Siirt'te bakır madeni göçtü: 4 işçi hayatını kaybetti, 12 işçi kayıp

Madenköy Telif hakkı DHA

Siirt'in Şirvan ilçesindeki Madenköy'deki bakır madeninde bu akşam 20:30 civarında bir göçük meydana geldi.

Siirt Valiliği, Şirvan İlçesi'ne bağlı Maden Köyü'nde göçük altında kalan 4 işçinin cesedinin çıkarıldığını açıkladı.

12 işçi ise hâlâ göçük altında. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Siir Başsavcılığı maden faciasıyla ilgili olarak soruşturma başlattı.

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada göçük altında 14 işçinin bulunduğunu belirtip, bir işçinin ise yaralı olarak kurtarıldığı bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Her ay 100'den fazla işçi ölüyor

Soma'dan sonra Türkiye'de ne değişti?

Telif hakkı DHA

25 Temmuz'da da göçük meydana gelmişti

'Doğan Haber Ajansı'na göre 3 vardiya halinde 15 kişilik ekipler halinde çalışan işçiler, yamaçtan kopan binlerce ton toprak veya kaya parçasının sahaya akması nedeniyle göçük altında kaldı.

Ajans, aynı bölgede 25 Temmuz tarihinde de heyelan meydana geldiğini, o tarihte de 6 kamyon ve 2 iş makinasının göçük altında kaldığını aktardı.

Madenköy'deki bakır madenini işleten, Ciner Grubu'na bağlı Park Holding altında faaliyet gösteren Park Elektrik Üretim Madencilik AŞ'nin internet sitesindeki bilgilere göre 1969 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan maden, 2004 yılında kendilerine devredilmişti.

Borsa'da işlem gören Park Elektrik Üretim Madencilik'ten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderilen açıklamada, "Şirketimizin Siirt'in Şirvan ilçesinde bulunan Madenköy bakır madeni sahasında ilk belirlemelere göre aşırı yağışlar nedeniyle heyelan meydana gelmiştir. Kurulan kriz masasının çalışmaları devam etmektedir. Bölgede toprak kayması riskinin devam ettiği de dikkate alınarak üretime ara verilmiştir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır" dendi.

İlgili Konular