Donald Trump kendi "sahte oy iddiası" için soruşturma başlatıyor

Trump yakından Telif hakkı Getty Images

ABD Başkanı Donald Trump, "seçimlerde milyonlarca sahte oy kullanıldığı" iddiasıyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Trump soruşturmanın, "farklı eyaletlerde seçmen kaydı yaptıranları" kapsayacağını da ifade etti.

Oy sahtekarlığı iddiasını ilk kez seçimin hemen sonrasında dile getiren Trump, açılacak soruşturmanın "ölü olduğu halde seçmen kaydı" bulunanlar üzerine yoğunlaşacağını da söyledi.

Hillary Clinton, ABD'de 8 Kasım'da tamamlanan seçimlerde, ülke çapında Trump'tan yaklaşık 3 milyona yakın fazla oy almış ancak Trump, başkanı belirleyen Seçici Kurul'da çoğunluğu elde ederek ülkesinin 45. başkanı seçilmişti.

Donald Trump, seçimlerde demokratların adayı Clinton için 5 milyon sahte oy kullanıldığını iddia etmiş ancak kanıt göstermemişti.

Telif hakkı Twitter
Image caption "Seçici Kurul'u ezici farkla kazanmamın ötesinde, yasadışı olarak oy kullanan milyonlarca kişiyi düşerseniz oyların çoğunu ben aldım"

Sahte oy iddiası ile igili hiç kanıt var mı ?

  • Yasadışı şekilde oy kullanıldığı iddiası ilk olarak, Greg Phillips isimli bir "sahte oy uzmanı" tarafından dile getirildi. Phillips, "Vatandaş olmadığı halde oy kullananların sayısı 3 milyonu aşıyor" iddiasında bulundu.
  • Phillips'in twitter hesabı üzerinden dile getirdiği bu iddia, sağcı Infowars.com isimli bir site tarafından haberleştirildi.
  • Doğruluk denetimi yapan bir internet sitesi olan Snopes.com iddialarla ilgili "sıfır delil" olduğunu açıkladı.
  • Politifact adlı bir site ise, 2000 ile 2011 yılları arasında yalnızca 56 "vatandaş olmayan oy" vakası yaşandığını bildirdi.
  • 2012 yılında "Pew çalışması" isimi bir çalışma, taşınma ve ölüm kaynaklı olarak "milyonlarca" hatalı kayıt olduğunu duyurmuştu.

Donald Trump, soruşturmanın sonucuna ilişkin de "oy kullanma sistemimizi güçlendireceğiz" açıklamasını yaptı.

Ancak Cumhuriyetçi partinin seçim yetkilileri dahi, "sahte oy iddiası ile ilgili delil yok" açıklaması yapmıştı.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, konu ile ilgili gelen bir soruya, Trump'ın "sahte oy" iddiasının arkasında olduğunu, buna da "kendisine gösterilen verileri" dayanak gösterdiğini açıkladı.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Hillary Clinton'ın Trump'tan fazla aldığı oyların sayısını döviz haline getirmiş bir protestocu.

"Oy çoğunluğunu kazanamamış olmayı sindiremiyor"

Cumhuriyetçi parti üyeleri dahi Trump'ın meseleden vazgeçmesi gerektiği görüşünü açıklıyor.

Senatör Lindsey Graham, Trump'ın sahte oy açıklamalarının "uygunsuz" olduğunu ve "işin peşini bırakması gerektiğini" söyledi.

Graham, "Başkan bu fikre takıntılı hale gelmiş durumda gibi… Sahtekarlık olmadan oy çoğunluğunu kazanamamış olma fikrini sindiremiyor" dedi.

Cumhuriyetçi partiden Charlie Dent de, Trump'ın bu fikri arkasında bırakması gerektiğini, "ciddi işlere odaklanması gerektiğini" açıkladı.

BBC doğruluk taraması: Milyonlar yasadışı oy mu kullandı ?

Amerika Birleşik Devletleri'nde, vatandaş olmayanların ve kalıcı oturma izni olanların oy kullanma hakkı bulunmuyor.

Seçmenlerin kayıt olabilmesi için vatandaşlık durumlarını kanıtlamaları gerekiyor. Burada yapılacak bir "sahtekarlığın" Amerikan kanunlarında cezai karşılığı bulunuyor.

Buna ek olarak, eyaletlerin 3'te 2'sinde seçmenlerin sandık başına kimlik kartları ile gitmesi gerekiyor.

İlk kez oy kullanacakların ise tüm eyaletlerde, sandık başına kimlik kartı ile gitmesi zorunlu.

Her ne kadar seçimlerde sahtekarlık yapmak imkansız olmasa da, seçimlerde milyonlarca göçmenin, toplam oy sayılarına etki edecek oranda sahte oy kullandığına ilişkin bir delil bulunmuyor.