TSK'da ihraç, medyada kapatma kararları

Anıtkabir'de subaylar Telif hakkı Getty Images

OHAL kapsamında Resmi Gazete'de yayımlanan bir kanun hükmünde kararnameyle çok sayıda subay ordudan atılırken, Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu iddia edilen birçok televizyon, gazete ve haber ajansı kapatıldı.

Kanun hükmünde kararnamede "Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü'ne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan Kara Kuvvetleri Komutanlığında 87 general, 726 subay, 256 astsubay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 32 amiral, 59 subay, 63 astsubay, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 30 general, 314 subay, 117 astsubay olmak üzere toplam bin 684 asker, Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarıldı." ifadesi yer aldı.

Kararnamede ayrıca "Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılan asker kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın askeri rütbe ve memuriyetleri alınır ve bu kişiler yeniden Türk Silahlı Kuvvetlerine kabul edilmezler. Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler, bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, denetim kurulu tasfiye kurulu üyeliği vesair görevleri de sona ermiş sayılır." hükmüne yer verildi.

Jandarma ve Sahil Güvenlik İçişleri Bakanlığına bağlandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılanlar arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, Orgeneral Adem Huduti, Korgeneral Metin İyidil, Korgeneral Yıldırım Güvenç, Korgeneral İlhan Talu, Korgeneral Salim Ulusoy, Tümgeneral Mehmet Dişli, Tümgeneral Kubilay Selçuk, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinden Tümamiral Bekir Sıtkı Cebeci ile Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş da yer alıyor.

Samanyolu, Zaman, Sızıntı, Aksiyon ve Nokta kapandı

Kanun hükmündeki kararnameyle, 3 haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve dağıtım kanalı da kapatıldı.

Kararnameyle kapatılan haber ajansları Cihan Haber ajansı, Muhabir haber ve Sem haberç

Kapatılan televizyonlar arasındaysa Samanyolu TV, Kanaltürk, Mehtap Tv ve Can Erzincan TV de var.

Kapatılan dergiler arasında Sızıntı, Aksiyon ve Nokta da bulunurken, Zaman, Today's Zaman, Bugün, Millet ve Meydan gazeteleri de kapatılan yayın kuruluşları arasında sayıldı.