Irak: Türkiye Musul operasyonunda yok

Başika'da IŞİD'e yönelik operasyonlar. Telif hakkı AFP

Irak ordusundan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Musul operasyonunda yer aldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

Irak ordusunun müşterek harekât merkezi sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, operasyonlara hiçbir Türk unsurunun dahil olmadığı ifade edildi.

Türkiye dün Başika kampında bulunan askeri unsurlarıyla Musul operasyonuna katılan peşmerge güçlerine destek verdiğini açıklamış ve Musul çevresindeki IŞİD hedeflerinin topçu atışlarıyla vurulduğunu söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım da Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı sonrası, gazetecilerin ilerleyen günlerde Musul'a yönelik bir operasyon olup olmayacağına ilişkin sorusuna, "Bu ne? Yapılan ne?" yanıtını vermişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Musul operasyonu: Canımızı kurtarmak için kaçıyoruz

Peşmerge: Başika kuşatma altında

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) yakın Rudaw haber ajansı ise devam eden Musul operasyonu kapsamında peşmerge güçlerinin Başika kasabasını abluka altına aldığını aktardı.

Daha önce peşmergenin kasabaya girdiği haberleri gelmiş ancak daha sonra bu haberler yalanlanmıştı. Rudaw'a konuşan peşmerge komutanları, Başika'ya giden tüm yolların kontrol altına alındığını söyledi.

Başika kasabası IŞİD için önemli bir ikmal noktası olarak görülüyordu.

Telif hakkı AFP
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başika üssünü 'Türkiye'nin güvenliğinin sigortası' olarak tanımlıyor.

Başika gerginliği

Irak ordusunun yanı sıra Şii milisler ve peşmerge güçleri Musul'a ilerlemeye çalışıyor. Geçen hafta başlatılan kapsamlı operasyona ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon ise hava desteği veriyor.

Türkiye, Başika'da eğittiği yerel Sünni güçlerin Musul operasyonuna dahil edilmesini talep etse de şu ana kadar Türkiye destekli güçler operasyonda rol oynamadı.

Bağdat yönetimi Türkiye'nin Başika kampını terk etmesini istiyor ve bölgedeki Türk askeri varlığının uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunuyor.

Türkiye ise Başika'ya Bağdat'ın daveti üzerine geldiğini anımsatıyor ve Başbakan Haydar el İbadi'yi mezhepçi politikalar izlemekle suçluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul'un Türkiye'nin ulusal güvenliği için büyük önem arz ettiğini ifade ederek "Başika üssümüz konusunda da kimse konuşmasın. Bu üs orada duracaktır" demişti.

İlgili Konular

İlgili haberler