12 Temmuz 2009 Basın Özeti

İngiliz pazar gazetelerinin ortak konusu, Afganistan'daki son asker kayıplarının gündeme getirdiği tartışmalar...

Geçtiğimiz günlerde ardı ardına gelen asker kayıplarıyla şu anda İngiltere'nin Afganistan'da verdiği kayıplar Irak'takileri geçmiş durumda.

Konu da farklı yönleriyle tartışılıyor.

Tartışmaların odaklandığı bir nokta askerlere verilen teçhizatın ne kadar kaliteli olduğu ve askerlere gerekli maddi kaynağın ayrılıp ayrılmadığı...

Mail on Sunday askerlere verilen Husky tipi aracın, ABD ordusu tarafından güvenli bulunmadığı için reddedildiğini yazıyor.

Aracın en basit güvenlik testlerinden bile geçemediği iddiasına yer veren gazete, bu durumun da Afganistan'daki askerlerin yol kenarına kurulan bombalı pusulara karşı korunmasız kılacağını belirtiyor.

Mail on Sunday, adını açıklamadığı Avam Kamarası Savunma Komisyonu üyesi bir milletvekilinin durumun daha da kötüye gidebileceği uyarısında bulunduğunu belirtiyor.

People da banka kurtarma operasyonlarına milyarlaca sterlin harcayan hükümeti askerlere gerekli maddi desteği vermemekle suçluyor.

Gazete, "bankalara 35 milyar verdik, evlatlarımıza 3,5 milyar" diyor.

Independent on Sunday son saldırılarda hayatını kaybeden iki askerin resminin altına "Satıldılar" başlığını atmış.

Konu askeri, stratejik ve siyasi yönleriyle de tartışılıyor...

Sunday Times gazetesi de Afganistan'daki kayıpların ordu ile İşçi Partisi arasındaki ilişkileri gerdiğine dikkat çekiyor.

Observer hükümetin Afganistan'ın Helmand bölgesine iki bin asker daha göndereceğini yazıyor.

Sunday Telegraph ise hayatını kaybeden askerlerin ailelerinin acılarını başlığına taşıyor...

Osama bin Ladin nerede?

Sunday Times Pakistanlı yetkililerin ABD'ye yaptıkları çağrıda "bizi bombalamaya son verin: Osama burada değil" dediklerini bildiriyor.

El Kaide yönetiminin Pakistan'ın kuzey batısında saklanmakla olduğu uzun süredir dile getirilen bir iddia.

Gazeteye göre, Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik bölgede uzun süredir yapılan askeri operasyonlara gönderme ile "Osama hala Pakistan'da olsaydı haberimiz olurdu; son aylarda aşiret kontrolündeki bölgelere binlerce asker gönderdik, bölgeyi didik didik taradık" diyor.

Pakistanlı bakana göre Osama bin Ladin şu anda Afganistan'da.

Pakistanlı bakan "Osama muhtemelen Kunar bölgesinde çünkü Pakistan'daki saldırıların çoğu Kunar'dan yönlendiriliyor" diyor.

Gazete, ABD yönetiminin Pakistan içindeki hava saldırılarını resmen kabul etmediğini ancak son on ayda kırkı aşkın saldırı yapıldığını ve bunlarda yüzlerce kişinin öldüğünü belirtiyor.

Gazeteye göre, CIA bu saldırıların çok etkin olduğunu ve bir çok üst düzey el Kaide komutanının öldürüldüğünü ileri sürüyor.

Pakistanlı bakan Malik ise saldırılarda öldürülenlerin orta dereceden kişiler olduğunu, dahası sivil halktan ölümler nedeniyle yoğun tepki çektiklerini belirtiyor.

Micheal Jackson öldürüldü mü?

Bazı gazetelere göre, ABD'nin Los Angeles kentinde, 25 Haziranda aniden fenalaşarak 51 yaşında hayatını kaybeden pop kralı Michael Jackson'ın kız kardeşi La Toya Jackson da Michael Jackson'ın öldürüldüğünü düşünüyor.

Michael Jackson'ın babası Joe Jackson, 2 gün önce Amerikan ABC televizyon kanalına verdiği mülakatta, oğlunun bilinmeyen bir nedenle hayata veda ettiğini belirterek, "Oğlum cinayete kurban gitti" ifadesini kullanmıştı.

La Toya Jackson da, Mail on Sunday ve News of the World'e yaptığı açıklamada, Michael Jackson'ın "kazanç elde etmek isteyen bir grup asalak tarafından öldürüldüğünü" ileri sürüyor.

Pop yıldızının ölümüyle ilgili tüm ayrıntıları bilmek için özel otopsi talebinde bulunduğunu belirten La Toya Jackson, "Otopsinin sonuçlarının nasıl çıkacağı konusunda net bir fikrim var; Michael'ın öldürüldüğünü düşünüyorum. Bunu başından beri hissediyordum" diyor.

Gazeteler La Toya Jackson'ın, "Michael için adalet istiyorum. Kardeşimi öldürenin ne ya da kim olduğunu bulana kadar durmayacağım" dediğini de aktarıyor.