11 Ağustos 2009 Basın Özeti

İngiltere'de yayınlanan gazeteler

Guardian gazetesi, çalışma arkadaşlarını öldürdüğü suçlamasıyla Irak'ta mahkemeye çıkarılan İngiliz vatandaşını manşetine taşımış.

Iraklı üst düzey bir yetkiliye göre Bağdat'ta bir güvenlik şirketi için çalışan Daniel Fitzsimons, iki çalışma arkadaşını öldürdüğü ve birini yaraladığı yolunda suçlamayı kabul etti.

"Irak'ta bu seneye kadar güvenlik sektöründe çalışan yabancılara Irak yasalarından muafiyet ve dokunulmazlık tanınıyordu.

"Fitzsimons, yasanın Irak hükümetinin talebiyle değiştirilmesi sonrası, 2003 yılındaki işgalden bu yana Irak'ta adli suçlardan yargılanan ilk İngiliz.

"Sekiz yıl boyunca İngiliz paraşüt birliğinde görev yapan 29 yaşındaki Fitzsimons, suçlu bulunursa ölüm cezasına ya da ömür boyu hapse çarptırılabilecek.

"Fitzsimons'ın bir arkadaşı Guardian'a yaptığı açıklamada, "Bütün hayatı buydu. Aynı hikaye. Ordudaysanız eğer, yaptığınız tek iş o oluyor. Eve dönmek onu hayal kırıklığına uğratmıştı" yorumunu yaptı.

"Fitzsimons'ın çalıştığı Armor Group ile Irak'ta faaliyet gösteren güvenlik şirketlerinin sayısı 54'ü buluyor."

'Zor zamanlar'

Guardian muhabirlerinden Harun Sıddık, bu olayın ardından Irak'taki güvenlik şirketlerini zor zamanların beklediği yorumunu yapmış:

"Fitzsimons'ın çalıştığı Armor Group, bir ara, geçmişte dışişleri bakanlığı görevi de üstlenmiş olan Malcolm Rifkind'in yönetimindeydi.

"Diğer özel güvenlik şirketleri gibi Armor Group da 17 Iraklının Amerikan Blackwater şirketince öldürülmesi olayının etkisini hissetti.

"Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana bu şirketler ve çalışanlarını Irak yasalarından muaf tutan hak düşürüldü. Blackwater olayı sonrası, özel güvenlik şirketlerinin kullanımında azalma olmuştu.

"İşgalin ilk yıllarındaki gibi yeniden yapılandırma faaliyetleri ve asker sayısı azalınca bu tür şirketlere de daha az ihtiyaç duyulur oldu. Armor Group artık İngiltere'den en büyük güvenlik hizmetleri şirketi olan G4S'in bir parçası. Irak'taki bu şiddet olayıysa, şirkete ancak olumsuz etki yapacaktır."

ABD ve Afgan savaşı

Financial Times, Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan savaşına ilişkin tutum değişikliğine gittiğini yazıyor.

Buna göre, Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi için hazırlanan raporda, Amerikan Başkanı Barack Obama'nın, selefi Bush'tan daha dar kapsamlı hedefler koyma ısrarından vazgeçtiği görüşüne yer veriyor.

"Obama yönetimi, Afganistan'da yasadışı uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele hedeflerini büyüttü ve ülkede bu alanda faaliyet gösterdiği bilinen 50 kadar uyuşturucu baronunun öldürülmesi ya da yakalanması emrini verdi.

"Bu yöndeki Senato raporunun bugün yayımlanması bekleniyor.

"Obama yönetiminin, Eylül ayı sonuna kadar nasıl önlemler alacağını açıklamayacağı belirtiliyor.

"Amerika'nın Afganistan'a atadığı General Stanley McChrystal'ın da daha fazla kaynak ayrılması yolunda çağrı yapacağı söyleniyor."

'Tamiflu çocuklara zarar'

Daily Telegraph domuz gribi virüsüyle mücadelede kullanılan Tamiflu ilacına ilişkin bir uyarıya yer veriyor.

Habere göre Oxford Üniversitesi'nden araştırmacılar, Tamiflu gibi virüsle mücadele kullanılan ilaçların çocuklara verilmesinin bazı sakıncaları olduğu yolunda bir rapor yayımladı.

