Erdoğan: Hükümet istismar yasası eleştirilerini dikkate almalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'li altı milletvekilinin TBMM'ye getirdiği ve 'bazı cinsel istismar suçlarına af getirmekle' eleştirilen önerge için "Hükümet eleştirileri dikkate almalı" dedi.

Erdoğan Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada "Hükümetin, toplumun değişik kesimlerinden gelen eleştiri ve önerileri dikkate alarak, geniş bir mutabakat içerisinde bu sorunu çözmesinde büyük fayda görüyorum." dedi

Kanun tasarısı vesilesiyle kamuoyunda geniş bir tartışma başladığını söyleyen Erdoğan " Tartışmaya konu kanun tasarısına eklenen bir fıkranın, ülkede önemli bir toplumsal sorun olan, kanunun izin verdiği yaşın altındaki evlilikler sebebiyle ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi niyetiyle hazırlandığını anlaşılıyor" diye konuştu.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Görevi, sorunlara çözüm üretmek olan siyaset kurumunun, bu önemli toplumsal sıkıntının çözümüne yönelik arayış içinde olmasından daha tabii bir durum yoktur. Ancak, söz konusu kanun tasarısının görüşmeleri esnasında başlayan tartışmanın, kamuoyunda çok farklı tepkilere, eleştirilere, önerilere neden olmasının, konunun yeniden ele alınmasını gerektirdiği açıktır."

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bugün TBMM'de oylanması beklenen ancak komisyona geri çekilen , "AKP cinsel istismar önergesini çekmezse, konuyu şekil yönünden acil olarak Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız." demişti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise "Bu yapılan düzenleme bir ihtiyaca yöneliktir. Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır, kapsamayacaktır. Bu aynı zamanda bir af değil, düzenlemedir. Eğer MHP ya da CHP'nin önerileri varsa bunları da dinlemeye hazırız. Yeni bir şey konuşulması için yeni bir teklif verilmesi gerekir" diye konuşmuştu.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş de önergenin af getirmediğini söylemişti.

"Cinsel istismar önerimizin doğru olduğunu savunuyoruz. Amacımız mağduriyet yaratmak değil" diyen Elitaş, "Muhalefetle görüşeceğiz, gerekirse düzenleme yapacağız. CHP farklı bir öneriyle gelirse değerlendirebiliriz. Yarın tasarının son oylamasını yapacağız. Düzenlemenin geri çekilmesi söz konusu değil" demişti.

Yargıçlar Sendikası önergeyle ilgili olarak, "tecavüz ettiği kişi ile evlenen failin kamu davasının ertelenmesi yönündeki anlayışın mevzuata yeniden getirileceğini" söylerken, düzenlemenin 15 yaşından küçük çocuklara yönelik cinsel istismar suçunun faillerini "cezasız bırakacağını" belirtmişti.

İlgili haberler