıldırım ayrıca, "Hiçbir darbe kökü dışarıda hoca kılıklı bir hain tarafından yönetilmemiştir. Hiçbir darbe halkına karşı silah çekmemiştir, havadan halkını bombalamamıştır, tanklarla insanını ezmemiştir TBMM'ye bomba yağdırmamıştır. Eyy Feto'nun hainleri siz bizi ne sandınız? Bizi korkar, siner, kaçar mı sandınız? Bizim Allah'a bir can borcumuz var. Ne zaman nerede isterse ödemeye hazırız. Biz ölümü içimizde öldürmüş insanlarız." diye konuştu.

Telif hakkı Reuters

"Devletin bekası söz konusu olduğunda nasıl kenetlenildiğini tüm dünyanın gördüğünü" ifade eden Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüştüğünü ve MHP lideri Devlet Bahçeli'yle görüşeceğini söylerken "Milletimizin görmek istediği tablo budur. Kavga edecek az şeyimiz var. Ama paylaşacak bir araya getirecek çok nedenimiz var" dedi.

Yıldırım Fethullah Gülen'in iadesi konusunda da "Cumhurbaşkanımız da bizzat ben de terörist başının teslim edilmesi için ABD'ye çağrımızı yaptık, dosyamızı gönderdik. 4 tane dosya gönderildi. Bize diyorlar ki kanıt sunun. Görünen köy kılavuz ister mi? Ama biz istemedikleri kadar kanıtı onların önünde koyacağız. Ama şunu sormak istiyorum, 11 Eylül'de kuleler aşağı indirildiğinde teröristleri isterken kanıt mı sordunuz?" diye konuştu.

Telif hakkı EPA

'Bütün dünya bilsin, gözaltılar, sorgulamalar, tutuklamalar, yargılamalar noktasında Türkiye bir hukuk devletidir.' diyen Başbakan "Doğru ile yanlış birbirine karıştırılmayacak." da dedi.

'Rus uçağını vuran pilotlar gözaltında'

Bu arada AFP'nin haberine göre gazetecilere açıklama yapan bir Türk yetkili, "Rusya'ya ait Su-24 savaş uçağını Kasım 2015'te düşüren operasyonun parçası olan iki pilot gözaltında" dedi. Pilotların tutuklandığı öğrenildi.

Rus uçağının hava sınırı ihlali yaptığı iddiasıyla düşürülmesinin ardından Ankara ve Moskova arasında kriz yaşanmıştı.

Öte yandan, darbe girişimiyle ilgili soruşturmada görevden alınan valiler arasında Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da olduğu belirtildi.