27 Temmuz 2009 Basın Özeti

Basın Özetleri

Independent gazetesi, ''yeni resesyon'' kaygılarının artmakta olduğu uyarısında bulunuyor.

Gazete, işadamları ve üst düzey şirket yöneticileri arasında yapılan bir araştırmanın bulgularını irdelemiş birinci sayfasında.

"Araştırmaya katılan üst düzey şirket yetkililerine, krizin ardından ekonomide düzelme belirtilerine ilişkin algılamaları sorulmuş. Geçtiğimiz aylarda yapılan benzer bir araştırmada, ekonominin resesyondan çıkacağı yönünde ihtiyatlı da olsa iyimser veriler elde edilmişti."

"Ancak son çalışmanın ortaya koyduğu sonuç, iyimser olan katılımcıların sayısında nisan ayına göre azalma olduğuna işaret ediyor. Araştırmaya göre, ekonomide iyileşme belirtileri gördüklerini söyleyenlerin oranı yüzde 37'den, yüzde 34'e gerilerken; hiç iyileşme belirtisi görmediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 53'ten, yüzde 57'ye çıkmış.

Independent, Maliye Bakanı Alistair Darling'in, büyük bölümü geçen sonbaharda mali sektörü şiddetli şekilde vuran krizde hükümetin sağladığı desteklerle ayakta kalabilen banka yöneticileriyle bugün biraraya gelerek, küçük ve orta boy işletmelere kredi vermekte sıkıntı yaratmaya son vermeleri çağrısı yapacağını da aktarıyor.

'Ufuktaki kredi kartı borçları krizi'

Financial Times gazetesi ise, krizin tüketicilere etkisine ilişkin çarpıcı bir habere yer vermiş manşetinde: Kredi kartı borçları krizi.

Amerikan bankalarını vuran kredi krizi Atlas Okyanusu'nun bu yakasına sıçramak üzere diyor Financial Times.

Uluslararası Para Fonu IMF, Amerika Birleşik Devletleri'nde 2 trilyon dolara yakın kredi kartı borcunun yaklaşık yüzde 14'ünün bankaların zarar hanesine yazılacağını tahmin ediyor.

Avrupa'da ise, toplam kredi kartı borçları 2.5 trilyon dolar civarında. Bunun yüzde 7'si, batık hanesine yazılacak banka ve kredi kart şirketlerinin.

Bu konuda en sıkıntılı ülke ise İngiltere. Kredi kartı mağdurlarına danışmanlık hizmeti veren bir yardım kuruluşu, geçen ay bireysel kredi, konut kredisi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyeceği kaygısıyla kendilerini arayanların sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 100 arttığına dikkat çekiyor.

Miliband'in Afganistan önerileri

Financial Times'ın yorum sayfalarında ''Afganlara isyancılara karşı mücadelelerinde nasıl yardımcı olmak gerekir?'' sorusuna yanıt arayan makalenin yazarı İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband.

Gelecek ay Afganistan'da yapılacak seçimlerin çok önemli olduğunu belirten Miliband, ''üç temel soruna ilişkin olarak yeni hükümetin alacağı kararların kilit niteliği taşıyacağı'' görüşünde. Miliband'ın önerileri özetle şöyle:

''Öncelikle Afganistan'ın isyancıların tabanının çözülmesine, dağılmasına yol açacak bir stratejiye ihtiyacı var. Aşiret yapıları içinde etkili bir yerel yönetim ve kapsayıcı bir siyasi anlaşmayla muhafazakar Paştular aşırılık yanlısı Taliban'dan koparılmalı, Taliban'a karşı mücadele durmaksızın sürdürülmeli.''

''Eski Taliban militanlarının, saf değiştirmeleri ve ardından da entegrasyonu için büyük teşvikler, saf değiştirmeyenler için ise daha katı önlemler gündeme gelmeli. Bunun örnekleri de var. Yerel düzeyde ise, köylerin ileri gelenlerinin Taliban'a karşı yüksek sesle konuşabilmeleri sağlanmalı.''

''Askeri baskı burada önemli rol oynayacaktır. Afganlar, hükümetten yana olurlarsa isyancılara karşı korunacaklarını bilmeli.''

David Miliband, Afgan hükümetinin halkına ''Taliban'ın insafına terkedilmeyecekleri''ni gösterirken ortaya koyacağı çabalara NATO'nun destek vermesi gerektiğinin altını çizerken, Afganistan'ın komşularının da bu ülkenin güvenlik içinde olacağı gerçeğini kabullenmeleri gerektiğini kaydediyor.

''Afganistan, başkalarının jeopolitik mücadelelerini yürüttüğü bir satranç tahtası olageldi. Şimdi Afganistan ile Pakistan arasındaki yeni diyalog önemlidir. Her iki tarafta sınırların güvenliğini sağlamak için ortak çabalar var, bu eğilim devam etmeli ve diğer komşularını da kapsayacak şekilde derinleştirilmeli.''

''İnsanlar, Afganistan'dan 'imparatorlukların gömüldüğü mezarlık' olarak söz ediyor. Ancak uluslararası toplum bir sömürge yaratmaya çalışmıyor. Afgan hükümetine, isyancıları dağıtmasında askeri güç ve siyasi çabalarla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu, yerine getirilmesi şart, başarılması mümkün bir görevdir.''

Obama'nın Orta Doğu atağı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Orta Doğu Barış Süreci'ni canlandırmak için kapsamlı bir diplomatik atak başlattı.

Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell bölgede, Savunma Bakanı Robert Gates ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jim Jones ise yolda.

Gelişmeleri başyazısında irdeleyen Guardian, Amerikalı yetkililerin işlerinin zor olduğu, ama bazı alanlarda ilerlemeler sağlanabileceği görüşünde...

''Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, geçen hafta Avrupalı muhataplarına işgal altındaki topraklarda yasadışı yerleşim merkezleri inşaasının durdurulmasını sağlayabilecek bir anlaşmanın yakın olduğunu söylemişti.''

''Varılacak bir anlaşma Filistinlilerin kafasındaki, İsrail'in bir Filistin devletine izin vermeyeceğine ilişkin kuşkuları tersine çevirmeyecek belki ama Obama'nın temsilcisine, Arap devletlerinden ödün alabilmesine yardımcı olabilecek bir kozu oluşturabilir.''

Guardian, Mitchell'in hedeflerinden birinin de İsrail ile Suriye arasında Gazze saldırılarının ardından kesilen dolaylı görüşmeleri yeniden başlatmak olduğunu anımsatarak, özellikle gündemdeki Golan tepeleri, Suriye'nin Hizbullah ve Hamas üzerindeki etkinliği gibi zorlu konuların bulunduğu dikkate alındığında, müzakerelerin başarı şansının sınırlı olduğuna işaret ediyor.

Gazete, ama bu, özellikle İran'a karşı ortak bir cephe kurma arayışlarına odaklanıldığı bir dönemde, müzakerelerin baştan dikkate alınmaması anlamına gelmemeli uyarısında da bulunuyor.

''İsrail Başbakanı Netanyahu, Barack Obama'nın yerleşim merkezi inşaası konusundaki baskıları nedeniyle kontrpiyede kaldı, en yakın müttefikiyle ilişkilerinin sorunlu olduğu iddialarına karşı da hasassa. Amerikalı yetkililer de Araplara baskı yapıyor.''

''Arap ülkelerinin Arap Barış Planı'nı bir deklerasyondan, eylem planına dönüştürmeleri gerekir. Arap liderlerin de iç kamuoylarına ilişkin siyasi risk almaları lazım.''

İlgili haberler