TSK: 'Fırat Kalkanı'na katılan muhalifler hedef alındı

Suriye Telif hakkı AFP
Image caption Türkiye, 'Fırat Kalkanı'na katılan Suriyeli muhaliflere hava ve topçu desteği vermeye devam ediyor. Türkiye destekli muhalifler hem IŞİD'le hem de YPG ile çatışmalara girmişlerdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yapılan açıklamada, 'Fırat Kalkanı' harekâtı kapsamında Suriye'nin kuzeyinde ilerleyen muhaliflerin IŞİD'e karşı çatışırken havadan hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada "Suriye rejimine ait olduğu değerlendirilen helikopterden varil bombası atıldı" dendi.

İki muhalifin hayatını kaybettiği, beş muhalifin ise yaralandığı belirtiliyor.

Varil bombası saldırısının Mare ve El Bab arasında kalan köylerden Tel Madik ve Tel Cican yakınlarında gerçekleştiği ifade edildi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri dün her iki köyü de IŞİD'in elinden aldıklarını duyurmuşlardı.

Türkiye destekli muhalif gruplar, El Rai'nin IŞİD'den alınmasının ardından El Bab'a ilerlemeye başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekâtı'nın El Bab'a kadar genişlemesi gerektiğini, Türkiye'nin sınır güvenliği için bu ilerlemenin büyük önem taşıdığını ifade etmişti.

Henüz Şam yönetiminden olayla ilgili bir açıklama gelmiş değil.

Saldırının Suriye ordusu tarafından gerçekleştirildiği teyit edilirse, yaklaşık iki buçuk ay önce başlatılan harekât kapsamında Suriye ordusunun ilk kez Türkiye destekli muhalifleri hedef aldığı anlamına gelecek.

İlgili haberler