'Cinsel istismar' tartışması: CHP AYM'yi işaret etti, AKP önergeyi çekmiyor

Mustafa Elitaş ve Levent Gök Telif hakkı TBMM
Image caption CHP'ye göre 'cinsel istismar' önergesinin yasalaşması için nitelikli çoğunluk aranmalı. AKP ise önergenin arkasında.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) altı milletvekilinin TBMM'ye getirdiği ve 'bazı cinsel istismar suçlarına af getirmekle' eleştirilen önerge Salı günü Meclis Genel Kurulu'nda oylanacak. Oylama öncesi Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) ve AKP'den karşılıklı açıklamalar geldi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "AKP cinsel istismar önergesini çekmezse, konuyu şekil yönünden acil olarak Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise "Bu yapılan düzenleme bir ihtiyaca yöneliktir. Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır, kapsamayacaktır. Bu aynı zamanda bir af değil, düzenlemedir. Eğer MHP ya da CHP'nin önerileri varsa bunları da dinlemeye hazırız. Yeni bir şey konuşulması için yeni bir teklif verilmesi gerekir" diye konuştu.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş de önergenin af getirmediğini söyledi.

"Cinsel istismar önerimizin doğru olduğunu savunuyoruz. Amacımız mağduriyet yaratmak değil" diyen Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Muhalefetle görüşeceğiz, gerekirse düzenleme yapacağız. CHP farklı bir öneriyle gelirse değerlendirebiliriz. Yarın tasarının son oylamasını yapacağız. Düzenlemenin geri çekilmesi söz konusu değil" dedi.

AKP, 'cinsel istismar' önergesinde neden eleştiriliyor?

Yıldırım: 'Cinsel istismar' düzenlemesi tecavüze af değil

Batı'da çocuğa yönelik cinsel istismar nasıl cezalandırılıyor?

CHP'li Gök: Yasalaşırsa da AYM'ye gideriz

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, AKP'nin "cinsel istismar" düzenlemesine gelen tepkilerin ardından, bu düzenlemeyi de içeren ve 45 maddesi kabul edilmiş olan Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) tasarısını tümüyle geri çekmekten başka çaresi olmadığını, yasanın geçmesi durumunda da Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini söyledi.

CHP milletvekillerine göre, AKP'nin "bir mağduriyetin giderilmesi" olarak tanımladığı önerge, bir af niteliğinde ve Meclis'te nitelikli çoğunluğun aranacağı özel bir oylama gerektiriyor.

Levent Gök, düzenlemenin geçici, genel ve özel bir af niteliğinde olduğunu söyleyerek, böyle bir düzenlemenin yasalaşmasının Anayasa'nın 87'nci, Meclis iç tüzüğünün 92'nci maddelerine göre milletvekili sayısının beşte üçünün kabulüyle mümkün olduğunu söyledi. CHP'li Gök, düzenlemenin nitelikli çoğunluk aranmadan yasalaşması durumunda Anayasa Mahkemesi tarafından "Rahşan affı" gibi iptal edileceğini de belirtti.

Bu gerekçeyle önergeyi "düşmüş bir önerge" olarak niteleyen Gök, "Anayasa Mahkemesine şekil yönünden, iptali yönünden götüreceğimiz tartışmasız olan bu yasanın tüm maddelerinin iptali sonucunu doğuracaktır" dedi.

'CHP ve MHP, başka bir teklifleri varsa getirsin'

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuya ilişkin değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş ise düzenlemenin "bir ihtiyaca binaen" yapıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Türkiye'de fiilen var olan bir uygulamadan, törelerden kaynaklanan birtakım uygulamalardan kaynaklanan gerekçelerle gündeme getirilmiştir. Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Kapsamayacaktır da. Bu konuda CHP ve MHP'nin de başka teklifleri varsa bu teklifleri de değerlendirmeye açık olduğumuzu ifade ediyoruz. Yarın konu TBMM'ye gelecek. CHP ve MHP'nin başka bir teklifi varsa değerlendirilecek bir konu olarak bunu gündeme getireceklerse değerlendirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün, konuyu şekil yönünden Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacakları yönündeki açıklaması sorulan Kurtulmuş, "Şu andaki haliyle düzenleme, o tarihten önceki durumu ilgilendiren bir düzenlemedir. Af değildir. Sadece hukuki bir düzenlemedir" dedi.

AKP'li Ramazan Can: Gerekirse düzeltme yapılabilir

Tartışma yaratan önergede imzası olan AKP milletvekillerinden Ramazan Can ise yasa tasarısı ile ilgili olarak "gerekirse düzeltme yapılabilir" dedi.

Ramazan Can, Başbakan Yıldırım'ın partinin kadın vekilleriyle buluşma toplantısında medya mensuplarına yaptığı açıklamada, "resmi evlilik şartı" getirilmesi durumunda 16 yaşından küçüklerin bu öneriden yararlanamayacağını söyleyerek, AKP'nin yasada değişiklik düşünmediğini söyledi.

Geçen hafta TBMM'de 184 oyu bulamayan önergeye göre, "cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılıyor" ve hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesine karar veriliyor.

Evliliğin failin kusuruyla bitmesi halinde fail hakkındaki hüküm tekrar uygulanıyor.

Telif hakkı Getty Images
Image caption AKP önergenin arkasında olduğunu açıkladı.

Yasa ne diyor?

Anayasa'da yer alan genel ve özel af çıkarılabilmesine ilişkin 87. maddede, "TBMM üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu sağlanmalıdır" ifadesi yer alıyor.

TBMM İçtüzüğü'nün "Ölüm cezalarının yerine getirilmesine dair kanun tasarıları ile genel veya özel af ilanını içeren kanun tasarı ve teklifleri" başlıklı 92. maddesinde de bu durum "Genel veya özel af ilanını içeren tasarı veya tekliflerin Genel Kurulda kabulü Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile mümkündür" şeklinde tanımlanmış durumda.

İlgili Konular