HDP'ye 11 ilde operasyon: 235 kişi gözaltında

Adana Telif hakkı DHA

İçişleri Bakanlığı, bugün 11 ilde düzenlenen operasyonlar kapsamında 235 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) il ve ilçe yöneticileri ile sosyal medya üzerinden paylaşım yapanlar da yer alıyor.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, operasyonun "PKK/KCK terör örgütü adına faaliyetlerde bulunduğu ve sosyal medya üzerinden terör örgütü propagandası yaptığı tespit edilen kişileri" hedef aldığı belirtildi.

İstanbul'da 20 kişi gözaltına alındı. Bu isimler arasında HDP İstanbul İl Başkanı Aysel Güzel de yer alıyor.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, HDP il başkanlığı ile Sultangazi, Arnavutköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenyurt ilçelerinde bulunan HDP İlçe başkanlarının bulunabileceği çok sayıda adreste sabaha karşı arama yaptı.

Ankara'da da il başkanı gözaltında

Ankara'da da HDP il ve ilçe yöneticilerinin aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında HDP İl Başkanı İbrahim Binici, Mamak İlçe Başkanı Serpil Köksal, ilçe yöneticileri Zeliha Ünlü ve Kazım Coşkun, OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın eski Ankara sorumlusu Kenan Kırkaya da bulunuyor.

Adana'da düzenlenen operasyonlar aralarında HDP ve DBP il ve ilçe yöneticilerinin de 20 kişi gözaltına alındı. Burada da gözaltına alınanlar arasında HDP Adana İl Başkanı Hüseyin Beyaz da yer alıyor.

Mersin'de 64, Şanlıurfa'da 53 kişi gözaltına alındı. Gaziantep'te de gözaltı sayısı HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri de dahil 36 kişi.

Manisa'da HDP İl Başkanı Ahmet Ertaş ve Salihli İlçe Başkanı Abdulkadir Murg'un da aralarında bulunduğu bulunduğu dört kişi gözaltına alındı.

Telif hakkı DHA

Bu kişilere ek olarak, yapılan operasyonlar kapsamında Siirt'te bir, Kayseri'de yedi, İzmir'de 11 ve Hakkari'de de iki kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden bazıları, sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla "terör örgütü propagandası" yapmakla suçlanıyor.

İlgili Konular