86 yaşındaki kadın, korsan zombi oyunu indirmekle suçlandı

Metro 2033 Telif hakkı METRO2033
Image caption Metro 2033 isimli söz konusu oyun, nükleer savaş sonrası Moskova’da geçiyor. Oyuncular, şeytani mutantlardan insanlığı kurtarmaya çalışıyor.

Kanadalı 86 yaşında bir büyükanne olan Christine McMillan, hobi olarak zombi öldürmüyor. Esasen bunu başarabileceği bilgisayar oyunlarını oynayan birisi de değil.

Bu nedenle, onu korsan oyun indirmekle suçlayan bir mektup, kapısına getirildiğinde tabiatıyla şaşırdı.

Mektup, 86 yaşındaki kadını, korsan oyun indirmekle suçlanmakla kalmıyor, binlerce dolar ceza ile karşı karşıya olduğunu da haber veriyordu.

Christine McMillan, bunun bir aldatmaca olabileceğini düşünerek, internet servis sağlayıcısı şirketi aradı. Ama şirket, mektubun da, karşı karşıya olduğu 5000 Kanada doları cezanın da gerçek olduğunu söyledi.

Kanada yasaları, korsan indirmenin "tespit edilmesi" durumunda, internet servis sağlayıcılarını, kullanıcının tam adresini açıklamak konusunda mecbur bırakıyor.

"McMillan Olayı"nda da internet sağlayıcısı, içerik sahibininin "korsan oyun indirme" iddiasına güvenerek, 86 yaşındaki kadının adresini açıkladı.

Olayın medyaya yansıması sonrası ise karşılıklı açıklamalar geldi.

Suçlamanın hedefindeki McMillan, bir Kanada televizyonuna "Ben 86 yaşındayım. Bilgisayarıma da benden başkası dokunmuyor. Bu yaşta neden bir bilgisayar oyununu korsan olarak indiriyim" açıklamasını yaptı.

İnternet servis sağlayıcı yaşanan olayı, "talihsiz bir anormallik" olarak tarif etti.

Ancak olay, bir başka boyutuyla da tartışma başlatmış durumda.

"McMillan Olayı" benzeri binlerce vaka var

"McMillan Olayı" binlerce Kanadalının benzer ceza uyarılarına maruz kalmış olabileceğini ve hatta mahkeme sürecinden kaçınmak için belirtilen para cezalarını ödemiş olabileceklerini ortaya çıkardı.

BBC'nin konu ile ilgili konuştuğu uzmanlar ise böyle durumlarda cezai sorumluluğun olamayacağını, çünkü suç işlendiği iddia edilen bilgisayarların başkaları tarafından kullanılmış olabileceğini söylüyor.

TorrentFreak isimli internet sitesine göre, böyle davalarda firmalar, suçlanan kişinin "korkarak" ödeme yapacağına güveniyor.

Site, "Suçlanan insanların konu hakkındaki hukuki bilgisizliği, firmaların en önemli kozu. İnsanlar haklarında dava açılacağını düşünüyorlar. Oysa bildiğimiz kadarıyla böyle açılmış bir dava bulunmuyor" diyor.

BBC'nin ulaştığı, Metro 2033 isimli oyunun haklarını elinde bulunduran firma, ellerinde çok örnek olduğunu, emsal olması için bir dava açacaklarını söylüyor.

Bu arada, 86 yaşındaki Christine McMillan, cezayı ödemeyi düşünmediğini açıkladı.