Financial Times: Türk ordusu Erdoğan'ın tepkisini hissediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı AP

İngiliz Financial Times gazetesi bugünkü sayısında Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapısında yapılacağı duyurulan değişikliklere sayfalarında yer verdi.

Gazetedeki Laura Pitel imzalı haber, "Türk ordusu Erdoğan'ın tepkisini hissediyor" başlığını taşıyor.

Haber, şu satırlarla başlıyor:

"Osmanlı Sultanı 1. Abdülmecid'in kurduğu Kuleli Askeri Lisesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinden daha uzun süredir üst düzey askeri yetkililer yetiştiriyor. Şimdi ise Türkiye'deki diğer askeri akademiler gibi kapanacak ve geçen ayki darbe girişimini izleyen reform dalgasında silip süpürülecek."

Financial Times, değişikliklerin siyasetçilerin generaller üzerindeki hâkimiyetini artırmayı ve "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümetini neredeyse deviren darbe girişiminin tekrarını önlemeyi" amaçladığını vurguluyor.

Ancak gazete, uzmanların orduyu yeniden inşa etmenin çok büyük bir iş olduğu ve bu durumun Türkiye'nin güvenliğini ve Ortadoğu'daki komşularında gözlenen kaosun önünde siper olma rolünü tehdit ettiği yönünde uyarılar yaptığını belirtiyor.

'Disiplin, hiyerarşi bozuldu'

Financial Times'ın görüşlerine yer verdiği John Hopkins Üniversitesi'nin Orta Asya-Kafkaslar Enstitüsü'nden Halil Haraveli, "Türkiye için çok belirsiz bir dönem. Disiplin bozuldu. Hiyerarşi bozuldu. Gördüklerimiz hükümetin içinde bir patlama yaşayan orduyu kontrol altına almak için umutsuz bir girişimi" diyor.

Türk general ve amirallerinin yüzde 40'ının darbe girişimiyle suçlandığını hatırlatan Financial Times, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bu kadar büyük değişikliklerin, parlamentoda tartışılmadan ve onaylanmadan "nefret ve güvensizlikle" yapılamayacağı yönündeki sözlerini de taşıyor sayfalarına.

Telif hakkı AFP

Haber şöyle devam ediyor:

"Bu çalkantı Cumhurbaşkanı için daha acı olmalı. Çünkü onun iktidarında, eski müttefiki Fethullah Gülen'in destekçilerinin yardımıyla, darbe girişimi planladıkları gerekçesiyle ordudan bir dizi tasfiye yapıldı. İşte bu tasfiyeler geçen ayki darbe girişimine karışanların orduda yükselmesinin yolunu açtı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Erdoğan'ı Gülenci subayların orduya sızması konusunda birçok kez uyardığını ancak uyarılarının dikkate alınmadığını söyledi."

Atlantik Konseyi adlı düşünce kuruluşundan Aaron Stein da, "Bunlar bize darbe planladıkları söylenen ve dolayısıyla ordudan atılan insanlardı. Geçen ayki darbe girişimiyse onların yerine gelenler tarafından gerçekleştirildi" diyor.

'Batılı modele yakın'

Financial Times, Türkiye'de bazı kesimlerin Erdoğan'ın ordudaki değişikliklerini desteklediğini de belirtiyor. Savunma uzmanı Arda Mevlütoğlu, değişikliklerin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin denetimini Batılı ülkelerdeki modele daha yakın bir hale getireceğini söylüyor.

Halil Karaveli ise değişikliklerin "panik" havasıyla duyurulduğu ve emir komuta zincirinde bir bozulmaya yol açacağı görüşünde.

Karaveli, "Operasyonel düzeyde ellerinden geldiğince savaşmaya devam edeceklerdir. Ancak bu zaten demoralize olmuş bir kurumdu. Şimdi tamamen çöktü. Kürt ayrılıkçılığı ve IŞİD gibi tehditlerle nasıl mücadele edecekler? Tehditleri dengeleme kabiliyetlerine kesin olumsuz bir etkisi olacak" diyor.