Yeni Zelanda'da deprem: 2 kişi hayatını kaybetti

Wellington deprem manzaraları Telif hakkı Getty Images
Image caption Wellington'daki Amora Oteli'nde kalanlar battaniye altında ısınmaya çalıştı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinin 91 kilometre güneyinde 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Polis, depremde iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gece yarısını biraz geçe meydana geldiği açıklanan depremden iki saat sonra bir tsunami dalgasının kuzey doğu kıyısına ulaştığı bildirildi.

North Canterbury bölgesine ulaşan dalganın 1 metre büyüklüğünde olduğu açıklandı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Yeni Zelanda'da 7.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yeni Zelanda Sivil Savunma Bakanlığı, doğu kıyısında yaşayan herkese yüksek alanlara çıkma çağrısı yaptı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, depremin merkez üssüne yakın sahillerde 3 ila 5 metrelik tsunami dalgası oluşabileceği uyarısı da yapıldı.

Afet Bakanlığı, depremde hayatını kaybeden olup olmadığı ya da yaralı sayısına ilişkin değerlendirme yapmak için ise erken olduğunu duyurdu.

Christchurch kentine 200 kilometre uzaklıktan olan başkent Wellington'da da deprem şiddetli şekilde hissedildi, bazı binalarda "ciddi hasar" oluştu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin büyüklüğünü 7.8 olarak açıkladığı deprem sonrası 6.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı da kaydedildi.

Yerel saatle 01:45'te bu kez South Island'da 6.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, ikinci depremin derinliğini 10 kilometre olarak verdi.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, depremle ilgili, "Umarım bu deprem sonrası herkes iyidir" açıklaması yaptı.

2011'de Güney Adası'ndaki Christchurch kentinde yaşanan 6.3 büyüklüğündeki depremde 185 kişi hayatını kaybetmişti.