TRT'ye ByLock operasyonu: 35 gözaltı

TRT logosu Telif hakkı AFP
Image caption ByLock'u kullandığı tespit edilen 68 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarıldığı bildirildi.

15 Temmuz'daki darbe girişimine yönelik 'FETÖ soruşturması' kapsamında, 35 TRT çalışanı gözaltına alındı.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Fetullah Gülen yapılanmasının şifreli mesajlaşma sistemi ByLock'u kullandığı tespit edilen toplam 68 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkartıldığını bildirdi.

DHA, soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan diğer 33 kişinin bulunmaları için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Telif hakkı DHA

ByLock uygulaması, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 15 Temmuz'daki darbe girişimi öncesinde hazırladığı "Ana Gülen Yapılanması" iddianamesinde geçiyor.

İddianamede Gülen hareketine atıfla "Acrobits, Softphone, Bylock isimli programlar ile de cep telefonunda kullanılan internet aracılığıyla güvenli kriptolu, şifreli görüşmeler yapılmaktadır" ifadesi yer alıyor.

Telif hakkı DHA
Image caption Emniyet, yargı ve diğer kurumlardan ByLock kullandığı iddia edilen binlerce kişi ihraç edilmiş, birçoğu gözaltına alınmıştı.

'Bylock operasyonları' ile emniyet, yargı, kamu, akademi ve istihbarat kurumlarından çok sayıda kişi görevlerinden uzaklaştırılmış, birçoğu hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı.

İlgili haberler