Sınır ötesi harekat tezkeresi Meclis'ten geçti

Telif hakkı AFP

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yapması için hükümete verilen izni bir yıl uzatan tezkere Meclis'te AKP, CHP, ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi.

HDP tezkereye 'hayır' dedi.

Tezkereye göre, TSK, 30 Ekim 2017'ye kadar sınır ötesi operasyon yapabilecek. 2015'te kabu edilen tezkerenin süresi 17 Ekim'de doluyordu.

İkinci yasama yılının ilk oturumunda yapılan oylamadan sonra meclis birleşimi kapatıldı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık oylama öncesinde "Devletin tüm kurumlarında ve özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerimizde tek bir hain kalmayıncaya bu kararlılığımız sürecektir. Ayrıca bu mücadeleyi sulandırmaya yönelik hiçbir faaliyete de müsaade edilmeyecektir" dedi.

Işık şöyle konuştu:

"PKK ve PYD, aynı terörist havuzunu ve lider kadroyu paylaşmaktadır. PYD'ye yapılan silah ve teçhizat yardımlarının Türkiye'de terörist eylemler yapan PKK'lı teröristlere ulaştırıldığına dair elimizde kuvvetli deliller bulunmaktadır.

"Son yıllarda komşularımız Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmeler ile saldırılarını günden güne artıran DEAŞ da ülkemizin güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden bir diğer terör örgütüdür. Söz konusu terör örgütü, yalnızca Orta Doğu bölgesine değil, aynı zamanda küresel olarak tüm ülkelerin güvenlik ve istikrarına karşı ciddi bir tehlike arz etmektedir."