Halep'te 'aileler kuşatmadan çıkartıldı'

Halep'teki yıkım Telif hakkı AFP

Suriye devlet medyası, Halep'in kuşatma altında tutulan doğu kesimindeki onlarca ailenin açılan insani koridordan bölgeyi terk ettiğini duyurdu.

Suriye resmi haber ajansı Sana, sivillerin otobüslere bindirilerek geçici olarak barınacakları tesislere götürüldüğünü bildirdi.

Bazı silahlı muhaliflerin de hükümet güçlerine teslim oldukları duyuruldu.

Suriye yönetiminin müttefiki Rusya, önceki gün sivillerin ve muhalif güçlerin çıkışı için dört koridor açılacağını duyurmuştu.

ABD ise, planın sivillerin ve muhalif güçlerin zorla tahliyesi girişimi olabileceğini belirtmişti.

Dün de BM'nin Suriye özel temsilcisi Rusya'dan tahliye koridorlarını BM'nin kontrol etmesini istemişti.

Sana'nın haberinde "Bu sabah onlarca aile, doğu mahallelerinde terör örgütlerinin kuşatması altındaki vatandaşların çıkışı için belirlenen koridorlardan tahliye edildi. Ordu mensupları tarafından karşılandılar ve geçici barınaklara götürüldüler." denildi.

Haberde ayrıca bazı muhalif güçlerin de silahlarını bırakıp, teslim oldukları kaydedildi.

Suriye lideri Beşar Esad üç ay içinde silah bırakıp, teslim olan muhaliflerin affedileceğini söylemişti

Muhalefet: Halep'i ele geçirmek için oyun

Sana Ajansı ayrıca çoğu kadın ve çocuk sivillerin askerleri geçip, otobüslere bindirildikleri fotoğraflar yayımladı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de sivillerin Selahaddin Mahallesi'ndeki koridor aracılığıyla Doğu Halep'i terk ettiklerini duyurdu.

Rusya, siviller ve silahlarını bırakan muhalif savaşçılar için üç, silahlı muhalifler içinse bir koridor açılacağını açıklamıştı.

Ancak Suriye muhalefeti koridorların hükümetin Halep'in tümünü ele geçirmek için sahnelediği bir oyun olduğunu savundu.

Yüksek Müzakere Heyeti'nden Basma Kodmani "Bu koridorlar içeri yardım sokmak için değil, insanları tahliye etmek için. Burada halkımıza verilen zalimane mesaj: Ya gidin, ya da açlıktan ölün" dedi.

2012'nin ortalarından bu yana Halep'in doğusu muhaliflerin, batısı da hükümetin kontrolünde.

Kentin doğu tarafı 7 Şubat'tan bu yana hükümet güçlerinin fiili kuşatması altında. Rejim güçleri, muhaliflerin elindeki tek ikmal yolunu ateş menziline alacak kadar kentin doğusuna yaklaştı.

Kuşatma nedeniyle muhaliflerin elindeki kesimde gıda sıkıntıları başladı ve gıda fiyatları katlanarak arttı. Bu durumun bölgede yaşayan 250 bin kişiyi bir insani krizle karşı karşıya bırakmasından korkuluyordu.

İlgili Konular