26 Ağustos 2009 Basın Özeti

Guardian gazetesi, ABD’nin İran'a yönelik daha sert yaptırımlar karşılığında İsrail'e yeni yerleşim birimlerini sınırlamasını teklif ettiğini yazıyor.

Guardian’da manşette yer alan bu haberin başlığı: "Obama, Ortadoğu barış görüşmelerinde anlaşmanın eşiğinde"

"ABD Başkanı Barack Obama uzun zamandır sürüncemede olan Ortadoğu barış görüşmelerinin yeniden başladığını Eylül ayı bitmeden açıklamasına imkan tanıyacak bir İsrail-Filistin anlaşmasını sağlamaya çok yaklaştı. Bu bilgiyi Amerika, İsrail, Filistin ve Avrupa'dan yetkililer verdi."

"İsrail'i ikna etmek için kullanılan yöntem ise Amerika'nın İran'ın sahip olduğu iddia edilen nükleer silah programı konusunda daha sert yaptırımlar uygulama sözü vermesi. İsrail'in de bunun karşılığında yeni yerleşim birimleri inşasını kısmen dondurması umuluyor."

"Müzakerelere yakın olan bir yetkilinin ifadesine göre buradaki mesaj şu: İran İsrail'in varlığına yönelik bir tehdittir, yerleşim birimleri ise bir tehdit değil."

ABD ekonomisinin görünümü

Ben Bernanke'nin ABD başkanı Barack Obama tarafından bir dönem daha Amerikan Merkez Bankası başkanlığı görevine aday gösterilmesi ile eşzamanlı olarak Beyaz Saray'dan gelen bir uyarı, Financial Times'ın manşeti.

Başlık: "Amerika borçlanma görünümünün kötüye gittiğini açıkladı"

"Beyaz Saray dün ülkenin mali görünümünün sert bir biçimde kötüye gidebileceği uyarısında bulundu. Beyaz Saray, önümüzdeki on yıl içinde bütçe açığının daha önceki tahminlerinin 2 trilyon dolar üzerinde olabileceğini açıkladı. Bağımsız Kongre Bütçe Ofisi'nden gelen tahminlerle beraber okunduğunda bu açıklamalar Amerika'nın gittikçe kötüleşen borçlanma durumunu ortaya koyuyor."

"Beyaz Saray ayrıca ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 oranında küçüleceği tahmininde bulundu. Daha önceki tahmin ise yüzde 1,2 düzeyindeydi. Beyaz Saray bu yıl işsizliğin de yüzde onu aşacağı ve 2011 yılı sonuna kadar da yüzde 8'in üzerinde olacağı öngörüsünde bulundu."

Lockerbie tartışması

1988 yılında bir Amerikan yolcu uçağının İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde düşürülmesi olayından hüküm giyen ve ilerlemiş prostat kanseri bulunan Libyalı Abdülbasit el Megrahi'nin İskoçya hükümetince geçtiğimiz günlerde serbest bırakılması sonrası başlayan tartışmalar bu sabah da basına yansımaya devam ediyor.

Daily Telegraph, Megrahi'nin daha uzun süre yaşayabileceğini yazıyor ön sayfasında yer verdiği haberinde.

"Bir kanser uzmanının dün yaptığı açıklamaya göre Lockerbie bombacısı, kendisini serbest bırakma kararı alan İskoçyalı bakanların tahminlerinden çok daha uzun süre yaşayabilir. İskoçya'daki düzenlemeler, sadece üç aydan az ömrü kalan mahkumların salıverilebileceğini belirtiyor."

"İskoç parlamentosunun İşçi Partili üyesi Dr. Richard Simpson, tıbbi raporlarda Abdülbasit Ali el Megrahi'nin üç ay içinde öleceği tahminlerine yönelik ciddi bir kuşkunun dile getirildiğini söyledi.”

“Bu arada Başbakan Gordon Brown konu hakkındaki suskunluğunu sonunda bozdu ama İskoç adalet bakanının aldığı kararla mutabık olup olmadığını açıklamayı reddetti. Başbakan, Megrahi'nin serbest bırakılmasında bir rolü olmadığını ve Libya'da kahraman gibi karşılanmasından da öfke duyduğunu söyledi."

119 saat sonra gelen açıklama

Times gazetesi ise bu sabah, Başbakan Gordon Brown'ın ne tür olaylara ne kadar süre sonra tepki verdiğini gösteren bir köşe hazırlamış.

Tabloya göre "Biri Bizi Gözetliyor programının İngiltere versiyonunda yarışmacı olarak ünlenen Jade Goody'nin ölümünden altı saat sonra başbakan başsağlığı dileğini iletti."

"İngiliz yapımı Slumdog Millionaire filminin sekiz Oscar kazanmasından 10 saat sonra bir kutlama mesajı yayınladı."

"Bir yetenek yarışmasıyla ünlenen Susan Boyle'ın yarışmanın finalinde elenmesinden sonra akıl hastanesine yatırılmasının 18 saat ardından, Boyle'ın sağlık durumunu sorduğunu açıkladı."

"Başbakan Gordon Brown, Lockerbie mahkumu El Megrahi'nin salıverilmesi ile ilgili olarak ise 119 saat sonra konuştu. Ve Megrahi'nin akıbeti üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını açıkladı.

Ordu ve Kürt açılımı

Türkiye'deki Kürt açılımı tartışmalarını kısa bir haberde ele alan Financial Times, Genelkurmay başkanının Zafer Haftası mesajına atıfta bulunarak, ordunun hükümeti desteklediği yorumunda bulunuyor. Haberin başlığı: “Türk ordusundan Kürt adımına destek”

"Türkiye'nin güçlü ordusu dün hükümetin Kürt yurttaşların haklarını genişletme çabalarına yönelik siyasi tartışmaya dahil oldu."

"İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi, sayıları tahminen 12 milyon olan Kürtlerin dil ve kültüre ilişkin haklarının genişletilmesi planlarına yönelik sert bir tepki ile karşı karşıya. Muhalefet partileri, bu adımın ulusal birliği tehlikeye atacağı ve teröristlerle pazarlık anlamına gelebileceği endişelerini körüklüyor."

Apple’dan klavyesiz bilgisayar

Independent'ta yer alan bir teknoloji haberi, Apple firmasının duyurmaya hazırlandığı yeni bir üründen söz ediyor.

Başlık: "Dizüstü artı iPhone: Eşittir Apple Tablet"

“Geçirdiği ameliyattan sonra işbaşı yapan Apple firmasının başkanı Steve Jobs, yeni bir hamleye hazırlanıyor: Dokunmatik ekranlı bilgisayar. İnternette dolaşan hararetli bir söylentiye göre, Steve Jobs şimdi de, diğer yeni özelliklerinin yanında, bilinen anlamda bir klavyesi olmayan bir bilgisayarı tanıtmaya hazırlanıyor."

"Dokunmatik ekranlı 'Tablet' bilgisayarın, iPhone ile en ucuz MacBook dizüstü bilgisayarının arasındaki boşluğu doldurması umuluyor."

"Wall Street Journal gazetesinin bu konudaki haberinde yer alan pek çok bilginin yanlış olduğunu, gazeteye gönderdiği bir e-posta ile açıklayan Steve Jobs, bir tablet bilgisayar üzerinde çalışıldığını ve hatta bu konudaki açıklamanın Eylül ayında bile gelebileceği bilgilerini ise yalanlamadı."

"Apple'ın çıkartacağı söylenen yeni tablet bilgisayarın fiyatının ise 350 sterlin civarında olması bekleniyor.”

İlgili haberler