Kritik MGK toplantısı sona erdi

MGK toplantısı Telif hakkı Reuters

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Ankara'da yapılan kritik Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının 4 saat 40 dakika sürdüğü belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenecek olan MGK toplantısının ardından önemli bir karar açıklayacağını duyurmuştu.

Erdoğan, Pazartesi gecesi İstanbul, Kısıklı'daki konutunun yakınlarında düzenlediği mitingde "Bir süreci inşallah farklı bir şekilde başlatacağız… Zamanla yarışıyoruz. Süratle karar alıp süratle neticeye varmamız gerek... İnlerine gireceğiz diye bir sözüm var ya şimdi toptan inlerine gireceğiz" demişti.

BloombergHT - Habertürk yayınına konuk olan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise açıklanacak kararla ilgili "Sıkı yönetim değil, öyle İstiklal Mahkemesi falan da değil" diye konuşmuştu.

Canikli açıklanacak kararla 'istikrarsızlık kaynağını besleyen yapının daha etkili biçimde temizleneceğini' ifade etmiş ve "Tamamen anayasal, yasal yetkilerin kullanılacağı bir durum ortaya çıkacak" demişti.

Binali Yıldırım: Kaybedecek zamanımız yok

Telif hakkı Getty
Image caption Başbakan Binali Yıldırım, bugün açıklanacak kararla ilgili olarak "Bu olağanüstü şartlardan kurtulmanın yolunun ne olduğunu biliyoruz" dedi.

Dün partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise açıklanacak kararla ilgili olarak "Artık kaybedecek zamanımız yok. Neyin nasıl yapılması gerektiğini biliyoruz. Bu olağanüstü şartlardan kurtulmanın yolunun ne olduğunu biliyoruz" demişti.

Yıldırım beklenen kararla ilgili sözlerini "Yarını bekleyelim. Çok güzel kararları vatandaşımızla paylaşacağız" diye konuşmuştu.