ABD: Elçiliği Kudüs'e taşıma tartışmalarının ilk aşamalarındayız

KUDUS Telif hakkı EPA
Image caption Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer

Beyaz Saray'dan ABD Başkan Donald Trump'ın kampanya döneminde verdiği, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma sözünün hayata geçirilmesiyle ilgili bir açıklama geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Bu konuyu tartışmanın henüz daha ilk aşamalarınızdayız" dedi.

İsrail, Kudüs'ü daimi başkenti olarak görüyor. Ancak Filistinliler de gelecekte kurulacak devletlerinin başkentinin Doğu Kudüs olmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımıyor ve birçok ülkenin de büyükelçiliği Tel Aviv kentinde bulunuyor. Kudüs'ün statüsü, Orta Doğu barış sürecinin en sıkıntılı konuları arasında yer alıyor.

ABD Kongresi 1995 yılında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan bir yasa kabul etmiş ancak o tarihten bu yana gelen başkanların tamamı, dış politikadaki yetkilerini kullanarak elçiliği Tel Aviv'de tutmuş ve kentin statüsüyle ilgili yürütülen müzakerelere destek vermişti.

Aralık ayı başında eski Başkan Barack Obama, elçiliğin taşınmasıyla iligli başkanlık feragatnamesini altı aylığına yenilemişti.

Trump'ın daha önce Kudüs ile ilgili açıklamaları, tepki çekmiş ve Ocak ayı içerisinde Filistin lideri Mahmud Abbas, bu adımın atılması halinde barış sürecinin de zarar göreceği uyarısı yapmıştı.

Telif hakkı Getty Images

Kudüs neden önemli?

  • 1990'lı yıllardan bu yana İsrail ile Filistinliler arasında sayısız barış görüşmesi yapıldı. Son görüşmeler, Nisan 2014'te anlaşmaya varılamadan sona erdi
  • Filistin devletinin ve Kudüs'ün statüsü, barış görüşmelerinin sonuca ulaşmasını önleyen en zorlu konular arasında yer alıyor
  • İsrail 1967 Orta Doğu savaşı sırasında hem Batı Şeria'yı hem de Doğu Kudüs'ü işgal etti
  • Filistinliler Doğu Kudüs'ün kendilerine vaat edilen devletin başkenti olmasını istiyor. Ancak İsrail, kentin tamamının kendisinin yekpare başkenti olduğunu öne sürüyor
  • ABD ve birçok BM üyesi devlet, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımıyor

Telif hakkı Reuters
Image caption Netanyahu (sağda), Trump'ın (solda) Beyaz Saray'a davet ettiği ilk liderler arasında yer alıyor

Trump'tan Netanyahu'ya davet

Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pazar günü telefonda bir görüşme yaptı.

Beyaz Saray'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, iki liderin "İran'dan kaynaklanan tehditlerin ele alınması da dahil olmak üzere" bir dizi bölgesel konu üzerinde yakın temas içerisinde olma konusunda uzlaşmaya vardığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Trump'ın Netanyahu'yu "Şubat ayı başlarında bir araya gelmek üzere" Beyaz Saray'a davet ettiği de vurgulandı.

İlgili haberler