6 Ekim 2009 Basın Özeti

Independent gazetesinin bugünkü manşeti, "Doların ölümü".

Independent'ın ilk sayfasında bu manşetin üstünde, ortasından yırtılmış bir banknotun resmi var. Banknot, bir Amerikan doları. Independent'a bu manşeti attıransa, Arap ülkelerinin Çin, Rusya ve Fransa'yla birlikte gizli pazarlıklar yapmaları.

Gazetenin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, tüm bu ülkeler, petrol satışını dolar üzerinden yapılmasını durdurmayı planlıyor. Bunun yerine Japon Yeni, Çin Yuanı, Euro ve altından oluşacak yeni bir para biriminden söz ediliyor.

Robert Fisk'e bu gelişme, dünya ekonomisinde güç dengesinin doğuya kaydığını gösteriyor. Independent başyazısında ise doların sonunun yeni bir düzenin doğuşu anlamına geldiğini vurguluyor.

Gazetenin ekonomi editörü Sean O'Gready'e göre de, resesyon sonrası Wall Street'in burnunun sürtülmesi, Amerikan sisteminin karşı konulmaz olmadığını gösteriyor. "Çin Amerika'yı sollayacak. Cevabı bilinmeyen soru, bunun ne zaman olacağı" diyor Sean O'Gready...

Muhafazakarlar emeklilik yaşını 66'ya çıkaracak

Bugünkü diğer tüm İngiliz gazetelerinin manşetlerinde ise ana muhalefetteki Muhafazakar Parti'nin Manchester'da süren kongresi var.

Times, partinin ekonomi sözcüsü George Osbourne'un bugün kongrede yapacağı konuşmaya değinmiş. Osbourne, iktidara gelmeleri halinde 7 yıl içinde emeklilik yaşını 66'ya çıkaracaklarını açıklayacak.

Aynı konuyu manşetine çeken Guardian, Muhafazakarların böylece İngiltere'nin bütçe açığını azaltmak istediklerini belirtiyor. Ülkede bütçe açığının önümüzdeki yıl 175 milyar sterline ulaşması bekleniyor.

Daily Telegraph da, Muhafazakarların açıklayacakları planı uygulamaları halinde, milyonlarca işçinin emekli olmak için en az bir yıl beklemeleri gerekeceğini söylüyor. İngiltere'de halen yaşları 48 ila 57 arasında değişen iki buçuk milyon kadar çalışana atıfta bulunuyor gazete...

Financial Times manşetinde hem iktidardaki İşçi Partisi'nin hem de Muhafazakar Parti'nin, bütça açığını azaltmak için kesintiler yapmaktan söz ettiklerini belirtiyor. Maliye Bakanı Alistair Darling de dün 2010-2011 mali yılında, 40 bin üst düzey kamu çalışanının maaşlarının dondurulması çağrısı yapmıştı.

'Papandreu belki Rumlara baskı yapar'

İngiliz gazeteleri, Yunanistan'da önceki gün PASOK'un zaferiyle sonuçlanan genel seçimle ilgili haber ve yorumlara yer vermeyi bugün de sürdürüyor.

Financial Times, ülkenin yeni başbakanı olacak PASOK lideri Yorgo Papandreu'nun şimdiden mali krizin baskısı altında olduğunu belirtiyor. Yunanistan'ın Euro bölgesine dahil olmasını sağlayan eski maliye bakanı Yannos Papantoniou gazeteye şunları söylemiş:

"Mali kriz giderek kötüleşiyor ve yeni hükümet derhal bu sorunla ilgilenmeli. Kamu yatırımını artıracak ve gençler arasında işziliğin hızla artmasını engelleyecek politikalara ihtiyacımız var."

Financial Times ayrıca birkaç istisna dışında, Yorgo Papandreu'nun, çoğu ülke dışında eğitim görmüş dış politika ekibinin de hükümet tecrübesi olmadığına da dikkat çekiyor. Gazete başyazısında ise Papandreu'ya çabuk işe koyulma çağrısı yapmış. Financial Times ilk etapta ekonomiden çok dış politikada umutlu görünüyor Papandreu'dan.

"Papandreu, İstanbul ve Atina'daki ortak deprem trajedilerini Türkiye'yle ilişkileri geliştirmek için kullandı. Belki şimdi, Kıbrıs'ın Türk toplumu için daha kabul edilebilir koşullarda birleşmesini kabul etmesi için Kıbrıs Rum toplumuna baskı uygulayabilir." diyor gazete...Ancak Financial Times, Kıbrıs'ın Avrupa Birliği üyesi olması sonrası, Rumlara atfen, Lefkoşa üzerinde kurulabilecek baskının önemli oranda azaldığını da kabul ediyor.

Guardian da başyazılarından birini, Yunanistan'daki gelişmelere ayırmış. Gazete sağa kayan Avrupa Birliği'nde görülen trendin aksine, Yunanistan'ın iktidar için sosyalist bir partiyi seçtiğini belirtiyor. Burada bir iyi bir de kötü haberden bahsetmiş Guardian.

Gazeteye göre iyi haber, Yorgo Papandreu'nun nezih kişiliğinin yanı sıra, ülkesine yönelik vizyonu olan bir siyasetçi olması. Kötü haberse, Papandreu'yu çok büyük sorunların beklemesi. "Papandreu hükümeti Brüksel'de, bütçe açığını yarı yarıya azaltmak için verilen süreyi 2 yıl uzatmaya çalışacak. Brüksel ise emeklilik sisteminde kapsamlı reform isteyecek ve reform için kamu sendikalarıyla anlaşma sağlanması gerek" diyor Guardian...

Sadece internetten milli maç yayınına tepki

Futbolda İngiltere, Dünya Kupası grup eleme maçında Cumartesi günü Kiev'de Ukrayna'yla karşı karşıya gelecek. Ancak maçın ülkedeki yayın haklarını satın alan Setanta Sports kanalının iflası ve diğer kanalların istenen ücreti fazla bulması yüzünden karşılaşma hiçbir İngiliz kanalında yayınlanmayacak. Bunun yerine karşılaşma ülkede ilk kez, satın alındığı güne göre yaklaşık 12 ila 28 Yeni Türk Lirası arasında değişen bir ücret karşılığı, sadece internet üzerinden seyredilebilecek.

Times bu gelişmenin İngiliz futbolseverleri öfkelendirdiğini söylüyor. Independent başyazılarından birinde "Spor izlemenin yeni bir yolu" diyor. Bu yoldan hoşnut olmadığı gözlenen Mark Perryman adlı futbolseverse şunları söylemiş:

"Benim tanıdığım İngiltere taraftarlarının çoğu Cumartesi akşamı saat beşi çeyrek geçe bir bilgisayar ekranı önünde oturmak istemeyeceklerdir."