Trump, Trudeau buluşmasında 'vize yasağı' sorusu

Trump, Trudeau buluşması Telif hakkı Getty Images

Mülteciler konusunda zıt politikalar izleyen ABD ve Kanada liderlerinin ortak basın toplantısında "vize yasağı" sorusu öne çıktı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD'nin mülteci politikası ile ilgili soruya "Kanada halkı benden başka bir ülkeye ders vermemi beklemiyor" yanıtını verdi

Göç ve güvenliğin birbirine bağlı konular olduğunu vurgulayan Trudeaui "Biz değerlerimize bağlı kalmayı sürdüreceğiz. Halklarının güvenliğini sağlamak her hükümetin sorumluluğudur. Bu bizim ciddi olaka odaklandığımız bir konu. Aynı zamanda, göçmen ve mültecilere karşı açık kapı siyasetimizi sürdürüyoruz, güvenlikten ödün vermeden" dedi.

Trudeau, Trump'ın göçmenler ve sığınmacılar konusundaki yaklaşımını değerlendirmesi istenince de "ABD'ye bu konuyu konuşmak üzere gelmedim. Kanada halkının benden isteyeceği en son şey, başka bir ülkeye gidip onlara ülkeyi nasıl yöneteceğini anlatmam olur" diye konuştu.

Beyaz Saray'da gerçekleşen toplantıda konuşan Trump ise, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkeye vize yasağını savunarak "Büyük güzel ve açık bir kapıyı ben de istiyorum ama zararlı insanları içeri alamayız" açıklamasını yaptı.

"Dünyanın her köşesinde sorun var"

ABD Başkanı şöyle devam etti:

"Durum hiç iç açıcı değil. Özellikle istihbarat birimleri ile yapılan görüşmeler bunu ortaya çıkardı. Kuzey Kore büyük, büyük bir sorun. Bunla çok güçlü bir şekilde mücadele edeceğiz. Ortadoğu'nun her yerinde sorun var. Dünyanın her köşesinde sorun var, nereye bakarsanız bakın. Sınırları güçlendirip, bizim ülkemizi sevecek insanları içeri almalıyız. Ben bunu yapmak istiyorum. Kocaman, açık güzel bir kapı olsun istiyorum, ama zararlı insanları içeri alamayız. Bu yönetim süresince bunun olmasına izin vermeyeceğim. Başka ülkelerde yaşanan sorunların kendi ülkemizde de yaşanmasını istemiyoruz"

ABD Başkanı Donald Trump, mahkeme engeline takılan "vize yasağı" ile ilgili bu hafta yeni bir adım atacağını açıklamıştı.

Kabinesindeki göçmen bakanı Somali kökenli biri olan Kanada Başbakanı Trudeau, iki ülkenin her zaman güçlü müttefiklik ilişkileri içinde olduğunu ancak zaman zaman farklı yaklaşımlar ortaya koyabildiğini ifade etti.

Trudeau, Kanada'nın güvenlikten ödün vermeden "açıklık politikasına" devam edeceğini ve dünyaya bu konuda örnek olmayı sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Trump, tartışmalı önergeyi işleme koyduğu sırada,Trudeau twitter hesabı üzerinden, "savaşın ve terörün dehşetinden kaçanlara" kucak açma kararlığını vurgulayan bir paylaşımda bulunmuştu.

Ortak basın toplantısında, iki lider de, ekonomik büyüme ve işbirliği alanında ortak hareket konusunda kararlılıklarını vurguladı.