Avusturya'nın müzakereler askıya alınsın önerisine destek çıkmadı

AB Dışişleri Bakanları Telif hakkı AFP

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Türkiye'de son dönemde özellikle muhalifleri hedef alan operasyonları eleştirirken, Avusturya'nın müzakerelerin askıya alınması çağrısına ise destek vermedi.

Türkiye'deki son gelişmeler, Brüksel'de dün yapılan toplantının ilk gündem maddesini oluşturuyordu. Bazı AB üyeleri, müzakerelerin askıya alınmasını önerse de toplantıdan bu yönde bir karar çıkması beklenmiyordu.

Müzakerelerin askıya alınmasını öneren Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, "Görüşmelerin devam etmesi taraftarı değilim ve bu Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde yeri olmadığını düşünüyorum" dedi.

Lüksemburg ve Belçika da Türkiye'ye yönelik eleştirel bir tutum benimseyen diğer ülkeler arasında yer alıyor. Ancak AB'nin en güçlü üyelerinden Fransa ve Almanya, müzakerelerin askıya alınmasının yarardan çok zarar getireceğini düşünüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ankara'ya yapacağı bir günlük resmi ziyaret öncesi gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Türkiye, bizim için yalnızca iki ülke arasındakiyakın ikili ilişkilerden dolayı değil, böylesine zor bir dönemde diyalogun durdurulmasının bedelini ödeyemeceğimiz için de çok önemli bir ülke" diye konuştu.

AB'den çıkmaya hazırlanan İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Boris Johnson da Türkiye'nin köşeye sıkıştırılmaması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Aralık'taki liderler zirvesinde yine gündemde

Reuters'a konuşan bir AB yetkilisi, 15-16 Aralık'ta düzenlenecek liderler zirvesinde Türkiye'deki durumun gözden geçirileceğini söyledi.

Yetkili, "Müzakerelerin askıya alınması için çoğunluğun oyu gerekiyor. Şu aşamada çoğunluğun sağlanamayacağı çok açık" dedi.

Bununla birlikte, AB toplantısında Türkiye'nin idam cezasını geri getirme planları da ele alındı ve bazı ülkeler bu konuyla ilgili kaygılarını dile getirdi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini gazetecilere yaptığı açıklamada, idam cezası "AB için kesinlikle bir kırmızı çizgi" diye konuştu.

Reuters'ın haberine göre, diplomatlar, Johnson'ın dünkü toplantıda yaptığı Türkiye ile ilgili "eyleme dayalı bir ilişki" kurulması gerektiğini savunduğunu belirtti.

Diplomatlara göre, Johnson konuşmasında insan haklarının ikincil bir konu olduğunu ima etmekle birlikte, Türkiye'yi daha fazla yabancılaştırmadan "yapıcı bir şekilde nasıl etki edilebileceğini" görüşmek gerektiğinin altını çizdi.

Erdoğan'dan müzakere resti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz'un "İdam geri gelirse, AB müzakeleri durur" sözlerine sert yanıt vermişti. Schulz'a hitaben "Kimsin sen ya, kimsin sen?" diyen Erdoğan, Avrupa Birliği'yle üyelik müzakerelerinin de referanduma götürülebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Milli Tarım Projesi Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, "Bakıyoruz 'Müzakereleri durdururuz' diyorlar. Geç kaldınız ya. Hemen kararınızı verin. Ben de Cumhurbaşkanı olarak diyorum ki, yıl sonuna kadar sabredelim. Sonra millete gidelim. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil mi?" demişti.

İlgili Konular

İlgili haberler