4 Kasım 2016 İngiltere Basın Özeti

Daily Telegraph manşeti Telif hakkı TWITTER
Image caption Daily Telegraph, yüksek mahkemenin kararını, "Hakimler Halka karşı" başlığı ile duyurdu.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı ile sonuçlanan Brexit referandumuyla ilgili yüksek mahkemenin verdiği karar tüm İngiliz gazetelerinin manşetlerinde yer alıyor.

Referandum sürecinde "Brexit yani ayrılma yanlısı" bir tutum ortaya koyan gazetelerden Daily Telegraph, kararı, "Hakimler Halka karşı" başlığı ile yorumluyor.

Ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına yönelik müzakerelere Parlamento onayı olmadan başlanamayacağı hükmünü veren, 3 hakimin fotoğraflarının ve isimlerinin yer aldığı ön sayfa haberinde, sürecin anayasal bir krize dönüşebileceği ifade ediliyor. Haberde eski bakanlardan Duncan Smith'in "Bunun eşi benzeri yok. Hakimler, hükümet ve parlamentoya işi nasıl yapacaklarını söylüyor" cümlesi dikkat çekiyor.

Telegraph, parlamentodaki 650 vekilin, 480'inin "AB'de kalma" yanlısı olduğunu, "Brexit'in 2019'a sarkabileceğinin konuşulduğuna da baş sayfa haberinde yer veriyor.

Gazetenin ön sayfasında, referandum sürecinde ayrılık cephesinin en önemli politik figürlerinden olan Ukip partisinin eski lideri Nigel Farage'ın da bir değerlendirme yazısı bulunuyor. Farage'ın yazısının ilk cümlesi şu; "Görünen o ki, büyük bir ihanetle karşı karşıyayız"

'Gümrük birliği ve ortak pazarda kalınabilir'

"May'in Brexit takvimi yüksek mahkemenin kararı ile çıkmaza girdi" başlığını atan Financial Times gazetesi, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Mart 2017'ye kadar ayrılık sürecini sonlandırma kararlılığının, ortaya çıkan son durumla değişebileceğini yazıyor. Haberdeki en dikkat çeken ifadelerden biri, AB yanlısı parlamenterlerin, kararı daha "yumuşak bir Brexit" için fırsata dönüştürebileceği üzerine.

Financial Times, İngiliz parlamentosundaki Avrupa Birliği yanlısı bloğun, May'i "gümrük birliğinde ve ortak pazarda" kalma yönünde taviz vermeye ikna edebileceği yorumuna haberde yer veriyor.

İngiltere'de erken seçim senaryoları

The Times'ın manşeti ise karar sonrası İngiltere'de en çok dile getirilen konulardan biri olan "erken seçim" senaryosuna ilişkin.

Gazete baş sayfa haberinde, "Theresa May'in neden erken seçime gitmek zorunda kalabileceğine" ilişkin açıklamalar ve senaryolar yer alıyor. Brexit karşıtlarının büyük çoğunluk olduğu parlamentonun, süreci uzatabileceği, May'in "rehin" kalmak yerine 2017 yılında bir erken seçime gidebileceği yorumu haberde dile getiriliyor.

'İskoçya dahil olup olmamayı tartıyor'

Guardian gazetesi de baş sayfasını ve politika sayfalarının önemli bir bölümünü haberin yankılarına ayırıyor. O sayfalardan birinde "İskoçya dahil olup olmamayı tartıyor" başlığı dikkat çekiyor.

İskoçya özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon'ün kararla ilgili görüşlerine yer verilen haberde, "bu karar İngiliz hükümetinin nasıl bir kaos ve kafa karışıklığı içinde olduğunu göstermesi açısından büyük önem taşıyor ifadesi öne çıkıyor.

İskoçya Ulusal Partisi'nin , Avam Kamarasında 56 vekili bulunduğunu hatırlatan Sturgeon'un, "İskoç vekiller, İskoçya halkının isteği ve çıkarı dışında herhangi bir karara oy vermeyecektir" cümlesi de haberde yer alıyor.

Telif hakkı AFP
Image caption The Daily Telegraph'ta 'Trump'la dünya daha güvenli olabilir' manşeti öne çıkıyor.

'Trump'la dünya daha güvenli olabilir'

Başkanlık seçimlerine 4 gün kala, İngiliz gazetelerinin ikinci önemli haber durağı Amerika. Gazetelerde, son 10 günde başa baş bir duruma gelen yarışın son durumuna ilişkin haberler yer alıyor. Independent gazetesi, seçimlerle ilgili sayfasında, Clinton'ı küçük bir farkla da olsa önde gösteren anketi öne çıkarmış.

New York Times gazetesi ve CBS televizyonunun ortak anketine yer verilen haberde, "Demokratların adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump karşısında 45'e 42 önde göründüğü" verisi yer alıyor.

The Daily Telegraph gazetesinin seçim sayfasında ise, İngiliz Silahlı Kuvvetleri'nin eski komutanı Lord Richards'ın "Aksine Trump dünyayı daha güvenli bir yer haline getirebilir" başlığı dikkat çekiyor.

Haberin devamında, Richards'ın neden böyle düşündüğünü açıkladığı cümleler yer alıyor; "Bence şu an dünyanın içinde bulunduğu riskli durumun nedeni, karşılıklı anlayışsızlık ve empati eksikliği. Dolayısıyla Trump'ın bu mevcut ortamda, büyük devlet ilişkilerini yeniden düzenleyebileceğini, bunun da ironik bir şekilde, dünyayı daha güvenli bir hale getirebileceğini düşünüyorum."