Kiev ve Moskova Kırım çevresinde askeri varlığını artırıyor

Ukrayna ordusu Telif hakkı AFP

Rusya'nın Ukrayna'yı Kırım'a özel harekât timleri göndermekle suçlamasından sonra iki ülkeden de gerilimin tırmandığına işaret eden yeni askeri adımların atıldığı açıklamaları geldi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bu akşam Ukrayna'nın çağrısı üzerine konuyu görüşmek üzere kapalı bir toplantı yapmaya hazırlanıyor.

İki ülke arasındaki gerginlikte son olarak Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya'yı yeni bir operasyona hazırlanmakla suçladı ve 2014'te Rusya tarafından ilhak edilen Kırım çevresindeki askeri varlığı artırma emri verdi.

Poroşenko, Ukrayna birliklerine de 'teyakkuza geçmelerini' de söyledi.

Cumhurbaşkanı aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le giderek artan gerilimi görüşmek istediğini de dile getirdi.

Poroşenko, Dışişleri Bakanlığı'ndan bir telefon görüşmesinin zeminini hazırlamak üzere çalışmasını talep ettiğini ifade etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü ise Çarşamba gününden bu yana, önceden planlanmış olan askeri tatbikatların icra edildiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tatbikatlara tepki göstermiş ve Kiev yönetimini 'terör taktikleri' kullanarak Kırım'da gerilimi yükseltmekle suçlamıştı.

Telif hakkı AFP
Image caption Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusundaki ordulara teyakkuza geçme talimatını verdi.

Ukraynalı özel harekatçılar iddiası

Dün Rusya'nın istihbarat birimi FSB, hafta sonu Ukrayna ordusuna bağlı özel harekâtçıların yanlarındaki patlayıcılarla Kırım'a sızmaya çalıştığını, çıkan çatışmalarda bir Rus askerinin ve bir de FSB ajanının öldürüldüğünü iddia etmişti.

Ukrayna iddiaları reddederken, ABD de Rusya'nın iddialarını destekleyecek yönde herhangi bir bulgu olmadığını ifade etmişti.

Ancak FSB'nin yaptığı açıklamalardan sonra bir güvenlik zirvesi toplayan Putin, 'Kırım halkının ve bölgedeki altyapının güvenliğinin sağlanması için ilave tedbirler alınması' yönünde talimat verdi.

Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada "Terörle mücadele tedbirleri ve olası senaryolar dikkatli biçimde gözden geçirildi" denildi.

'Tehlikeli oyun'

Telif hakkı AFP
Image caption Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın Kırım yakınlarındaki askeri tatbikatlarını 'Tehlikeli bir oyun' olarak niteledi.

Putin de açıklamasında, bir Rus askeri ve bir FSB ajanının öldürüldüğü iddialarını hatırlatarak "Elbette bu olayların göz ardı edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu tehlikeli bir oyun" dedi.

Rusya gelecek ay ülkede düzenlenecek olan genel seçimler öncesinde, Ukrayna'nın Kırım'daki istrikrarı bozmak istediğini iddia ediyor.

Ukrayna ise Rusya'nın Kırım'da gerginliği tırmandırarak yeni bir askeri harekâtın ön hazırlığını yaptığını savunuyor.

2014'te Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı isyancılar ve Ukrayna ordusu arasında çatışmalar başlamış ve bir yılı aşkın süre devam eden olaylarda 90 bin civarında kişi hayatını kaybetmişti.

ABD ve Avrupa Birliği, Moskova'yı Ukrayna'daki isyancılara destek vermek ve askeri çatışmalara dahil olmakla suçluyor ve Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.

İlgili Konular

İlgili haberler