Fransız Alpleri'nde gece teleferikte mahsur kalan turistler kurtarıldı

Helikopterler kurtarma çalışması yapıyor. Telif hakkı AP
Image caption Kurtarma operasyonlarında Fransız, İtalyan ve İsviçreli ekipler çalıştı.

Fransız Alpleri'ndeki Mont Blanc buzulları üzerindeki teleferiklerde gece boyu mahsur kalan turistler sabah saatlerinde devam eden kurtarma çalışmasıyla kurtarıldı.

Karanlıkla birlikte bulutların da görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle kurtarma çalışmalarına Perşembe gecesi ara verilmişti.

Perşembe gecesi teleferiklerde mahsur kalan 48 kişi helikopterlerle kurtarılmıştı, yere yakın olan teleferiklerdeki 30 kişi ise kurtarma görevlilerinin yardımıyla teleferiklerden indirilmişti.

Ancak hava karardıktan sonra kurtarma ekipleri 33 turisti geceyi teleferikte geçirmek durumunda bırakmak zorunda kaldı. Turistlerin içinde 10 yaşında bir çocuk da vardı.

Telif hakkı AFP
Image caption Turistler, 3 bin 800 metre yükseklikteki teleferiklere Mont Blanc'ın panoramik manzarasını görebilmek için biniyor.

3 bin 800 metre yükseklikteki teleferiklerde mahsur kalan turistlere Alplerin soğuk gece koşullarına dayanabilmeleri için battaniye, yemek ve su verildi.

Teleferikleri taşıyan kabloların birbirinin üstüne binmesiyle Perşembe gecesi mahsur kalan 33 kişi sabah saatlerinde kurtarma ekipleri kablolardaki gerilimi azaltmayı başarınca kurtarıldı.

Perşembe gecesi yere yakın olan teleferiklerden kurtarılan turistlerden Kathy Cook "Teleferik öğleden sonra 14:30'da yola çıkmıştı, bizi ancak gece yarısı çıkarabildiler. Helikopterlerle yaptıkları kurtarma çalışması sis yüzünden başarısız oldu, sonra bizi güvenle aşağı indirebileceklerini söylediler" dedi.

Operasyonda yer alan polis memuru Col Frederic Labrunye AFP'ye "Bu kurtarma operasyonunun büyüklüğü gerçekten inanılmazdı. Kurtarıcı ekipler mahsur kalan turistleri birbirine 5 kilometre yakınlıkta 36 teleferikten çıkarmak zorundaydı. Helikopterlerin kabloların üstünden uçması ve kurtardığı insanları masa büyüklüğündeki küçük güvenli bir bölgeye indirmesi gerekiyordu" dedi.

Telif hakkı AFP
Image caption Helikopterler havanın kararması ve soğuması nedeniyle kurtarma operasyonunu Cuma sabahına bırakmak zorunda kaldı.

Başka bir turist "Son saatler çok çok uzun sürdü. Operatörler üç kablonun birbirine karıştığını ve çözülmesi gerektiğini ama yapamadıklarını söylediler" dedi.

Yerel polis şefi Stephane Bozon AFP'ye "Gece boyunca onlarla iletişim halindeydik, üşüdüklerini söylediler" dedi.

Teleferik şirketinin sahibi Mathieu Dechavanne kabloların "tam olarak anlaşılamayan nedenlerden dolayı" ancak büyük ihtimalle kuvvetli fırtına nedeniyle karıştığını söyledi.

İlgili Konular