Kılıçdaroğlu Yenikapı mitingine katılmayacak, heyet gönderecek

Kılıçdaroğlu Telif hakkı Reuters

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davet ettiği Yenikapı mitingine katılmayacağı, mitinge bir CHP heyetinin gönderileceği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Ağustos'ta İstanbul Yenikapı'da düzenlenecek 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi' için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli'ye davet göndermişti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "İnşallah 7 Ağustos meydanlardaki son günümüz olacak ama artık birleşmiş olan ellerimiz var, kalplerimiz var" demişti.

İzmir'de AKP ve HDP il başkanlarından CHP mitingine katılım açıklaması

Bu arada İzmir AKP ve HDP il başkanları, CHP tarafından 4 Ağustos'ta İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenecek mitingle ilgili açıklama yaptı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre AKP İzmir İl Başkanı Bülent Delican, "Demokrasi adına yapılan bir mitinge katılmamız kadar doğal bir şey olamaz. Demokrasi adına yapılan her etkinliğe katılırız. Davet edildik ya da edilmedik diye sorgulamayız bile" açıklamasını yaptı.

HDP İzmir İl Başkanı Mahfuz Güleryüz de mitinge katılmayı düşündüklerini söyledi.

Güleryüz, mitinge parti olarak olarak mı katılacaklarını yoksa temsilci mi göndereceklerinin henüz netleşmediğini belirtti.

Doğan Haber Ajansı, MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş'ın CHP'den resmi davet gelmediğini, MHP olarak mitinge katılma kararı almadıklarını söylediğini de aktardı.

Kılıçdaroğlu: Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek

Öte yandan CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada darbe girişimiyle ilgili, "Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girerse işte bunlar olur. Camiye siyaset girmemeli. Farklı inançlar var. Birilerinin emir ve komutasında olmamalı. Din farklı bir alan" dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında Gülen Cemaati mensuplarının devlete yıllar boyunca sızmadığını, bilerek yerleştirildiğini belirtti: "Birileri bunlar devlete sızdı diyorlar. Yok öyle bir şey, bunlar devlete bilerek ve istenerek yerleştirildi. Bu gerçeği bilelim."

CHP lideri, hükümet yetkililerinin 'devleti yeniden yapılandırcağız' açıklamalarına da tepki gösterdi:

"Biz devleti yeniden yapılandıracağız.' deniyor. Kimsin sen. Bu devlet senin devletin mi? Bu devlet hepimizin, 79 milyonun. Bu devlet hepimizin devletiyse yasaların parlamentoda çıkması lazım. Devletin yapısı ile bu kadar oynanmaz."