5 Ekim 2009 Basın Özeti

Bugün hemen hemen tüm İngiliz gazetelerinde, Yunanistan'da dün yapılan genel seçimle ilgili haberlerle yorumlara rastlamak mümkün.

Guardian muhazafazakarların beş yıl süren iktidarı sonrası, PASOK'un seçimi kazandığını duyuruyor.

Gazeteye göre iktidar döneminin ortasında seçime giderek adeta kumar oynayan Başbakan Kostas Karamanlis kapı dışarı edildi.

Independent da Yunanistan'da seçmenlerin muhafazakarları cezalandırdığını söylüyor.

Daniel Howden aynı gazetedeki analizinde, PASOK'un seçim zaferinin esasında Yunanistan'da siyasetin ne kadar durağan olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Howden bu değerlendirmesine gerekçe olarak, PASOK lideri Yorgo Papandreu'nun yıllardır sahip olduğu tüm avantajlara rağmen, Kostas Karamanlis karşısında ancak üçüncü denemesinde seçimleri kazanabilmesini gösteriyor.

Times ise Başbakan Kostas Karamanlis'in, "seçim kumarının" başarı getirmemesi sonrası Yeni Demokrasi Partisi genel başkanlığını bırakma kararı aldığına dikkat çekiyor.

Gazeteye göre seçimin sonucu Karamanlis için siyasi olduğu kadar şahsi de bir yenilgi.

Financial Times, Karamanlis'in ücretleri iki yıl dondurma, vergileri artırma ve ekonomiyi daha da liberalleştirme vaatleriyle seçime gittiğini hatırlatıyor.

Gazeteye bakılırsa, bu vaatler seçmenleri sosyalistlerin kollarına itmiş gibi görünüyor.

'İran nükleer silah için teknik bilgiye sahip'

Times gazetesinin bugünkü manşeti, "İran, nükleer silahlar üretmesini sağlayacak bilgiyi elde ediyor".

Times haberini, Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'la ilgili raporuna eklendiğini söylediği gizli belgelere dayandırmış.

Habere bakılırsa bu belgelerde iki nokta vurgulanıyor. Bunların ilki, İran'ın nükleer silah üretmek için gerekli teknik bilgilere sahip olduğu. İkincisi de İran'ın orta menzilli bir füzenin savaş başlığına uyarlanabilecek bir patlatma sistemini denemiş olabileceği.

Times bu bulguların, ABD'nin İran konusunda kamoyunda paylaştığı şüphelerin de ötesine gittiğini, İran'ın nükleer silah sahibi olmasını önleme amacıyla Cenevre'de yürütülen görüşmeleri de zorlaştırabileceğini belirtiyor.

Gazete Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey'inse, rapordaki bulguları onaylamadığını ekliyor.

İngiltere'de Muhafazakarların 'Avrupa' tartışması

İngiliz gazetelerinin tümünün manşetlerindeyse, ana muhalefetteki Muhafazakar Parti'nin bugün Manchester'da başlayacak kongresi var.

Guardian ve Financial Times, Muhafazarların önceki gün İrlanda'da ikinci referandumda kabul edilen Lizbon Anlaşması konusundaki tavırlarına dikkat çekmişler.

Guardian'ın manşeti "Cameron, Avrupa Referandumu konusunda geri çekiliyor".

Gazete, Muhafazakar Parti lideri David Cameron'ın, anlaşmanın İngiltere'deki genel seçimler öncesi AB üyesi 27 ülkede de onaylanması halinde, burada referanduma sunulması olasılığının ortadan kalktığını vurguluyor.

Financial Times ise manşetinde, Cameron'ın bu tavrı yüzünden partisi içinde tartışmalarla karşı karşıya kaldığını belirtiyor.

Muhafazakar Parti içinde bir grup Cameron'dan, Lizbon Anlaşması tüm AB üyelerince onaylansa dahi, iktidara gelirlerse anlaşmayı referanduma sunmasını istiyor.

Financial Times'a göre Cameron'ın buna yanaşmaması yüzünden Manchester'da yaşanan gerginlik, Muhafazakar Parti'nin bütünlüğünü de tehdit ediyor.

İngiltere'de hibrid embriyoya fon yok

Independent ise bilim dünyasından bir gelişmeyi taşımış manşetine...

Gazete İngiltere'de, insan-hayvan karışımı hibrid embriyo oluşturma araştırmaları için fon bulunamadığını duyuruyor.

Independent, mevcut kaynakların da tükenmesi sonrası, bilim adamlarının kök hücre geliştirme planlarından vazgeçtiklerini belirtiyor.

Bu durum üzerine, İngiltere'de hibrid embriyo oluşturma çalışmaları yapması için lisans verilen üç bilim adamından biri ülkeyi terk ederek Avustralya'ya gitmiş.

İngiliz bilim adamları, ilk kez geçen yıl hibrid embriyo oluşturmayı başardıklarını açıklamışlardı.

Bazı bilim çevreleri bu embriyolarla Parkinson ve Alzheimer gibi bazı hastalıkların anlaşılması konusunda ilerleme sağlanacağını umuyordu.

Fransa teknik direktörü için 'erotik' şarkı

Times, başarısız sonuçlar yüzünden çok zor günler geçiren Fransa milli futbol takımının teknik direktörü Raymond Domenech'e beklenmedik bir kişiden destek geldiğini duyuruyor.

Fransa'da geçmişte erotik filmlerde oynayan Catherine Ringer'in, "Domenech'i düşlüyorum" adlı şarkısı, ülkede liste başı olmuş.

"Haydi Raymond. Yakışıklısın, iyisin... Ve eğer benim ceza sahama girersen, orada hiçbir savunma oyuncum olmayacak" diyor şarkısında Catherine Ringer.

Şarkıyı Ringer'in internet sitesinden bilgisayarlarına yükleyenlerin sayısı 100 bini aşmış.

Raymond Domenech ise düzenlediği son basın toplantısında bir soru üzerine şarkıyla ilgili şu yorumu yapmış: "Gururlandım ve utandım."