Erdoğan'a izin vermeyen Almanya'ya tepki

Köln'de gösteri Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman makamlarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bugün Köln'de düzenlenen "Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi"nde kalabalığa videokonferans aracılığıyla seslenmesine izin verilmemesine tepki gösterdi.

Kalın, karar için "kabul edilemez bir durum" ifadesini kullandı.

İbrahim Kalın şunları söyledi:

"FETÖ'nün darbe girişimini büyük bir kahramanlık hikayesi yazarak boşa çıkartan milletimizin Cumhurbaşkaı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının Alman yerel makamları ve Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesinin gerçek sebebini merak ediyor, Alman makamlarının tatmin edici bir izahta bulunacağını umut ediyoruz."

"Geçmişte bölücü terör örgütünün eylem ve gösterilerine sessiz kalan makamların, darbe karşıtı bir demokrasi mitingini 'şiddet olayları çıkabilir' gibi bir gerekçeyle zan altında bırakmaya ve engellemeye çalışması kabul edilemez. Güvenlik tedbirleri, demokrasi mitingini düzenleyenlere değil, terör örgütü yanlılarına ve demokrasi karşıtı provokatörlere karşı alınmalıdır. "

"Mitingin hazırlık süreci boyunca güvenlik gerekçesiyle çıkartılan zorluklar, Alman Anayasa Mahkemesinin engelleme kararını onamasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. 15 Temmuz darbe girişimine karşı demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü savunan bir mitingin takdir ve teşvik edilmesi gerekirken fiilen ve hukuken engellenmeye çalışılması, demokrasi, ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü ilkelerine aykırıdır."

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de Alman mahkemesince verilen kararın demokratik değerlere aykırı olduğunu savundu.