İtalya'da otele çığ düştü: 4 ölü, 25 kayıp

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
İtalya'da bir otele çığ düşmesi sonucu "çok sayıda kişinin" hayatını kaybettiği açıklandı.

İtalya'nın Abruzzo bölgesinde dün meydana gelen dört depremin ardından bir dağ oteline çığ düştü. İtalyan medyası, kurtarma yetkililerinin verdiği bilgiye göre enkazdan 4 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığını belirtiyor.

Otelde 4'ü çocuk olmak üzere 24 müşteri bulunuyordu. İtalyan medyasına göre, en az 25 kişiyi arama çalışmalarıysa sürüyor.

Büyüklükleri 5'in üzerinde olan depremlerin vurduğu Abruzzo bölgesinde yer alan Rigopiano Oteli, Gran Sasso Dağı'nın yakınında bulunuyor.

Otelin enkazında halen 25 araç ve 135 kişiden oluşan bir arama-kurtarma ekibi görev yapıyor. Arama çalışmalarının gece boyunca sürmesi bekleniyor.

Otelin bağlı olduğu Farindola kasabasının Belediye Başkanı Ilario Lacchetta "Burada kıyamet senaryosu yaşanıyor. Rigopiano bitti, Farindola bitti" dedi.

Kurtarma ekipleri tipi nedeniyle bölgeye ulaşmakta zorlandı

1200 metre yükseklikte bulunan otel bölgesinde birkaç gündür yoğun kar yağışı devam ediyordu.

Otele çığ düştüğü haberini alan sivil savunma ekipleri ve polis, 2 metreye ulaşan kar örtüsünün yolları kapaması ve devam eden tipi nedeniyle bölgeye ulaşmakta güçlük çekti.

Otelin dışında sağ olarak bulunan iki kişi ise hastaneye kaldırıldı.

Telif hakkı Vigili del Fuoco
Image caption Çığın etkisiyle otelin yerinden 10 metre oynadığı da belirtiliyor.

'Otomobilimden bir şey almak için çıktım, kurtuldum'

Kurtarılan iki kişiden 38 yaşındaki Giampiero Parete, "Otomobilimden bir şey almak için dışarı çıkmıştım, bu sayede kurtuldum" dedi.

Parete, kendisini tedavi eden doktorlara, çığ düştüğünde kar altında kaldığını ancak kurtulmayı başararak otomobiline sığındığını ve burada yardım beklediğini anlattı.

Hipotermi geçiren Parete'nin durumunun kritik olmadığı ancak karısı ve iki çocuğunun otelde enkaz altında kaldığı belirtildi.

Bu arada otel müşterilerinin dünkü depremlerden sonra otelden ayrılmayı planladığı, check-out yaparak valizlerini hazırladıkları ancak kar temizleme aracının gecikmesi nedeniyle otelden ayrılamadıkları öne sürüldü.

Başbakan Gentiloni: Eşi görülmemiş bir kıskaç

Başbakan Paolo Gentiloni, bölgede onlarca yıldır bu kadar yoğun kar yağışı görülmediğini ve üstüne gelen depremlerin de koşulları daha da ağırlaştırdığını söyleyerek "Depremler ve kötü hava koşulları eşi görülmemiş bir kıskaç yarattı" dedi.

Bir İtalyan kurtarma görevlisinin, Ansa ajansına yaptığı "olayda çok sayıda kişi hayatını kaybetti" açıklaması ise henüz doğrulanmış değil. Resmi makamlar ölü sayısına ilişkin bilgi vermiyor.

Pescara Valisi Francesco Provolo, ailelere haber verilmeden önce ölü-yaralılarla ilgili bilgi vermek istemediklerini söyledi.

Otelin içinden ilk gelen görüntüler, çığın büyük bir yıkıma yol açtığını ve otelin koridorlarının kar ve enkaz altında kaldığını gösteriyor.

Çığın etkisiyle otelin yerinden 10 metre oynadığı da belirtiliyor.

Telif hakkı AFP

Appennini Dağları deprem bölgesi

Çığ felaketinin son olarak dün meydana gelen deprem zinciri tarafından tetiklendiği tahmin ediliyor.

İtalya'nın merkezinde yer alan Abruzzo bölgesi ve çevresi, 24 Ağustos 2016'da 6 büyüklüğünde bir depremde büyük hasar almış, yaklaşık 300 kişi de hayatını kaybetmişti.

Aynı bölgede geçen Ekim ayında da en güçlüsü 6,5 büyüklüğünde olmak üzere bir dizi deprem daha yaşanmıştı.

Dün de bölgede birkaç saat arayla büyüklükleri 5,1 ile 5,4 arasında değişen dört deprem meydana gelmişti.

Appennini Dağları'nın yer aldığı bu bölgenin, aktif fay hatları nedeniyle, İtalya'nın depremlere en açık bölgelerinden biri olduğu belirtiliyor.

Bölgede 1980'de 6,9 büyüklüğündeki Irpinia depreminde yaklaşık 2900 kişi, 2009'da meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki L'Aquila depreminde ise 309 kişi hayatını kaybetmişti.