6 Temmuz 2009 Basın Özeti

Financial Times gazetesi bugünkü manşetinde, G8 ülkelerinin Çarşamba günü başlayacak zirvelerinde, "gıda güvenliği inisiyatifi" adlı bir girişimi kamuoyuna duyuracaklarını belirtiyor.

Gazeteye göre G8 ülkeleri tarımsal kalkınmaya yönelik 12 milyar dolarlık bir plan açıklayacak, oluşturulacak fonun yarısından çoğunu Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya finanse edecek.

Financial Times, G8'in inisiyatifinin, Washington'un küresel düzeyde açlıkla mücadeleye yönelik yeni yaklaşımını yansıttığını vurguluyor.

ABD'nin bu alandaki politikası, 20 yıldır neredeyse tamamen gıda yardımına dayalıydı.

Financial Times, şimdi ise, gelişmekte olan ülkelerde uzun vadeli tarım yatırımlarına yönelme eğiliminin gözlendiğine dikkat çekiyor.

Gazete ayrıca, yeni politikanın Amerikalı çiftçilere zarar verebileceğini, zira soya fasulyesi ve mısır dahil çeşitli tarım ürünleri ihracatında halen ABD'nin ilk sırada yer aldığını vurguluyor.

Binyam Muhammed'in hukuk savaşı

Guardian ise manşetinde, İngiltere'de oturma izni olan ve geçmişte Guantanamo Üssü'nde işkence gördüğünü söyleyen Binyam Muhammed'in yeni bir hukuk mücadelesi başlattığını duyuruyor.

Binyam Muhammed, Washington'da bir mahkemeye başvurup, "işkencenin kanıtı" olduğunu söylediği bir fotoğrafın imha edilmemesini istemiş.

Binyam Muhammed, halen Pentagon'un elindeki fotoğrafın, güvenlik görevlilerince ağır şekilde dövülmesi sonrası çekildiğini söylüyor.

Amerikan hükümeti, Binyam Muhammed Şubat ayında serbest bırakıldığı ve İngiltere'ye döndüğü için, onunla ilgili dosyayı kapanmış kabul ediyor.

Mahkemenin de aynı hükme varması halinde, Binyam Muhammed'in fotoğrafı 30 gün içinde imha edilecek.

"Bankacılar yüzde 50 vergiden kurtulmanın yollarını arıyor"

Independent ise manşetinde, İngiltere'de bankacıların, ikramiyelerinden yüzde 50 vergi kesilmesini önlemek için yeni bir mücadele başlattıklarını belirtiyor.

Gazetenin haberine bakılırsa, bazı muhasebeciler, yatırım bankalarıyla temasa geçip vergi ödemelerini yüzde 40'a varan oranda azaltabileceklerini söylemişler.

Independent, bu gelişmenin, Maliye Bakanı Alistair Darling'in bankacılık sektöründe reforma yönelik önerilerini açıklaması öncesinde yaşandığa dikkat çekiyor.

Alistair Darling, geçen hafta, "bazı bankacıların ayaklarının artık yere basması gerektiğini" söylemişti.

Darling daha önce de, Nisan ayından itibaren yılda 150 bin sterlinden fazla kazananlar için, yeni vergi oranını yüzde 50 olarak açıklamıştı.

"Muz Cumhuriyeti Honduras"

Bugünlerde, dünyanın gündemindeki ülkelerden biri Honduras. Geçen hafta darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Manuel Zelaya'nın ülkeye dönüşüne izin verilmedi. Financial Times bugünkü bazyazısının başlığında Honduras'a atfen "Muz Cumhuriyeti" diyor.

Gazeteye göre Honduras ordusu, görev süresinin uzatılmasına ilişkin bir referandum düzenlenmesi yolunda emir veren Manuel Zelaya'ya direnmekte haklıydı. Ancak "Zelaya'yı görevden uzaklaştırmak yanlıştı." diyor Financial Times... Gazete, Zelaya'nın Ocak ayından sonra da görevini sürdürmeye çalışması halinde azledilebileceğini belirtiyor.

Financial Times, ordunun gösterdiği aşırı tepkininse, hem Honduras'ın kurumlarını zayıflattığı, hem de Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'e -kendi deyimiyle- "üçüncü sınıf" bir lider etrafında Orta ve Latin Amerika'yı birleştirme fırsatı verdiği kanısında.

Obama'nın Rusya gezisi gergin başlıyor

İngiliz gazetelerinin sayfalarında en geniş yer verdikleri gelişmelerden biri de, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın bugün başlayacak Rusya gezisi.

Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev dün nükleer silahların azaltılmasına yönelik bir anlaşmaya varılması için Washington'un füze kalkanı projesiyle ilgili olarak taviz vermesi gerektiğini söylemişti. Guardian, Rusya'nın sert tavrının, Obama'nın gezisini gölgelediğini söylüyor.

Independent'ın Washington muhabiri Rupert Cornwell de, ABD'nin Rusya'yla yeni bir başlangıç yapacağı yolunda fazla umut olmadığı görüşünde. Cornwell'e göre, özellikle Kremlin'deki otoriter rejim Rusya'yla ABD arasında Sovyetler Birliği döneminden kalma bir "eşitlik" arzuladıkça, Obama'nın gezisi, söz konusu yeni başlangıcın ne kadar zor olduğunu gözler önüne serecek.

Times ise başyazısında Moskova'daki ABD-Rusya doruğunun, karşılıklı olarak silah azaltma yolunda bir fırsat olduğunu belirtiyor.

Ancak gazeteye göre ABD iki konuda işi sıkı tutmalı: NATO'nun genişlemesi ve füze kalkanı projesi.

"Federer, tüm zamanların en iyi tenisçisi"

Bugünkü İngiliz gazetelerinin hepsinin ilk sayfalarında, bir sporcunun resmi görülüyor: İsviçreli tenisçi Roger Federer...

Roger Federer, dün Wimbledon Tenis Turnuvası'nın tek erkekler finalinde Amerikalı Andy Roddick'i unutulmaz bir maçta 5 sette mağlup etti. Federer böylece, hem Wimbledon Tenis Turnuvası'nı altıncı kez kazanmış oldu hem de Amerikalı Pete Sampras'a ait rekoru kırıp, toplam Grand Slam şampiyonluğu sayısını 15'e çıkardı.

Times, son seti 16-14 biten dünkü Wimbledon finalini "muazzam" olarak nitelendiriyor. Guardian spor ekinde, büyük bir mücadele veren Roger Federer'in final sonrası sevinçten göklere uçtuğunu vurguluyor.

Independent ise ilk sayfasında Federer için "Şampiyonların şampiyonu" diyor, spor ekinde de Federer için şu ifadeyi kullanıyor: "En büyük".

"En büyük" ifadesi, Daily Telegraph'ın spor ekinin de manşeti. Gazetede yazan unutulmaz eski şampiyonlardan Boris Becker, Federer'in tüm zamanların en iyi oyuncusu olduğunu söylüyor.

Boris Becker'e göre dünkü final, Andy Roddick için Wimbledon şampiyonu olma yolunda kariyerinin en büyük fırsatıydı. Ancak "Roddick, en kritik puanlar onu beklerken şampiyonluğa inanmadı." diyor Becker ve Roddick'in özellikle ikinci setin tie-break'inde dört set sayısını değerlendirememesine dikkat çekiyor.

Becker'e göre, eğer Roddick maçta 2-0 öne geçseydi, Federer maçı çeviremeyecekti.