"Uzmanlar, Tamiflu ve Relenza gibi ilaçların çocuklardaki grip süresini bir gün kadar azaltsa da kusma gibi yan etkiler getirdiğini belirtiyor.

"Kusma, çocuklarda yetişkinlere kıyasla daha fazla su kaybına neden olduğundan, bazı durumlarda, hastaneye gidilmesini dahi gerektirebiliyor. Tamiflu'nun çocuklarda ayrıca uykusuzluk ve kabus gibi etkilerinin olduğu söyleniyor.

"Bu bulgular, İngiltere hükümetinin, ülke nüfusunun yüzde 80'ine yetecek kadar ilaç stoklama politikasının, aslında israf olduğu yolundaki tartışmayı canlandırabilir. Bu stoğun ne kadara mal olduğu ticari sebeplerle açıklanmasa da

yetkililer, bunun milyonlarca sterlin etmesini bekliyor."

1 Ağustos'a kadar geçen süre içerisinde 30 bin domuz gribi vakası görüldüğünü belirten Sağlık yetkilileri, hastalığın sonbaharda ikinci bir dalga halinde yayılması beklendiğine dikkat çekiyor.

Şimdiye kadar domuz gribinden ölenlerin sayısı 36'yı buluyor.

'1 alana 2'incisi bedava olmasın'

Times gazetesine göre İngiltere hükümetinin planlarına göre, Bir alana ikincisi bedava kampanyaları yakında son bulabilir.

"İngiltere'nin gıda israfını azaltmayı amaçlayan hükümet planları kapsamında süpermarket raflarındaki bir alana ikincisi bedava kampanyaları kaldırılabilir.

"Hükümet, süpermarket yöneticilerine, bunun yerine bir ürünü yarı fiyatına satın alma imkanı vermelerini önerecek. İngiltere Çevre ve Gıda Bakanlığı, aksi halde bazı yaptırımlar uygulamayı değerlendiriyor.

"Zira gıda güvenliği ve sürdürülebilirliği üzerine bir rapora göre, İngiltere'de çöpe atılan gıdaların üçte birinin sebebi, bu türden kampanyalar. İngiltere'de her yıl 4 milyon tondan fazla gıda çöpe atılıyor.

"Hane başına gıda israfı 420 sterlini bulurken, sıradan bir kişi, kendi kilosundan daha fazla tutan miktarda gıdanın çöpe gitmesinden sorumlu.

"Gıda Standartları Ajansı ayrıca gıda etiketlerindeki son kullanma tarihi uygulamasını da değiştirme hazırlığında. Zira milyonlarca insan, "son kullanma" ya da "son satış" tarihine ilişkin etiketler arasındaki farkları ayırt edemiyor."

Bebek P davasında son durum

Times, Daily Telegraph ve Independent'ın manşetlerinde ise aynı haber göze çarpıyor: Londra'da annesi ve onun erkek arkadaşı tarafından öldürülen Bebek P davası.

Gazeteler, mahkemenin sanıkların kimliklerinin saklanmasına ilişkin yasağı kaldırması üzerine bu kişileri fotoğraflarıyla ifşa ediyor. Independent, "Bebek P'nin katilleri, Anlatılmayan hikaye" başlığını kullanmış.

Gazete, 28 yaşındaki anne Tracey Connely'e verilen cezanın netleşmediğini, ancak erkek arkadaşı Steven Barker'in ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını yazıyor.

Daily Telegraph hapisteki anneye yeni bir kimlik verileceğini öne çıkarıyor.

"Vergi mükelleflerinin cebinden çıkan 1 milyon sterlinle Bebek P'nin katillerine yeni kimlik kazandırabilir.

"Bebek P, 17 aylıkken, aylar süren şiddet ve kötü muamele sonucu aldığı yaraların ardından devlet koruması alındığı halde, evde ölü bulunmuştu.

"İnsan hakları yasaları gereği, annesine hapisten çıktığı zaman yeni bir kimlik verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

"Connelly, halihazırda cezaevindeki diğer tutukluların saldırısına uğramaması için özel bir odada tutuluyor ve öz oğlunun ölümüne sebep olmak ya da izin vermek suçlamasından, üç yıldan önce çıkmayacağı tahmin ediliyor."

İlgili haberler