İstanbul'daki iki saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 44'e yükseldi

Cenaze Telif hakkı AFP

Cumartesi akşamı İstanbul'da düzenlenen iki saldırıda toplam 44 kişi hayatını kaybetti. Yaşamını yitirenlerden 36'sının polis, sekizinin ise sivil olduğu açıklandı.

Hastanelerde tedavileri süren 136 kişiden 14'ünün de yoğun bakımda oldukları belirtildi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası saldırılara ilişkin soruları yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İstanbul'daki saldırılarla ilgili çeşitli ülkelerden gelen destek mesajlarının olumlu, ancak yeterli olmadığını ifade ederek "Asla teröre alışmayacağız. Hesap soracağız'' dedi.

Dolmabahçe'deki Vodafone Arena stadyumu yakınlarında ve Maçka Parkı'nda düzenlenen iki saldırıyı, TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) örgütü Pazar günü internet sitesinden yayımladığı bir açıklamayla üstlenmişti.

Telif hakkı AP

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, saldırılarda yüzlerce kilo patlayıcı kullanıldığını açıklamıştı.

Saldırı sonrası düzenlenen operasyonlarda 13 kişi gözaltına alınmıştı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybedenler arasında Mustafa Berkay Akbaş da var

'Beleştepe'nin adı 'Şehitler Tepesi' olarak değiştirildi

Öte yandan, Beşiktaş'ta ilk saldırının düzenlendiği ve halk arasında "Beleştepe" diye anılan noktanın adı da "Şehitler Tepesi" olarak değiştirildi.

Karar, olağanüstü toplanan Beşiktaş Belediye Meclisi tarafından alındı.

Beşiktaş Belediyesi'nin toplantı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, "Beleştepe diye anılan noktanın adı 'Şehitler Tepesi' olarak değiştirildi ve şehitlerin anısına eylemin gerçekleştiği noktaya anıt dikilecek" ifadeleri yer aldı.

Telif hakkı Reuters

Yaşamını yitirenlerin Türkiye'nin farklı kentlerindeki cenaze törenleri sürüyor.

Saldırının gerçekleştiği yerdeki anma ve gösteriler de devam ediyor.

İlgili haberler