20 Ekim 2009 Basın Özeti

Afganistan'da Birleşmiş Milletler'in tayin ettiği komisyonun cumhurbaşkanlığı seçimindeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili soruşturmasında, sonucun geçersiz olduğu ve yeniden oylamaya gidilmesi gerektiği sonucuna varması, İngiltere basınında geniş yer buluyor.

Guardian gazetesi, bu sonucun, usulsüzlük iddialarının doğru olmadığını savunan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai açısından bozgun olduğunu yazıyor ve dünya liderlerinin kendisini bu raporu kabul etmeye çağırdıklarına dikkat çekiyor.

Habere göre Washington, Afganistan'daki nüfuzunu son dönemde güçlendirmekte olan Taliban'ın, siyasi bir çıkmazı kullanmasından endişe ediyor.

'Siyasi çıkmaz'

Daily Telegraph gazetesi ise Hamid Karzai'nin kendisinin liderliği için mücadele edilmesine değeceğini göstermesi gerektiğini savunuyor.

Gazete, "Afganistan seçimlerinden doğan siyasi çıkmaz, ülkeye ciddi zarar veriyor. Bu durum Batı'nın istikrar sağlama çabalarını da baltalamış durumda. Bu durumda Karzai açısından bir seçenek, rakibi Abdullah Abdullah'ı ulusal birlik hükümeti kurmaya davet etmek olabilir.

“Karzai ilk kez cumhurbaşkanı seçildiğinde, beraber çalışmışlardı. Görüş ayrılıklarını bir kenara bırakmaya ikna edilirlerse, Karzai - Abdullah koalisyonundan yararlanan sadece Afgan halkı olmayacaktır" diye yazmış.

Kopenhag öncesi taviz hazırlığı

Financial Times gazetesinin manşetinde Aralık ayında Kopenhag'da yapılacak iklim zirvesine ilişkin bir haber dikkat çekiyor.

Financial Times'a göre gelişmiş ülkeler, iklim değişikliği anlaşmasına zemin oluşturabilecek bir taviz vererek kalkınmakta olan ülkelerden gaz salımlarında uzun vadeli kesintileri kabul etmeleri konusundaki taleplerini yumuşatmaya hazırlanıyor.

Bu talep, zengin ülkelerin zirvede üzerinde anlaşma sağlanmasını istediği beş kilit öğeden biriydi.

Ancak başını Çin ve Hindistan'ın çektiği büyümekte olan ekonomiler, gelecekte istenebilecek daha büyük gaz salımı kesintisi taleplerine zemin oluşturabileceği kaygısıyla, bu anlaşmaya imza koymayı reddediyor.

Gaz salımlarının 2050'ye kadar yarı yarıya azaltılması yolunda küresel hedef belirlenmesini öngören çağrı şimdi biraz daha yumuşatılıyor. Bu sayede Kopenhag'da en azından daha az iddialı bir anlaşma üzerinde uzlaşılması umuluyor.

Habere göre, ABD Başkanı Obama'nın iklim değişikliği konularındaki özel temsilcisi Todd Stern, dün Londra'da zirve öncesi yapılan toplantıda yumuşama eğilimine ilişkin ipuçları verdi.

Öte yandan önemli bir sorun oluşturmaya devam eden küresel ısınmayla mücadelenin finans boyutu, dünkü tartışmaların odağında yer aldı. Yoksul ülkeler, atacakları adımların rakamlarla ölçülmesi ve bağlayıcı olması isteniyorsa, zengin ülkelerin kendilerine yardımda bulunmasını talep ediyor.

Birleşmiş Milletler'in iklim değişikliği konularında baş yetkilisi Yvo de Boer, Financial Times'a verdiği mülakatta bu konuda zengin ülkeleri daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Mortgage piyasasında gerginlik

Independent gazetesi manşetten yer verdiği haberinde, İngiltere'de mortgage piyasasında getirilmesi düşünülen yeni kuralların bazı tehlikeleri olduğunu yazıyor.

İngiltere'da bankalar ve mali piyasaları denetleyen kuruluş konumundaki Mali Hizmetler Birimi FSA, gelirlerini kanıtlayamayanların mortgage almasının artık mümkün olamayacağını duyurmuştu.

Habere göre böyle bir uygulama, bir milyondan fazla kişinin ev sahibi olamamasıyla sonuçlanabilir.

Uzmanlar, kredi krizine giden süreçte "şahsi gelirlerin beyanı" açısından bazı ihlaller yaşanmış olsa da da, bu şekildeki borçların çoğunun aslında meşru olduğu ve FSA'nin yasağının aşırı olduğu eleştirisini getirdi.

"Şahsi gelirlerin beyanı" uygulamasını, genellikle küçük işletme sahipleri ya da serbest çalışanlar kullanıyor ve bu kişilerin gelirlerini somut belgelerle kanıtlamaları beklenmiyor.

BNP’ye tepkiler

İngiliz basınında bu sabah BBC televizyonunda bu Perşembe akşamı yayınlanacak "Question Time" programına aşırı sağ İngiltere Ulusal Partisi'nin lideri Nick Griffin'in de davet edilmesinden doğan tartışma geniş yer buluyor.

Guardian gazetesi, BNP'de parti içi hiyerarşiyi ve üye isimlerini gösteren dosyanın yarın internete sızdırılacağı yolundaki haberlere karşı hazırlık yapıldığını yazıyor.

BNP, bunun, parti lideri Griffin'in katılacağı programı baltalama amacı taşıdığı yorumunu yaptı.

BNP, bu yıl Avrupa Parlamentosu'nda iki sandalye kazanmayı başarmıştı.

Eski generallerin tutumu

Öte yandan Times gazetesi, İngiltere'de bir grup eski generalin Silahlı Kuvvetler'in aşırı sağ görüşteki çevrelerce kendi amaçları doğrultusunda kullanılmaya çalışıldığı yolundaki uyarılarını duyurmuş.

Times, ele geçirdiği mektupta "İngiltere Ulusal Partisi BNP’nin, kendisi ile askerlerin fedakârlıkları arasında ilişki kurarak Silah Kuvvetlerin itibarına zarar verdiği"nin belirtildiğini yazıyor.

Times gazetesine göre generallerin kaleme aldığı mektupta, BNP'nin saf İngiliz ırkından gelenleri temsil etme iddialarına karşılık, İngiltere ordusundaki askerlerin yüzde 10'unun, İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi, Commonwealth ülkelerinden gelen askerlerden oluştuğuna da dikkat çekiliyor.

Türk – Yunan ilişkilerinde yumuşama

Guardian gazetesi, İzmir'de açılan ilk Yunan kafesinin iki komşu ülkenin ilişkilerinde yumuşamaya işaret ettiğini yazıyor.

Guardian, Sakız Adası adlı kafenin açılır açılmaz büyük ilgi gördüğüne işaret ediyor. Gazeteye göre son seçimlerde iktidara gelen Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, eski düşmanlarıyla yeni bağlar kurmayı hedefliyor.

Gazeteye göre, doksanlı yıllardaki uzlaşmacı politikalarıyla hatırlanan Yunan liderin, Türkiye'ye ve ölen eski dostu ve eski Dışişleri Bakanlarından İsmail Cem'in mezarına yaptığı ziyaret, coşkuyla karşılandı.